1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

05 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 345/1215/18

провадження № 61-18423св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Червинської М. Є. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю., Зайцева А. Ю.,

учасники справи:

позивач - перший заступник керівника Калуської місцевої прокуратури в інтересах Калуської міської ради,

відповідач-1 - ОСОБА_1 ,

відповідач-2 - ОСОБА_2 ,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області у складі судді Миговича О. М. від 06 травня 2019 року та постанову Івано-Франківського апеляційного суду у складі колегії суддів: Фединяка В. Д., Бойчука І. В., Девляшевського В. А. від 05 вересня 2019 року,

ВСТАНОВИВ:

1.Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У березні 2018 року перший заступник керівника Калуської місцевої прокуратури в інтересах Калуської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є співвласниками станції технічного обслуговування автомобілів, яка знаходиться на земельній ділянці площею 1,0863 га, кадастровий номер 2610400000:36:004:0036, на АДРЕСА_1 . Вказана земельна ділянка перебуває у комунальній власності територіальної громади Калуської міської ради. З 15 вересня 2015 року до 04 липня 2017 року відповідачами право користування (оренди) вказаною земельною ділянкою відповідно до вимог законодавства не оформлено, плату за користування землею не сплачено, що призвело до неотриманого доходу від орендної плати за землю, який міська рада отримала б у разі оформлення відповідачами правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просив стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Калуської міської ради збитки в сумі 546 277,59 грн, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06 травня 2019 року з урахуванням ухвали цього ж суду про виправлення описки від 20 травня 2019 року позов першого заступника керівника Калуської місцевої прокуратури в інтересах Калуської міської ради задоволено.

Стягнуто солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Калуської міської ради збитки, завдані користуванням земельною ділянкою комунальної власності територіальної громади м. Калуша без правовстановлюючих документів, у розмірі 546 277,59 грн.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Судове рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що бездіяльність відповідачів щодо вжиття передбачених законом заходів зі своєчасного оформлення права користування земельною ділянкою за період з 15 вересня 2015 року по 04 липня 2017 року призвела до неодержання міською радою доходів, тому їй, як власнику землі, завдано збитки, які мають бути стягнуті солідарно з відповідачів.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 05 вересня 2019 року апеляційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Калуського міськрайонного суду від 06 травня 2019 року скасовано. Позов першого заступника керівника Калуської місцевої прокуратури в інтересах Калуської міської ради задоволено частково.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Калуської міської ради 360 543,20 грн збитків, завданих користуванням земельною ділянкою комунальної власності територіальної громади м. Калуша без правовстановлюючих документів за період з 15 вересня 2015 року по 04 липня 2017 року.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Калуської міської ради 185 734,38 грн збитків, завданих користуванням земельною ділянкою комунальної власності територіальної громади м. Калуша без правовстановлюючих документів за період з 15 вересня 2015 року по 04 липня 2017 року.

Судове рішення апеляційного суду мотивоване тим, що оскільки відповідачам станція технічного обслуговування автомобілів, належить на праві спільної часткової власності, то кожен із них повинен нести відповідальність зі сплати збитків, завданих користуванням земельною ділянкою комунальної власності територіальної громади м. Калуша без правовстановлюючих документів, в межах своїх ідеальних часток з урахуванням нормативно-грошової оцінки землі.

Узагальнені доводи вимог касаційних скарг

У жовтні 2019 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення судів попередніх інстанцій в частині стягнення з нього 185 734,38 грн збитків та направити справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не з`ясували всіх фактичних обставин справи; належної оцінки наданим доказам не надали; не врахували, що термін дії договору оренди на спірну земельну ділянку, укладеного між Калуською міською радою та ПАТ «Івано-Франківськ-Авто» (заборгованість товариства зі сплати орендної плати відсутня) за взаємною згодою сторін був припинений лише 28 вересня 2017 року, тому не можливо було укласти ще один договір на таку ж саму земельну ділянку. Крім того, спірна земельна ділянка відноситься до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, тому ставка орендної плати становить 3,5% нормативно-грошової оцінки, а не 4,5% як вважали суди. Однак, для правильного вирішення спору суд не призначив судової оціночно-земельної експертизи, правильність розрахунку нормативно-грошової оцінки землі не перевірив. Відповідач спірну земельну ділянку за вказаний період не використовував та не обмежував будь-яких прав її власника користуватися землею. Разом із тим, прокурором не дотримано вимог пункту 3 частини першої статті 131-1 Конституції України та частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» щодо наявності виключного випадку для подання позову в інтересах держави.

У жовтні 2019 року ОСОБА_2 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення судів попередніх інстанцій в частині стягнення з нього 360 543,20 грн збитків та направити справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій не надали належної оцінки наданим доказам, не перевірили правильність розрахунку нормативно-грошової оцінки землі та проігнорували висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц щодо обов`язковості для визначення орендної плати відомості у витягах з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок; безпідставно відмовили у клопотанні про призначення судової оціночно-земельної експертизи на предмет правильності чи неправильності застосування ставки орендної плати. Суди не з`ясували, чи перебувала у відповідача за вказаний період в користуванні вся земельна ділянка, чи лише та її частина, що зайнята придбаними відповідачами адміністративно-виробничими приміщеннями, яка забезпечувала їх збереження; чи можливо було надати спірну земельну ділянку в оренду за умови наявності чинного договору оренди з ПАТ «Івано-Франківськ-авто».

Узагальнені доводи відзивів на касаційні скарги

У листопаді 2019 року до Верховного Суду надійшли відзиви першого заступника керівника Калуської місцевої прокуратури в інтересах Калуської міської ради на касаційні скарги, у яких позивач зазначив, що ставка орендної плати у розмірі 4,5%, яка була застосована на підставі рішення Калуської міської ради № 430 від 30 червня 2011 року «Про порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Калуші» та діючого на той час Положення про порядок розрахунку орендної плати за землю на території м. Калуша, була розрахована з урахуванням використання спірної земельної ділянки в комерційних цілях. Застосувавши приписи частини четвертої статті 120 ЗК України, суд правильно визначив розмір безпідставно збережених коштів орендної плати за землю кожним з власників нерухомості, пропорційно до часок в ній. Оскільки Калуська міська рада протягом двох років не вживала відповідних заходів щодо стягнення з відповідачів заподіяних збитків, то в прокурора виникли обґрунтовані підстави для захисту інтересів міської ради в суді. Посилаючись на безпідставність доводів касаційних скарг та законність і обґрунтованість прийнятої у справі постанови суду апеляційної інстанції, просить касаційні скарги залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без змін.

Надходження касаційних скарг до суду касаційної інстанції

Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 18 жовтня 2019 року відкрито касаційне провадження в указаній справі за касаційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06 травня 2019 року та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 05 вересня 2019 року; витребувано цивільну справу № 345/1215/18 з Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області.

Ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 25 жовтня 2019 року відкрито касаційне провадження в указаній справі за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06 травня 2019 року та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 05 вересня 2019 року.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Суд установив, що ОСОБА_2 є власником 66/100 частини, а ОСОБА_1 - 34/100 частини станції технічного обслуговування автомобілів, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується договором купівлі-продажу адміністративно-виробничих приміщень від 15 вересня 2015 року та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Належне ОСОБА_2 та ОСОБА_1 нежитлове приміщення знаходиться на земельній ділянці площею 1,0863 га, кадастровий номер 2610400000:36:004:0036, яка належить до комунальної власності територіальної громади м. Калуша.

04 жовтня 2017 року між Калуською міською радою, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладено договір оренди землі, за умовами якого земельну ділянку площею 1,0863 га, розташовану на АДРЕСА_1 для обслуговування станції технічного обслуговування автомобілів, надано в оренду терміном на 5 років.

За період з 15 вересня 2015 року по 04 липня 2017 року відповідачі право користування (оренди) вказаною земельною ділянкою відповідно до вимог законодавства не оформили та плату за користування землею не сплачували.

Відповідно до рішення Калуської міської ради від 30 червня 2011 року № 4

................
Перейти до повного тексту