ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2020 року
м. Київ
Справа № 925/637/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Чумака Ю. Я. - головуючого, Дроботової Т. Б., Пількова К. М.,
секретар судового засідання - Лелюх Є. П.,
за участю представників:
позивача - не з`явився,
відповідача-1 - Крушельницької М. Р. (адвокат),
відповідача-2 - не з`явився,
розглянув касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго"
на рішення Господарського суду Черкаської області від 09.12.2019 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.07.2020 у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шпола-Агро Індустрі"
до: 1) Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго",
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут"
про зобов`язання вчинити дії.
Короткий зміст і підстави позовних вимог
1. У травні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Шпола-Агро Індустрі" (далі - ТОВ "Шпола-Агро Індустрі") звернулось до Господарського суду Черкаської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" (далі - ПАТ "Черкасиобленерго"), Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (далі - ТОВ "Черкасиенергозбут") про зобов`язання відповідачів здійснити перерахунок плати за фактично спожиту позивачем електроенергію за період 01.02.2019 - 01.04.2019.
2. Позов мотивовано безпідставним нарахуванням відповідачами плати за спожиту позивачем електроенергію, яка фактично не використовувалась, на підставі некоректної роботи лічильника електричної енергії, внаслідок чого враховано завищені показники лічильника за лютий 2019 року.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Господарського суду Черкаської області від 09.12.2019, залишеним без зміни постановою Північного апеляційного господарського суду від 22.07.2020, позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
4. Судові рішення аргументовано тим, що враховуючи наявність обґрунтованих сумнівів у позивача у правильності показів лічильника електричної енергії та, відповідно, визначення суми у пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання електричної енергії, відсутність доказів його вини в порушенні роботи лічильника у частині вимірювання обсягу електричної енергії, вчинення ним дій відповідно до пункту 2.3.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила; ПРРЕЕ), спрямованих на врегулювання спірного питання, і навпаки невідповідність дій відповідачів наведеним нормам Правил і Кодексу комерційного обліку електричної енергії, вимоги позивача визнано обґрунтованими.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. У касаційній скарзі Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного суду, ухвалити нове рішення, яким відмовити ТОВ "Шпола-Агро Індустрі" в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
6. В обґрунтування вимог, викладених у касаційній скарзі, скаржник посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування пункту 2.3.16 ПРРЕЕ, підпунктів 6.12, 6.13, пункту 6 розділу XIII Перехідних положень Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - Кодексу комерційного обліку; ККОЕЕ) у правовідносинах щодо визначення обсягу спожитої електричної енергії на підставі зафіксованих показників засобу обліку електричної енергії, порушення роботи якого не було виявлено, та неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій вищевказаних норм матеріального права. Скаржник акцентує, що експертизою було встановлено відсутність самоходу лічильника, тому вважає, що зафіксовані показники засобу обліку електричної енергії є фактично спожитим обсягом електричної енергії, а застосування наведених норм передбачене у випадку недообліку електричної енергії внаслідок порушення роботи вузла обліку електричної енергії.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
7. Відзиву на касаційну скаргу від ТОВ "Шпола-Агро Індустрі" і ТОВ "Черкасиенергозбут" до суду не надійшло.
Розгляд справи Верховним Судом
8. Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 12.10.2020 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ПАТ "Черкасиобленерго" на рішення Господарського суду Черкаської області від 09.12.2019 і постанову Північного апеляційного господарського суду від 22.07.2020 у справі № 925/637/19 та призначено розгляд справи на 03.11.2020.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
9. 16.05.2016 між ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Шполянського району електричних мереж (далі - РЕМ) (постачальник) та ТОВ "Шпола-Агро Індустрі" (споживач) було укладено договір постачання електричної енергії № 398, за умовами якого:
- постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 423,3 кВт, величини якої по об`єктах споживача визначені в пункті 6 додатку "Графік зняття показників засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (пункт 1.1);
- під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ) (пункт 2.1);
- споживач зобов`язується дотримуватись режиму споживання енергії згідно з умовами розділу 5 цього договору та режиму роботи електроустановки відповідно до додатків "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" та "Обсяги постачання електричної енергії" (пункт 2.3.4);
- споживач сплачує постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЄ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням (Методика), у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; інших умов, визначених Методикою (пункт 4.2.3);
- споживач не несе відповідальності перед постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1 - 4.2.3 цього договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини постачальника або внаслідок дії обставин непереборної сили (пункт 4.2.4);
- облік електроенергії, спожитої споживачем здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ (пункт 7.1);
- на підставі показів засобів обліку електричної енергії та умов додатка "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" оформлюються такі документи: акт про використану електричну енергію (акт про прийняття-передавання товарної продукції); акт результатів замірів електричної потужності (пункт 7.5);
- договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2016. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 9.4. договору).
10. Сторони підписали також додатки №№ 1-14 до договору, зокрема Додаток № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу", Додаток № 3 "Порядок розрахунків", Додаток № 4 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", Додаток № 10 "Акт про використану електричну енергію", Додаток № 14 "Акт про пломбування розрахунків схеми обліку електричної енергії".
11. Згідно з пунктом 7 додатку № 1 "Обсяги постачання електричної енергії" до договору, на об`єкті споживача "Складські приміщення с. Сигнаївка ТП-446, Шполянський район, с. Сигнаївка" дозволена приєднана потужність струмоприймачів складає 35,0 кВт, обсяги очікуваного споживання електроенергії за цим об`єктом на 2016 рік 19,0 тис. кВт/год.
12. Відповідно до пунктів 1, 6 додатку № 3 "Порядок розрахунків" до договору, розрахунковий період для визначення обсягу спожитої електричної енергії дорівнює плановому періоду та становить один місяць, а саме з 1 по останнє число розрахункового місяця.
13. Відповідно до пунктів 2, 7 додатку № 4 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" до договору, споживач зобов`язаний самостійно здійснити зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії, оформити їх відповідно з додатком "Акт про використану електричну енергію" і протягом 12 годин надати їх постачальнику. У переліку точок продажу та розрахункових точок обліку електричної енергії за позивачем закріплено 16 точок продажу електроенергії, у тому числі, точка - РП-0,4 кВт (складські приміщення с. Сигнаївка ТП-446, номер лічильника - 1115151, тип лічильника - НІК 2301, місце встановлення лічильника - РУ-0,4 кВт).
14. Зі змісту акта від 06.04.2016 № 398/1064 убачається, що цього дня представниками ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Шполянського РЕМ в присутності уповноваженого представника позивача проведено позаплановий контрольний огляд засобу обліку електричної енергії позивача на об`єкті в Шполянському районі, с. Сигнаївка, ЖД Склад, постачання на який здійснюється за договором № 398. За результатами контрольного огляду засобу обліку електричної енергії лічильника № 1115151, тип НІК 2301 встановлено, що державна повірка лічильника проводилась в ІІІ кварталі 2015 року, лічильник визнаний придатним для проведення комерційних розрахунків за спожиту електроенергію, відповідальність за його збереження і цілісність покладена на представника позивача.
15. 11.06.2017 набрав чинності Закон України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII. На його виконання та відповідно до статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), пункту 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Шполянського РЕМ і ТОВ "Шпола-Агро Індустрі" укладено публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом надання позивачем ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Шполянського РЕМ заяви-приєднання, умови типового публічного договору розміщені на веб-сайті ПАТ "Черкасиобленерго". Додатком № 1 до заяви-приєднання позивача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є перелік об`єктів споживача, серед яких і об`єкт Складські приміщення, ТП-446 в с. Сигнаївка.
16. ТОВ "Черкасиенергозбут" є постачальником універсальних послуг на території Черкаської області згідно з додатком № 3 до постанови НКРЕКП від 26.10.2018 № 1268 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо передачі даних побутових та малих непобутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" покладається виконання функції універсальної послуги на закріпленій території".
17. Між ТОВ "Черкасиенергозбут" (постачальник) і ТОВ "Шпола-Агро Індустрі" (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 28.12.2018, шляхом подання ТОВ "Шпола-Агро Індустрі" відповідно до статей 633, 634, 641, 642 ЦК України заяви-приєднання № 71221000398 від 28.12.2018 ТОВ "Черкасиенергозбут". Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312 та є однаковим для всіх споживачів, зокрема:
- постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (пункт 2.1);
- постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергії, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком № 3 до цього договору (пункт 3.3);
-споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією (пункт 5.1);
- споживач має право вимагати від постачальника пояснень щодо отриманих розрахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків вимагати організації та проведення звіряння (за необхідності із залученням постачальника послуг комерційного обліку та /або оператора системи) розрахункових даних та /або оскаржувати їх у встановленому цим договором та чинним законодавством порядку (підпункт 7 пункту 6.1);
-постачальник має право: контролювати правильність оформлення споживачем платіжних документів; безперешкодного доступу до розрахункових засобів вимірювальної техніки споживача для перевірки фактично спожитих споживачем обсягів електричної енергії; проводити разом із споживачем звіряння фактично спожитих обсягів електричної енергії (підпункти 2, 4, 5 пункту 7.1);
- постачальник зобов`язується обчислювати та виставляти рахунки споживачеві відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором; надавати пояснення щодо виставлених рахунків і, у випадку незгоди споживача з порядком розрахунків або розрахунковою сумою, організувати та провести звіряння (за необхідності із залученням постачальника послуг комерційного обліку та/або оператора системи) розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим договором та чинним законодавством порядку (підпункти 2, 3 пункту 7.2).
18. Сторонами до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг підписано додаток № 1, яким визначено перелік об`єктів споживача, де у пункті 8 таблиці зазначено складські приміщення с. Сигнаївка, №ТО - 21, назва ТО - ТП-446 (складські приміщення, населений пункт - Сигнаївка, ЕІС- код точки обліку - 62Z192932018189F).
19. 28.02.2019 позивач під час планового зняття показників лічильника електричної енергії на об`єкті "Складські приміщення с. Сигнаївка" виявив, що показник попереднього місяця станом на 28.01.2019 складав 089637 кВт, на 28.02.2019 - 391140 кВт, різниця з розрахунковим становила 301503 кВт. На переконання позивача така різниця в показах не може відповідати дійсній.
20. Того ж дня, 28.02.2019 позивач звернувся до ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Шполянського РЕМ з листом № 102, в якому повідомив про виявлені порушення в роботі лічильника НІК-2301 № 1115151 ТП-446 та просив направити представників для його перевірки.
21. 19.03.2019 представниками ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Шполянського РЕМ в присутності уповноваженого представника позивача за зверненням позивача проведено технічну перевірку (контрольний огляд) засобу обліку електричної енергії позивача на об`єкті в Шполянському районі, с. Сигнаївка, ТП-446, постачання на який здійснюється за договором № 398. За результатами контрольного огляду засобу обліку електричної енергії знято лічильник № 1115151, тип НІК 2301 і встановлено лічильник № 10546527, тип НІК 2303, відповідальність за збереження і цілісність встановленого лічильника покладена на представника позивача. Про результати перевірки складено акт технічної перевірки (контрольного огляду) засобів обліку електричної енергії № 398/1465 та акт про пломбування.
22. 25.03.2019 комісією в складі представників ПАТ "Черкасиобленерго" і Державного підприємства "Черкасистандартметрологія" проведено експертизу лічильника № 1115151 типу НІК-2301 АПЗВ. За результатами експертизи складено протокол повірки засобу вимірювальної техніки та акт проведення експертизи приладу обліку електроенергії № 741 від 25.03.2019, із яких вбачається, що корпус лічильника і пломби на ньому не пошкоджені, лічильник визнано непридатним для подальшої експлуатації за метрологічними характеристикам, оскільки відносна похибка перевищує норму від "-" 1,17 % до "+" 3,2 %, "самохід" лічильника не виявлено.
23. 27.03.2019 позивач звернувся до ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Шполянського РЕМ з листом № 145, в якому просив надати дозвіл для повної технічної перевірки (в тому числі лічильний механізм) лічильника НІК-2301 № 1115151 ТП-446, у зв`язку з тим, що експертиза проведена 25.03.2019 було перевірено лише зовнішній вигляд, поріг чутливості та відсутність самоходу, висновки експертизи не повні.
24. 28.03.2019 листом № 247 ПАТ "Черкасиобленерго" в особі Шполянського РЕМ повідомило позивача про відмову у наданні дозволу на проведення повторної експертизи лічильника електричної енергії та про необхідність оплати повного обсягу спожитої електричної енергії по показах засобу комерційного обліку електроенергії у березні 2019 року.
25. 01.04.2019 ТОВ "Черкасиенергозбут" направило позивачеві рахунок № 71221000398 для оплати електричної енергії за березень 2019 в кількості 347593 кВт/год на суму 992 533,73 грн та акт прийняття-передавання товарної продукції за березень 2019 року від 01.04.2019 для погодження і виконання.
26. 18.04.2019 та 16.05.2019 позивач звертався до відповідачів з листами № 179 і № 224, в яких просив здійснити перерахунок виставленої до оплати електроенергії, оскільки рахунок від 01.04.2019 сформовано із застосуванням некоректних показників непридатного до експлуатації лічильника електричної енергії на об`єкті.
27. Листи позивача від 18.04.2019 і 16.05.2019 відповідачами залишені без відповіді і задоволення.
28. Позивач надав суду дані обліку використання, за якими ним за 2018 рік спожито на об`єкті ТП-446: у січні - 5 070 кВт, у лютому 4 726 кВт, у березні - 5 901 кВт, у квітні - 1 000 кВт, у травні - 314 кВт, у червні - 187 кВт, у липні - 125 кВт, у серпні - 263 кВт, у вересні - 478 кВт, у жовтні - 1 468 кВт, у листопаді - 5 216 кВт, у грудні - 5 495 кВт, всього 30 541 кВт.
Позиція Верховного Суду
29. Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі вимоги і доводи, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
30. За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін (частина 1 стаття 714 ЦК України).
31. За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (частина 1 статті 275 Господарського кодексу України).