Постанова
Іменем України
02 листопада 2020 року
місто Київ
справа № 291/1008/18
провадження № 61-5920св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Погрібного С. О. (суддя-доповідач), Усика Г. І., Яремка В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Дочірнє підприємство "Умань-Агро", Приватне підприємство "Ружинський край",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного підприємства "Ружинський край" на рішення Ружинського районного суду Житомирської області від 30 жовтня 2018 року у складі судді Грека М. М. та постанову Житомирського апеляційного суду від 12 лютого 2019 року у складі колегії суддів: Талько О. Б., Коломієць О. С., Шевчук А. М.,
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Стислий виклад позиції позивача
У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив розірвати договір оренди землі від 10 листопада 2006 року, укладений між ним, ОСОБА_1, та Дочірнім підприємством "Ілліч-Агро-Умань" Відкритого акціонерного товариства "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча" (далі - ДП "Ілліч-Агро-Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча"), витребувати у Приватного підприємства "Ружинський край" (далі - ПП "Ружинський край") та повернути позивачеві земельні ділянки.
Позивач обґрунтовував заявлені вимоги тим, що він є власником земельних ділянок: площею 0,4566 га, кадастровий номер 1825284000:07:000:0100, та площею 2, 9966 га, кадастровий номер 1825284000:11:000:0031, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Княжиківської сільської ради Ружинського району Житомирської області.
Між ОСОБА_1 та ДП "Ілліч-Агро-Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", правонаступником якого є ДП "Умань-Агро", 10 листопада 2006 року укладено договір оренди зазначених земельних ділянок строком на 20 років. Договір зареєстровано 18 січня 2007 року.
ДП "Умань-Агро" не використовує зазначені земельні ділянки, права та обов`язки орендаря за договором оренди землі від 10 листопада 2006 року на підставі розподільчого балансу від 30 вересня 2012 року передало Сільськогосподарському приватному підприємству "Світанок плюс"
(далі - СПП "Світанок плюс"), яке у подальшому реорганізовано у Приватне сільськогосподарське підприємство "Агрофірма "Світанок"
(далі - ПСП "Агрофірма "Світанок").
На час звернення до суду з позовом належні позивачу на праві власності земельні ділянки перебувають у користуванні ПП "Ружинський край" на підставі розподільчого балансу, складеного 21 червня 2018 року між ПСП "Агрофірма "Світанок" та ПП "Ружинський край".
На переконання позивача, ДП "Умань-Агро" не виконує умови договору оренди землі від 10 листопада 2006 року, припинило господарську діяльність з безпосереднього цільового використання орендованих земельних ділянок, без його, як орендодавця, згоди передало права та обов`язки за зазначеним договором ПП "Ружинський край", що є порушенням умов договору.
Стислий виклад заперечень відповідача
Відповідач проти позову заперечив, зазначив, що позивач як орендодавець за договором погодився на те, земельні ділянки можуть використовуватися безпосередньо орендарем або може бути передана в суборенду і використовуватися третіми особами. На переконання відповідача, умовами договору не передбачено отримання письмової згоди орендодавця на передачу земельної ділянки в суборенду. На час розгляду справи земельна ділянка використовується за цільовим призначенням, здійснюється посів та вирощування сільськогосподарських культур.
Стислий виклад змісту рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Ружинського районного суду Житомирської області від 30 жовтня 2018 року позов задоволено, розірвано договір оренди землі від 10 листопада 2006 року, укладений між ОСОБА_1 та ДП "Ілліч-Агро-Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", витребувано у ПП "Ружинський край" та повернуто ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 1825284000:07:000:0100, площею 0, 4566 га, та земельну ділянку з кадастровим номером 1825284000:11:000:0031, площею 2, 9966 га, які розташовані на території Княжиківської сільської ради Ружинського району Житомирської області. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції обґрунтовувалося тим, що оскільки ДП "Умань-Агро" не використовує спірні земельні ділянки для здійснення своєї господарської діяльності, передало права та обов`язки за договором оренди іншим особам без згоди орендодавця, наявні підстави для розірвання договору оренди та витребування належних позивачу земельних ділянок.
Постановою Житомирського апеляційного суду від 12 лютого 2019 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Суд апеляційної інстанції у своїх висновках посилався на те, що матеріали справи свідчать, що внаслідок реорганізації ДП "Умань-Агро" не припинило свою діяльність, тому зобов`язане виконувати умови договору оренди землі, використовуючи земельні ділянки за призначенням та сплачуючи орендну плату. Передача права оренди за цим договором ПП "Ружинський край", з яким позивач не перебуває у договірних правовідносинах, не узгоджується з вимогами законодавства.
Апеляційний суд відхилив доводи заявника, що до участі у справі не залучено ПСП "Агрофірма "Світанок", оскільки право оренди землі за цим підприємством не зареєстровано у встановленому законом порядку, а спірні земельні ділянки на час розгляду справи перебувають у користуванні ПП " Ружинський край".
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій до Верховного Суду 16 березня 2019 року із застосуванням засобів поштового зв`язку, ПП "Ружинський край" просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга обґрунтовується порушенням судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.
Заявник зазначає, що право оренди належних ОСОБА_1 земельних ділянок, площею 0, 4566 га, кадастровий номер 1825284000:07:000:0100, та площею 2, 9966 га, кадастровий номер 1825284000:11:000:0031, що розташовані на території Княжиківської сільської ради Ружинського району Житомирської області, перейшло до ПП "Ружинський край" у результаті реорганізації ПСП "Агрофірма "Світанок" шляхом виділу за розподільчим балансом від 21 червня 2018 року, що відповідно до пункту 34 оспорюваного договору оренди землі (реорганізація юридичної особи - орендаря) не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
У свою чергу, попередній орендар - ПСП "Агрофірма "Світанок" є правонаступником СПП "Світанок плюс", до якого у результаті реорганізації ДП "Умань-Агро" шляхом виділу за розподільчим балансом від 30 вересня 2012 року перейшли права та обов`язки за договором оренди землі від 10 листопада 2006 року, укладеним між ОСОБА_1 та ДП "Ілліч-Агро-Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча". Наведене підтверджується Статутом ПП "Ружинський край", відповідно до пункту 1.1 якого зазначене підприємство утворено шляхом виділу з ПСП "Агрофірма "Світанок" і є правонаступником частини прав та обов`язків відповідно до розподільчого балансу ПСП "Агрофірма "Світанок", складеного станом на 22 березня 2018 року та затвердженого рішенням власника ПСП "Агрофірма "Світанок" від 22 березня 2018 року № 22/03/18.
Оскільки виділ передбачає перехід до новоутвореної особи згідно з розподільчим балансом частини майна, прав та обов`язків юридичної особи, з якої був здійснений виділ, що свідчить про реорганізацію такої юридичної особи без її припинення, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкового висновку про порушення ДП "Умань-Агро", яке є правонаступником ДП "Ілліч-Агро-Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", обов`язків, передбачених статтею 25 Закону України "Про оренду землі".
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
ОСОБА_1 просить залишити без задоволення касаційну скаргу ПП "Ружинський край", вважаючи, що суди першої та апеляційної інстанцій правильно встановили природу правовідносин, дали належну оцінку зібраним у справі доказам із правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
ІІІ. ВІДОМОСТІ ПРО РУХ СПРАВИ У СУДІ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ ТА МЕЖІ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ СУДОМ
Ухвалою Верховного Суду від 10 травня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 28 травня 2020 року зупинено касаційне провадження у цивільній справі № 291/1008/18 за позовом ОСОБА_1 до ДП "Умань-Агро" та ПП "Ружинський край" про розірвання договору оренди землі та витребування земельних ділянок, за касаційною скаргою ПП "Ружинський край" на рішення Ружинського районного суду Житомирської області від 30 жовтня 2018 року та постанову Житомирського апеляційного суду від 12 лютого 2019 року до закінчення перегляду в касаційному порядку Об`єднаною палатою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду справи № 291/1009/18 за позовом ОСОБА_2 до ДП "Умань-Агро", ПП "Ружинський край" про розірвання договору оренди землі та витребування земельної ділянки.
Ухвалою Верховного Суду від 02 листопада 2020 року поновлено касаційне провадження у справі № 291/1008/18.
Відповідно до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-IX) касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи, що касаційна скарга у справі, що переглядається, подана у березні 2019 року, вона підлягає розгляду в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 460-IX.
За правилом частини першої статті 401 ЦПК України попередній розгляд справи проводиться колегією у складі трьох суддів у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом застосовані правила статті 400 ЦПК України, відповідно до яких під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Критерії оцінки правомірності оскаржуваних судових рішень визначені в статті 263 ЦПК України, відповідно до яких судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд перевірив правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, за наслідками чого зробив такі висновки.
Обставини, встановлені в рішеннях судів першої та апеляційної інстанцій
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до державних актів на право власності на земельну ділянку, серії ЯБ № 731229 та серії ЯБ № 731540, на підставі розпорядження Ружинської районної державної адміністрації від 11 липня 2005 року № 271 ОСОБА_1 передано у власність земельні ділянки, площею 0, 4566 га, кадастровий номер 1825284000:07:000:0100, та площею 2, 9966 га, кадастровий номер 1825284000:11:000:0031, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Княжиківської сільської ради Ружинського району Житомирської області.
10 листопада 2006 року між ОСОБА_1 та ДП "Ілліч-Агро Умань" ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча", правонаступником якого у спірних правовідносинах є ДП "Умань-Агро", укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування належні орендодавцю земельні ділянки. Строк дії договору 20 років, починаючи з дати його державної реєстрації 18 січня 2007 року договір оренди землі зареєстрований у Ружинському відділі Житомирської регіональної філії Центру державного земельного кадастру за № 040722100224.
Відповідно до пункту 34 зазначеного правочину перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи-орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.
Рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Харвіст Холдинг" від 22 листопада 2012 року № 66 шляхом виділу з ДП "Умань-Агро" створено СПП "Світанок Плюс".
Відповідно до розподільчого балансу, складеного між ДП "Умань-Агро" та СПП "Світанок Плюс", від 30 вересня 2012 року до СПП "Світанок Плюс" перейшло право оренди земельних ділянок площею 0, 4566 га, кадастровий номер 1825284000:07:000:0100, та площею 2, 9966 га, кадастровий номер 1825284000:11:000:0031, які розташовані на території Княжиківської сільської ради Ружинського району Житомирської області.
У подальшому СПП "Світанок Плюс" припинило свою діяльність шляхом приєднання до ПСП "Агрофірма "Світанок", яке орендує належні ОСОБА_1 земельні ділянки на підставі передавального акта від 31 травня 2013 року.
22 березня 2018 року шляхом виділу з ПСП "Агрофірма "Світанок" створено ПП "Ружинський край", яке є правонаступником частини майна, прав та обов`язків ПСП "Агрофірма "Світанок".
Відповідно до додатка № 5 до розподільчого балансу, складеного між ПСП "Агрофірма "Світанок" та ПП "Ружинський край", затвердженого власником ПСП "Агрофірма "Світанок" 22 березня 2018 року за № 22/03/18, до ПП "Ружинський край" перейшло право оренди належних ОСОБА_1 земельних ділянок, площею 0, 4566 га, кадастровий номер 1825284000:07:000:0100, та площею 2, 9966 га, кадастровий номер 1825284000:11:000:0031, які розташовані на території Княжиківської сільської ради Ружинського району Житомирської області.
На підставі зазначеного розподільчого балансу та договору оренди землі від 10 листопада 2006 року ПП "Ружинський край" 18 липня 2018 року зареєструвало за собою право оренди земельних ділянок, площею 0, 4566 га, кадастровий номер 1825284000:07:000:0100 (запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право оренди № 42106791), та площею 2, 9966 га, кадастровий номер 1825284000:11:000:0031 (запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право оренди № 42106486), і фактично користується зазначеними земельними ділянками.
У відповіді на адвокатський запит Ващук Юлії Сергіївни від 16 листопада 2018 року № 446 ДП "Умань-Агро" підтвердило, що земельні ділянки, площею 0, 4566 га, кадастровий номер 1825284000:07:000:0100, та площею 2, 9966 га, кадастровий номер 1825284000:11:000:0031, які розташовані на території Княжиківської сільської ради Ружинського району Житомирської області, не перебувають у користуванні ДП "Умань-Агро".
Оцінка аргументів, викладених у касаційній скарзі
Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України "Про оренду землі", ЗК України та загальними нормами ЦК України щодо підстав розірвання договору.
Частиною четвертою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).