У Х В А Л А
4 листопада 2020 року
м. Київ
Справа № 906/1308/19
Провадження № 12-76гс20
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Бакуліної С.В.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Сімоненко В. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду
справи № 906/1308/19
за касаційними скаргами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лесі Українки 38" та фізичної особи - підприємця Козлової Лариси Борисівни
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 3 липня 2020 року та рішення Господарського суду Житомирської області від 24 лютого 2020 року
за позовом ОСОБА_1
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лесі Українки 38" та фізичної особи - підприємця Козлової Лариси Борисівни
про визнання недійсним договору,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Лесі Українки 38" (далі - ОСББ "Лесі Українки 38") та фізичної особи - підприємця Козлової Лариси Борисівни (далі - ФОП Козлова Л. Б.) про визнання недійсним договору від 1 квітня 2018 року № 12 на надання послуг (далі - договір № 12), укладеного відповідачами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення про передачу будинку на обслуговування ФОП Козловій Л.Б. загальні збори об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) не приймали, з умовами спірного договору мешканців будинку не ознайомлено, якість надання послуг погіршилась, вартість послуг безпідставно завищено, що порушує права позивача та мешканців будинку як споживачів послуг з обслуговування будинку, які мали надаватися за спірним договором.
Господарський суд Житомирської області рішенням від 24 лютого 2020 року, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 3 липня 2020 року, позов задовольнив повністю та визнав недійсним договір № 12, укладений ОСББ "Лесі Українки 38" та ФОП Козловою Л. Б.
Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій вказали, що оспорюваний договір не відповідає нормам статей 10, 12, 13, 14 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та статей 9, 10, 11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Не погоджуючись з постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 3 липня 2020 року та рішенням Господарського суду Житомирської області від 24 лютого 2020 року, ОСББ "Лесі Українки 38" та ФОП Козлова Л.Б. звернулися з касаційними скаргами до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, в яких просять скасувати вказані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .
На обґрунтування касаційних скарг ОСББ "Лесі Українки 38" та ФОП Козлова Л.Б. зокрема зазначили, що суди попередніх інстанцій помилково застосували до спірних правовідносин положення статей 1, 8, 9, 10, 11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", оскільки спірні правовідносини підпадають виключно під дію Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Статуту ОСББ "Лесі Українки 38".
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалами від 14 вересня 2020 року відкрив касаційне провадження за касаційними скаргами ОСББ "Лесі Українки 38" та ФОП Козлової Л.Б. на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 3 липня 2020 року та рішення Господарського суду Житомирської області від 24 лютого 2020 року.
Відповідно до частини третьої статті 302 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, палати або об`єднаної палати передає справу на розгляд Великої Палати, якщо така колегія (палата, об`єднана палата) вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 8 жовтня 2020 року справу разом із касаційними скаргами передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини третьої статті 302 ГПК України, вважаючи за необхідне відступити від правових висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у раніше ухвалених рішеннях Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 11 червня 2020 року у справі № 760/2064/17 та від 14 липня 2020 року у справі № 466/8748/16-ц.
Так Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду 11 червня 2020 року розглянув по суті спір у справі № 760/2064/17-ц між співвласником багатоквартирного будинку та головою ОСББ про визнання договору про абонентське юридичне обслуговування недійсним та відшкодування збитків, який виник виходячи з такого. Відповідно до статуту ОСББ правління та голова правління обираються терміном на два роки, тому позивач вважав, що голова правління незаконно обіймав цю посаду з 25 жовтня 2012 року. Позивач посилався на те, що голова правління протягом 2012-2015 років відмовлявся організувати та проводити загальні звітно-виборчі збори ОСББ, результати фінансово-господарської діяльності останнього не доводились до відома його членів, тому співвласники квартир змусили правління провести аудиторську перевірку фінансового стану ОСББ. Зазначав, що перевірка була проведена у листопаді 2015 року, за її результатами було виявлено низку порушень фінансової дисципліни, допущених головою правління ОСББ спільно з бухгалтером ОСББ, про що зазначено в звіті аудиторської компанії. Крім того, вказав, що згідно з висновком аудиту протягом 2013-2015 років відповідач завдав співвласникам ОСББ збитки, перерахувавши грошові кошти за фіктивним договором про надання юридичних послуг товариству, яке є стороною цього договору. Врахувавши суб`єктний склад спірних правовідносин та їх зміст, касаційний суд цивільної юрисдикції погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що цей спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду 14 липня 2020 року розглянув по суті у порядку цивільного судочинства спір у справі № 466/8748/16-ц між співвласником багатоквартирного будинку та ОСББ про часткове скасування рішення загальних зборів ОСББ. Позов обґрунтований тим, що позивач є власником квартири у будинку, в якому співвласники квартир створили ОСББ. За наслідками проведених загальних зборів до кошторису ОСББ з утримання будинку неправомірно включені додаткові послуги - послуги сторожа, правова допомога а також спецодяг, які не передбачені законодавством на утримання будинку та прибудинкової території, тому порушують права позивача як споживача житлово-комунальних послуг та співвласника ОСББ. Позивач просив суд скасувати рішення загальних зборів в частині затвердження кошторису на утримання будинку у зв`язку з неправомірним включенням додаткових послуг. У судових рішеннях у цій справі відсутні правові висновки щодо юрисдикції спору, втім про правову позицію, відповідно до якої спір має розглядатися за правилами цивільного судочинства, свідчить факт розгляду справи судом цивільної юрисдикції.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду зазначив, що у справі № 906/1308/19 предметом позову є вимога фізичної особи - співвласника багатоквартирного будинку до ОСББ та господарюючого суб`єкта про визнання недійсним укладеного останніми договору. Як вже зазначалось у цій ухвалі, позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення про передачу будинку на обслуговування ФОП Козловій Л.Б. загальні збори ОСББ не приймали, з умовами спірного договору мешканців будинку не ознайомлено, якість надання послуг погіршилась, вартість послуг безпідставно завищено, що порушує права позивача та мешканців будинку як споживачів послуг з обслуговування будинку, які мали надаватися за спірним договором. Суд апеляційної інстанції, врахувавши висловлені висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду у справах № 462/2646/17, № 501/1571/16-ц, № 826/10249/18, дійшов висновку про розгляд спору господарським судом з огляду на характер спірних правовідносин, оскільки спір виникає при здійсненні права управління юридичною особою, а такий спір є найбільш наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи (пункт 3 частини першої статті 20 ГПК), незалежно від суб`єктного складу такого спору (частина шоста статті 30 ГПК).