1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

05 листопада 2020 року

м. Київ

справа № 344/10897/18

провадження № 61-11255св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Краснощокова Є. В. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Крата В. І.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідач - Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 березня 2019 року у складі судді Татарінової О. А. та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 07 травня 2019 року у складі колегії суддів: Бойчука І. В., Фединяка В. Д., Девляшевського В. А.

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У липні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі -

ГУ ДФС) про визнання незаконним рішення житлово-побутової комісії про зняття з квартирного обліку та відновлення особи на квартирному обліку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 12 березня 2008 року він прийнятий на службу в органах податкової міліції Державної податкової адміністрації (далі - ДПА) в Івано-Франківській області. За час проходження служби його було взято на квартирний облік та включено до переліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Рішенням житлово-побутової комісії ГУ ДФС від

12 квітня 2018 року його знято з квартирного обліку відповідно до підпункту

3 пункту 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила), про що його повідомлено листом від 13 квітня 2018 року № 4082/10/09-19-01-01-39.

На його думку, рішення комісії є неправомірним, оскільки відповідачем не було враховано, що звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби проводиться, зокрема, у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров`я до військової служби.

На момент його звільнення у відставку, нормативно-правовим актом, що визначав умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в податковій міліції був Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Статтею 12 цього Закону (у редакції, чинній на день звільнення) визначено, що пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1 - 2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше.

Згідно з наказом відповідача від 24 грудня 2010 року № 382-о його вислуга років станом на 24 грудня 2010 року становила 22 роки 04 місяці 09 днів, що свідчить про звільнення позивача з військової служби у відставку та фактичний вихід на пенсію.

Відповідно до пункту 29 Правил право громадян перебувати на квартирному обліку за місцем попередньої роботи зберігається у випадку виходу на пенсію.

У зв`язку з цим просив визнати незаконним рішення житлово-побутової комісії ГУ ДФС від 12 квітня 2018 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку ГУ ДФС; зобов`язати відповідача поновити його на квартирному обліку осіб, що потребують покращення житлово-побутових умов в ГУ ДФС.

Короткий зміст рішення суду першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 березня 2019 року, залишеним без змін постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 07 травня 2019 року, позов задоволено.

Визнано незаконним рішення житлово-побутової комісії ГУ ДФС від 12 квітня 2018 року в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку ГУ ДФС.

Зобов`язано ГУ ДФС поновити ОСОБА_1 на квартирному обліку осіб, що потребують покращення житлово-побутових умов в ГУ ДФС.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Суди керувалися тим, що позивач пішов зі служби на пенсію, тому зняття його

з квартирного обліку у відповідача саме з цієї підстави суперечить правовим нормам

Аргументи учасників справи

У червні 2019 року ГУ ДФС подало до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від

06 березня 2019 року та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 07 травня 2019 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просив оскаржені судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення про відмову

у задоволенні позову.

Касаційну скаргу мотивовано тим, що предметом спору у даній справі є право на житло, і суди повинні були встановити та дослідити обставини щодо наявності

у позивача права перебування на квартирному обліку та наявності у відповідача підстав для зняття позивача з квартирного обліку. Суди в порушення норм чинного законодавства здійснили підміну понять щодо звільнення позивача, як наслідок звільнення за станом здоров`я розцінено судом як вихід на пенсію. ОСОБА_1 не доведено будь-яким доказом, що підставою його звільнення зі служби був вихід на пенсію. Суди неправильно визнали ОСОБА_1 таким, що потребує поліпшення житлових умов, незважаючи на відсутність договору піднайму, факту постійного проживання в Івано-Франківську, ная

................
Перейти до повного тексту