ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 160/10997/19
адміністративне провадження № К/9901/18969/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єресько Л.О.,
суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М.
розглянув у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу № 160/10997/19
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Комунального закладу «Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області» про застосування заходів реагування
за касаційною скаргою Комунального закладу «Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області»
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2020 року, постановлене суддею Ніколайчук С.В.
на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2020 року, ухвалену колегією суддів у складі: головуючого судді Ясенової Т.І., суддів Головко О.В., Суховарова А.В.
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обгрунтування
1. У листопаді 2019 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (далі - позивач, ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до комунального закладу «Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Миколаївської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області» (далі - відповідач, КЗ «Миколаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів»), в якому просило:
1.1. застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, а саме: будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська область, Петропавлівський район, с. Миколаївка, вул. Свободна, 1А, будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська область, Петропавлівський район, село Васильківське, вулиця Молодіжна, будинок 2, будівель та споруд за адресою: Дніпропетровська область, Петропавлівський район, село Петрівка, вулиця Центральна, будинок 24 КЗ «Миколаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів»;
1.2. встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію вказаних об`єктів.
2. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що актом перевірки КЗ «Миколаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів» щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 25 жовтня 2019 року №70 встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, «Правила улаштування електроустановок», Правил будови електроустановок. Подальша експлуатація об`єкта відповідача із вищезазначеними порушеннями пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2020 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2020 року, позовні вимоги ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області задоволено повністю, застосовано заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) вказаних у позовній заяві об`єктів.
4. Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачем не надано доказів повного усунення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, встановлених в акті перевірки від 25 жовтня 2019 року № 70.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух в касаційній інстанції
5. 03 серпня 2020 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга КЗ «Миколаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів», у якій скаржник просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2020 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2020 року і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
6. Касаційна скарга обгрунтована тим, що судами попередніх інстанцій не було досліджено кожне зазначене в акті перевірки та не усунуте на час розгляду справи порушення, отже суд апеляційної інстанції в оскаржуваному рішенні застосував норми права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного, зокрема, у постановах Верховного Суду від 4 червня 2020 року у справі № 826/13895/16, від 31 жовтня 2019 року у справі № 580/32/19 від 1 липня 2020 року у справі № 520/5956/19.
6.1. Скаржник зазначає, що закладом освіти вжито дієвих заходів щодо усунення порушень, які станом на момент судового розгляду частково були усунуті. Порушення, що залишилися неуснутими, потребують значних фінансових ресурсів.
7. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
8. Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О. від 06 листопада 2020 року закінчено підготовчі дії у справі та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження у відповідності до вимог пункту 5 частини 1 статті 340 та статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Позиція інших учасників справи
9. Від позивача відзиву на касаційну скаргу не надходило, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду справи.
Установлені судами фактичні обставини справи
10. У період з 15 жовтня 2019 року по 25 жовтня 2019 року відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту країни, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері «господарської діяльності» проведено планову перевірку КЗ «Миколаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів» за адресами: Дніпропетровська область, Петропавлівський район, с. Миколаївка, вул. Свободна, 1А, село Васильківське, вулиця Молодіжна, будинок 2, село Петрівка, вулиця Центральна, будинок 24.
11. За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 25 жовтня 2019 року № 70, яким встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30 грудня 2014 року № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697, «Правила улаштування електроустановок», Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок, Національного стандарту України «Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд», затвердженого наказом Мінрегіонбуду України від 27 червня 2008 року № 269, Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджено наказом Мінрегіону України від 13 листопада 2014 року №312, Державних будівельних норм України «Пожежна безпека об`єктів будівництва», затверджених наказом Мінрегіону України від 31 жовтня 2016 року № 287, Державних будівельних норм України «Будинки і споруди. Заклади освіти», затверджених наказом Мінрегіону України від 25 квітня 2018 року № 106, Національний стандарт України «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», затверджений наказом Мінрегіону України від 15 червня 2016 року № 158, Національний стандарт України «Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об`єктів будівництва», Наказу МВС від 09 липня 2018 року № 579 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту», Правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05 листопада 2018 року № 879, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27 листопада 2018 року за № 1346/32798.
12. Відповідно до висновків акту перевірки відповідачем допущені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей:
щодо КЗ «Миколаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів»:
- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (пункт 8 розділу II ППБУ);
- для будівлі котельні, будівлі гаражу, будівлі майстерні не визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні (підпункт 2.9 глави 2 розділу III ППБУ);
- дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі школи, будівлі гаражу, будівлі майстерні не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (абзац перший пункту 2.5 глави 2 розділу III ППБУ);
- будівля школи не забезпечена адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленими на фасадах будівель або інших видних місцях і
освітлюваними у темний час доби (абзац перший пункту 2.22 глави 2 розділу III ППБУ);
- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації будівлі школи не забезпечені евакуаційним освітленням (абзац перший пункту 2.31 глави 2 розділу III ППБУ);
- замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання будівлі школи, будівлі котельні, будівлі гаражу, будівлі майстерні не проводиться 1 раз на 2 роки (підпункт 1.20 глави 1 розділу IV ППБУ);
- відсутній захист будівлі школи та будівлі котельні від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд (підпункт 1.21 глави 1 розділу IV ППБУ Пункт 15 додатку А ДСТУ Б В.2.5-38:2008);
- системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) будівлі школи не справні і не утримуються в постійній готовності до виконання роботи. Несправності, які впливають на їх працездатність, не усуваються в передбачені регламентом терміни з необхідними записами у відповідних журналах (пункт 1.1 глави 1 розділу V ППБУ);
- приміщення будівлі школи, будівлі гаражу, будівлі котельні, будівлі майстерні не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56-.2014 Системи протипожежного захисту, а саме: системою пожежної сигналізації (далі -СПС); системою оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей (далі - СО); систем централізованого пожежного спостерігання (далі - СЦПС) (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ, пункт 7.3 додатку А, пункт 5 додатку Б ДБН В.2.5-56:2014);
- переносні вогнегасники не розміщуються шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення (абзац 3 підпункт 3.10 глави 3 розділу V ППБУ);
- не здійснюється навчання керівного складу, працівників (у тому числі працівників структурних підрозділів) з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки (пункт 8 частини першої статті 20 КЦЗУ);
- не забезпечено техногенну безпеку, а саме: не розроблено організаційно-розпорядчі документи щодо забезпечення техногенної безпеки та не здійснюється постійний контроль за їх дотриманням (пункти 1-7 розділу III ПТБ);
щодо філії Васильківської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів:
-територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности (пункт 8 розділу II ППБУ);
- для будівлі котельні не визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою, а також клас зони згідно з Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), які необхідно позначати на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні (підпункт 2.9 глави 2 розділу III ППБУ);
- дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі школи не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (абзац перший пункту 2.5 глави 2 розділу III ППБУ);
- будинки та інші об`єкти не забезпечені адресними вказівниками (назва вулиці, номер будинку), встановленими на фасадах будівель або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби (абзац перший пункту 2.22 глави 2 розділу III ППБУ);
- сходові клітки та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації будівлі школи не забезпечені евакуаційним освітленням (абзац перший пункту 2.31 глави 2 розділу III ППБУ);
- замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання будівлі школи та будівлі котельні не проводиться 1 раз на 2 роки (підпункт 1.20 глави 1 розділу IV ППБУ);
- не проводиться перевірка пристроїв захисту будівлі школи від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд (підпункт 1.21 глави 1 розділу IV ППБУ);
- захист будівлі школи від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд, а саме: після прийняття в експлуатацію пристроїв блискавкозахисту не складено паспорти блискавкозахисних пристроїв і паспорти заземлювачів пристроїв блискавкозахисту, які повинні зберігатися у відповідального за електрогосподарство (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ, підпункт 9.2.7 ДСТУ Б В.2.5-38:2008);
- приміщення будівлі школи та будівлі котельні не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту, а саме: системою пожежної сигналізації (далі - СПС); системою оповіщування про пожежу та управління евакуюванням людей (далі - СО); систем централізованого пожежного спостерігання (далі - СЦПС) (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ, пункт 7.3 додатку А, пункт 5 додатку Б ДБН В.2.5-56:2014);
- переносні вогнегасники будівлі школи не розміщуються шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення (абзац 3 підпункт 3.10 глави 3 розділу V ППБУ);
- не здійснюється навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки (Пункт 8 частини І першої статті 20 КЦЗУ);
- не забезпечено техногенну безпеку, а саме: не розроблено організаційно-розпорядчі документи щодо забезпечення техногенної безпеки, не здійснюється постійний контроль за їх дотриманням (пункти 1-7 розділу III ПТБ);
щодо філії Петрівської загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів:
- територія об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности (пункт 8 розділу II ППБУ);
- дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі школи не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (абзац перший пункту 2.5 глави 2 розділу III ППБУ);
- будівля школи не забезпечена адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленими на фасаді або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби (абзац перший пункту 2.22 глави 2 розділу III ППБУ);
- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації будівлі школи не забезпечені евакуаційним освітленням (абзац перший пункту 2.31 глави 2 розділу III ППБУ);
- замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання будівлі школи не проводиться 1 раз на 2 роки (підпункт 1.20 глави 1 розділу IV ППБУ);
- не проводиться перевірка пристроїв захисту будівлі школи та будівлі котельні від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд(підпункт 1.21 глави 1 розділу IV ППБУ);
- захист будівлі школи від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд, а саме: після прийняття в експлуатацію пристроїв блискавкозахисту не складено паспорти блискавкозахисних пристроїв і паспорти заземлювачів пристроїв блискавкозахисту, які повинні зберігатися у відповідального за електрогосподарство (підпункт 1.21 глави 1 розділу IV ППБУ, підпункт 9.2.7 ДСТУ Б В.2.5-38:2008);
- приміщення будівлі школи та будівлі котельні не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту, а саме: системою пожежної сигналізації (далі -СПС); системою оповіщування про пожежу та управління евакуюванням
людей (далі - СО); систем централізованого пожежного спостерігання (далі - СЦПС). (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ, пункт 7.3 додатку А, пункт 5 додатку Б ДБН В.2.5-56:2014);
- переносні вогнегасники у будівлі школи не розміщуються шляхом: навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення (Абзац 3 підпункт 3.10 глави З розділу V ППБУ);
- не здійснюється навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки (пункт 8 частини першої статті 20 КЦЗУ);
- не забезпечено техногенну безпеку, а саме: не розроблено організаційно-розпорядчі документи щодо забезпечення техногенної безпеки, не здійснюється постійний контроль за їх дотриманням (пункти 1-7 розділу III ПТБ);
щодо Реконструкції окремих приміщень для відкриття дитячого садочка будівлі філії Петрівської ЗОШ І-ІІ ступенів КЗ Миколаївська ЗОШ І-ІП ступенів по вул. Центральна, 24 с. Петрівка Петропавлівського району Дніпропетровської області:
- для об`єкту IV категорії складності (СС2) згідно з ДСТУ-Н Б В. 1.2-16:2013 Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об`єктів будівництва, а саме: проекті Реконструкція окремих приміщень для відкриття дитячого садочка в будівлі філії Петрівської ЗОШ І-ІІ ступенів КЗ Миколаївська ЗОШ I- III ступенів по вул. Центральна, 24 с. Петрівка Петропавлівського району Дніпропетровська область, не визначено розрахунковий час евакуації людей у разі пожежі відповідно до ГОСТ 12.1.004-91 Пожарная безопасность. Общие требования (Пункт 2.33 глави 2 розділу III ППБУ);
- до початку основних будівельних робіт на об`єкті Реконструкція окремих приміщень для відкриття дитячого садочка в будівлі філії Петрівської ЗОШ І-ІІ ступенів КЗ Миколаївська ЗОШ I-III ступенів по вул. Центральна, 24 с. Петрівка Петропавлівського району Дніпропетровська область,не забезпечено протипожежне водопостачання від пожежних гідрантів на водогінній мережі або з резервуарів (водойм) (пункт 4.47 глави 4 розділу VII ППБУ);
- частина будівлі, що реконструюється: не відокремлена від діючої частини будівлі ПЕТРІВСЬКОЇ ЗОШ І-ІІ СТУПЕНІВ протипожежними перегородками 1-го типу та перекриттями 3-го типу (пункт 4.16 глави 4 розділу VII ППБУ);
- протипожежні перешкоди не відповідають вимогам пожежної безпеки, а саме: відсутні протипожежні стіни І типу що відділяють Реконструкція окремих приміщень для відкриття дитячого садочка в будівлі філії Петрівської ЗОШ І-ІІ ступенів КЗ Миколаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів по вул. Центральна, 24 с. Петрівка Петропавлівськогорайону Дніпропетровська область від приміщень ПЕТРІВСЬКОЇ ЗОШ І-ІІ СТУПЕНІВ (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗУ; розділ 6 ДБНВ.1.1-7, пункт 9.16 ДБН В.2.2-3:2018 Заклади освіти);
- евакуаційні виходи, шляхи евакуації на об`єкті Реконструкція окремих приміщень для відкриття дитячого садочка в будівлі філії Петрівської ЗОШ І-ІІ ступенів КЗ Миколаївська ЗОШ I-III ступенів по вул. Центральна, 24 с. Петрівка Петропавлівського району Дніпропетровська область не позначені з використанням знаків безпеки відповідно до вимог пожежної безпеки (ДСТУ ISO 6309, ДСТУ 7313, ГОСТ 12.4.026 (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗУ; пункт 7.1.9 розділу 7 ДБН В. 1.1 -7, пункт 9.12 ДБН В.2.2-3:2018 Заклади освіти);
- не передбачено та не влаштоване евакуаційне освітлення відповідно до вимог пожежної безпеки Реконструкція окремих приміщень для відкриття дитячого садочка в будівлі філії Петрівської ЗОШ І-ІІ ступенів КЗ Миколаївська ЗОШ І-Ш ступенів по вул. Центральна, 24 с. Петрівка Петропавлівського району Дніпропетровська область (частина 5 статті 55, частина 1 статті 57 КЦЗУ; пункт 7.1.10 розділу 7 ДБНВ.1.1-7);
- не передбачено та не влаштоване протипожежне водопостачання для зовнішнього пожежегасіння будівлі Реконструкція окремих приміщень для відкрит