1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



09 листопада 2020 року

м. Київ



Справа № 910/7190/19



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Колос І.Б. (головуючий), Багай Н.О., Бенедисюка І.М.,

за участю секретаря судового засідання Малихіної О.В.,



представників учасників справи:

позивача - акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" - Волощук П.Ю., адвокат (довіреність від 17.07.2020 № 007.1ДР-151-0720),

відповідача - акціонерного товариства "Укртрансгаз" - Оніщук В.М., адвокат (довіреність від 23.01.2020 № 1-2259),




розглянув у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу акціонерного товариства "Укртрансгаз"

на рішення господарського суду міста Києва від 20.02.2020 (суддя Ващенко Т.М.)

та постанову Північного апеляційного господарського суду від 24.06.2020 (колегія суддів: Майданевич А.Г. (головуючий), Сулім В.В., Ткаченко Б.О.)

зі справи № 910/7190/19

за позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" (далі - АТ "ОГС "Львівгаз")

до акціонерного товариства "Укртрансгаз" (далі -АТ "Укртрансгаз")

про стягнення 17 738 271,26 грн.

Згідно з розпорядженням Заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 04.11.2020 № 29.3-02/2907 проведено повторний автоматичний розподіл справи № 910/7190/19 у зв`язку із запланованою відпусткою судді Малашенкової Т.М.

1. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2019 року АТ "ОГС "Львівгаз" (далі - позивач) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до АТ "Укртрансгаз" (далі - відповідач) про стягнення (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог) 17 738 271,26 грн., з них: 15 906 445,94 грн. додаткової плати, 629 143,54 грн. - 3% річних, 1 202 681,78 грн. інфляційних втрат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушені умови договору транспортування природного газу та Кодексу газотранспортної системи в частині дотримання параметрів якості переданого природного газу, у зв`язку з чим у позивача виникло право вимоги до відповідача: сплатити додаткову плату відповідно до умов розділу Х вказаного договору, а також нарахованих на суму основного боргу 3% річних та інфляційних втрат.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Рішенням господарського міста Києва від 20.02.2020 зі справи № 910/7190/19, яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 24.06.2020, позов задоволено повністю: стягнуто з АТ "Укртрансгаз" на користь АТ "ОГС "Львівгаз" 15 906 445,94 грн. заборгованості, 629 143,54 грн. - 3% річних, 1 202 681,78 грн. інфляційних втрат.

Судові рішення попередніх інстанцій мотивовані, зокрема, тим, що відповідачем порушені умови договору транспортування природного газу в частині дотримання параметрів якості переданого природного газу, що відповідно до пункту 10.1 договору є підставою для стягнення додаткової плати за недотримання параметрів якості природного газу, а також нарахованих на суму основного боргу 3% річних та інфляційних втрат.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

АТ "Укртрансгаз", посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції скасувати судові акти попередніх інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Розгляд клопотань учасників справи

У судовому засіданні 09.11.2020 представником АТ "Укртрансгаз" заявлене усне клопотання про зупинення розгляду касаційної скарги зі справи № 910/7190/19 до прийняття рішення об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 922/3987/19, в якій предметом розгляду є, зокрема, додатки № 1, 2, 3 до відповідного договору, як і у справі, яка розглядається.

Касаційний господарський суд, розглянувши наведене клопотання представника АТ "Укртрансгаз", відмовив в його задоволенні з підстав, зазначених у мотивувальній частині цієї постанови.

2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Скаржник посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах, а саме стосовно наявності підстав для стягнення додаткової плати за недотримання параметрів якості природного газу без дослідження додатків 1, 2, 3 до договору транспортування природного газу. При цьому в заяві про усунення недоліків касаційної скарги скаржник уточнив, що, у даному випадку, мова йде про неправильне застосування судами: підпункту 1 пункту 1 глави 1 розділу ІІІ Кодексу газотранспортної системи в частині висновків суду, що саме оператор є відповідальним за якість газу, а не оператори суміжних систем, які подають природний газ до газотранспортної системи в точці входу; розділу ХІ Кодексу газотранспортної системи у частині не з`ясування судами, чи був позивач замовником послуг транспортування; пункту 5 глави 1 розділу І, пункту 1 глави 2 розділу ІІІ, пункту 2 глави 1 розділу ІV Кодексу газотранспортної системи в частині того, що позивачем не були узгоджені з відповідачем додатки 1, 2, 3 до договору у спірний період.

Скаржник вважає, що судами у розгляді справи невірно застосовані норми матеріального права, а саме: приписи статей 179 Господарського кодексу України (далі - ГК України), статей 11, 614, 626, 627 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Кодексу газотранспортної системи; порушені норми процесуального права: приписи статей 2, 7, 11, 13, 42, 73-80, 86, 236-238, 269, 275, 277 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), що унеможливило ухвалення законних та обґрунтованих рішень у цій справі.

Підставами касаційного оскарження, як зазначено у касаційній скарзі, є пункт 3 частини другої статті 287 ГПК України та підпункти "а", "в" пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України.

Доводи інших учасників справи

АТ "ОГС "Львівгаз" у відзиві на касаційну скаргу просило залишити судові акти попередніх інстанцій без змін, а касаційну скаргу - без задоволення, зазначаючи, зокрема, про їх відповідність чинному законодавству та матеріалам справи.

3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

17.12.2015 АТ "ОГС "Львівгаз" (замовник) та АТ "Укртрансгаз" (оператор) укладено договір № 1512000709 транспортування природного газу (далі - Договір).

Відповідно до пункту 2.1 Договору оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу (далі - послуги) на умовах, визначених в Договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в Договорі вартість послуг.

Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493, з урахуванням особливостей, передбачених Договором (пункт 2.2 Договору).

Пунктом 2.3 Договору визначені послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором, зокрема, послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій.

Згідно з пунктом 3.1 Договору оператор зобов`язаний, зокрема, своєчасно надавати послуги належної якості та здійснити додаткову оплату замовнику, у разі недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним в точках виходу з газотранспортної системи в порядку, визначеному Договором.

У пункті 4.1 Договору передбачено обов`язок замовника здійснити додаткову оплату оператору, у разі перевищення розміру договірної потужності та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним в газотранспортну систему, в порядку, визначеному цим договором.

Порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі, приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання-передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи та визначення і перевірки параметрів якості в цих точках здійснюються сторонами відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи з урахуванням Договору. Якість газу має відповідати вимогам щодо норм якості газу, фізико-хімічних показників та інших характеристик (далі - ФХП), визначених у Кодексі газотранспортної системи та нормативно-правових актах і відповідних стандартах, на які названий Кодекс містить посилання. За порушення вимог щодо якості газу, який подається в газотранспортну систему оператора або подається з неї оператором, стягується додаткова плата, визначена умовами Договору (пункти 5.1- 5.3 Договору).

Підпунктом 2 пункту 10.1 Договору передбачено, що сторона, яка порушила вимоги щодо параметрів якості природного газу, який передається/відбирається до/з газотранспортної системи, визначені Кодексом газотранспортної системи, зобов`язана сплатити на користь іншої сторони додаткову плату за недотримання параметрів якості природного газу. Відповідальною стороною за якість газу у точках виходу є оператор перед замовником, який є оператором газорозподільної системи або прямим споживачем.

Сторони у пункті 10.6 Договору погодили, що розрахунок розміру додаткової плати за недотримання параметрів якості природного газу проводиться щомісяця окремо по кожному параметру якості щодо природного газу на підставі даних, визначених оператором у звіті про недотримання параметрів якості природного газу, який він надає замовнику на його електронну адресу до 10 числа місяця, наступного за газовим. Обсяг природного газу з недотриманим значенням параметра якості Qі визначається з моменту останнього визначення ФХП газу, що відповідав параметрам, визначеним Кодексом газотранспортної системи, до моменту усунення невідповідності параметрам якості природного газу.

Сторона, яка допустила порушення щодо якості газу, зобов`язана сплатити додаткову плату у строк до 15 числа місяця, наступного за газовим місяцем, на підставі рахунка - фактури, який надсилається на її електронну адресу іншою стороною до 12 числа місяця, наступного за газовим місяцем (пункт 10.7 Договору).

Договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2016, умови Договору застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до його закінчення жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 17.1 Договору).

Судами встановлено, що АТ "ОГС "Львівгаз" зверталося до АТ "Укртрансгаз" з листами від 28.02.2019 № 79002.4-Сл-2429-0219, від 13.03.2019 № 790-Сл-2994-0319, від 15.05.2019 № 790007.2-Сл-5980-0519, в яких просило надати в порядку пункту 10.6 Договору звіти про недотримання параметрів якості природного газу за 2016, 2017, 2018 роки та за 3 місяці 2019 року, проте відповідач залишив вказані листи без уваги.

20.05.2019 АТ "ОГС "Львівгаз" направило на адресу АТ "Укртрансгаз" вимогу про сплату додаткової плати, а також нарахованих 3% річних та інфляційних втрат. Однак, відповідач також залишив зазначену вимогу без відповіді.

Звертаючись з позовом до суду, позивач зазначав, що відповідачем порушені умови Договору та Кодексу газотранспортної системи в частині дотримання параметрів якості переданого природного газу, у зв`язку з чим позивач просив стягнути з відповідача додаткову плату відповідно до умов розділу Х Договору в розмірі 15 906 445,94 грн., 3% річних у розмірі 629 143,54 грн., інфляційні втрати у розмірі 1 202 681,78 грн.

4. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Джерела права та оцінка аргументів учасників справи і висновків місцевого та апеляційного господарських судів

Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для стягнення з відповідача на користь позивача додаткової плати відповідно до умов розділу Х договору в розмірі 15 906 445,94 грн., а також нарахованих 629 143,54 грн. - 3% річних та 1 202 681,78 грн. інфляційних втрат.

В обґрунтування підстав звернення з касаційною скаргою, АТ "Укртрансгаз" посилається, зокрема, на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах, а саме стосовно наявності підстав для стягнення додаткової плати за недотримання параметрів якості природного газу без дослідження додатків 1, 2, 3 до договору транспортування природного газу. При цьому в заяві про усунення недоліків касаційної скарги скаржник уточнив, що, в даному випадку, мова йде про неправильне застосування судами: підпункту 1 пункту 1 глави 1 розділу ІІІ Кодексу газотранспортної системи в частині висновків суду, що саме оператор є відповідальним за якість газу, а не оператори суміжних систем, які подають природний газ до газотранспортної системи в точці входу; розділу ХІ Кодексу газотранспортної системи у частині не з`ясування судами, чи був позивач замовником послуг транспортування; пункту 5 глави 1 розділу І, пункту 1 глави 2 розділу ІІІ, пункту 2 глави 1 розділу ІV Кодексу газотранспортної системи в частині того, що позивачем не були узгоджені з відповідачем додатки 1, 2, 3 до договору у спірний період.

Скаржник вважає, що судами у розгляді даної справи невірно застосовані норми матеріального права, а саме: приписи статей 179 ГК України, статей 11, 614, 626, 627 ЦК України, Кодексу газотранспортної системи; порушені норми процесуального права: приписи статей 2, 7, 11, 13, 42, 73-80, 86, 236-238, 269, 275 ГПК України, що унеможливило ухвалення законних та обґрунтованих рішень у цій справі.

У розгляді касаційної скарги Суд з`ясував, що висновок Верховного Суду щодо застосування зазначених норм права у подібних правовідносинах - відсутній.

Так, задовольняючи в повному обсязі позов АТ "ОГС "Львівгаз", місцевий господарський суд, з яким також погодився й апеляційний господарський суд, вказав про те, що відповідачем порушені умови Договору в частині дотримання параметрів якості переданого природного газу, що відповідно до пункту 10.1 Договору є підставою для стягнення додаткової плати за недотримання параметрів якості природного газу, а також нарахованих на суму основного боргу 3% річних та інфляційних втрат.


................
Перейти до повного тексту