ПОСТАНОВА
Іменем України
05 листопада 2020 року
Київ
справа №855/87/20
адміністративне провадження №А/9901/38/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючої судді - Мельник-Томенко Ж.,
суддів - Жука А. В., Мартинюк Н. М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
за апеляційною скаргою Довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2020 (колегія суддів у складі: Костюк Л. О., Бужак Н. П., Кобаля М. І.),
УСТАНОВИВ:
Обставини справи
Довірена особа кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 208 - ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив:
- визнати протиправним рішення Центральної виборчої комісії, яке полягає у не розгляді скарги Довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 від 28.10.2020 по суті і невжитті заходів для встановлення законності при порушенні виборчих прав кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Центральну виборчу комісію розглянути скаргу Довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 208 - ОСОБА_2 від 28.10.2020 по суті, встановити законність і прийняти рішення, яким зобов`язати Окружну виборчу комісію здійснити перерахунок голосів на виборчій дільниці № 740119.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2020 відкрито провадження у справі № 855/87/20.
Разом з тим, в провадженні судді Шостого апеляційного адміністративного суду Костюк Л. О. перебувала адміністративна справа № 855/107/20 за адміністративним позовом Довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 208 - ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним рішення Центральної виборчої комісії та зобов`язання вчинити дії, у якій позивач просить визнати протиправним рішення Центральної виборчої комісії, яке полягає у не розгляді його скарги від 28.10.2020 по суті і невжитті заходів для встановлення законності при порушені виборчих прав кандидата у народні депутати ОСОБА_1, а також зобов`язати відповідача розглянути скаргу по суті, встановити законність і прийняти рішення про зобов`язання Окружної виборчої комісії здійснити перерахунок голосів на виборчій дільниці № 740446.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2020 відкрито провадження у справі № 855/107/20.
Крім того, у провадженні судді Шостого апеляційного адміністративного суду Костюк Л. О. перебувала адміністративна справа № 855/108/20 за адміністративним позовом Довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 208 - ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним рішення Центральної виборчої комісії та зобов`язання вчинити дії, у якій позивач просить визнати протиправним рішення Центральної виборчої комісії, яке полягає у не розгляді його скарги від 28.10.2020 по суті і невжитті заходів для встановлення законності при порушені виборчих прав кандидата у народні депутати ОСОБА_1, а також зобов`язати відповідача розглянути скаргу по суті, встановити законність і прийняти рішення про зобов`язання Окружної виборчої комісії здійснити перерахунок голосів на виборчій дільниці № 740396.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2020 відкрито провадження у справі № 855/108/20.
У зв`язку із тим, що справи № 855/87/20, № 855/107/20, № 855/108/20 пов`язані предметом спору, одного й того самого позивача подані до одного й того самого відповідача, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для об`єднання їх в одне провадження для спільного розгляду, керуючись статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.11.2020 об`єднано в одне провадження для спільного розгляду і вирішення адміністративні справи № 855/87/20, № 855/107/20, № 855/108/20 та присвоєно об`єднаним справам загальний № 855/87/20.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що рішенням відповідача від 30.10.2020 скарги Довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 208 - ОСОБА_2 від 28.10.2020 про зобов`язання Окружної виборчої комісії здійснити перерахунок голосів по виборчим дільницям № 740119, № 740446, № 740396 не були розглянуті по суті з посиланням на те, що Центральна виборча комісія відповідно до частини шостої статті 108 Закону України "Про вибори народних депутатів" розглядає скарги лише на бездіяльність окружної виборчої комісії. Проте такої бездіяльності, на думку відповідача, не було, оскільки Окружна виборча комісія вживала дії по розгляду скарги від 27.10.2020. Така позиція на думку позивача є протиправною. Позивач посилається на положення частини одинадцятої статті 111 Закону України "Про вибори народних депутатів", якою визначено, що виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб`єктом звернення зі скаргою, до неналежного суб`єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених статтею 109 цього Закону. Позивач зазначає, що скарга до Окружної виборчої комісії від 27.10.2020 була подана належним суб`єктом звернення, до належного суб`єкта розгляду скарги і без порушення строків оскарження, встановлених статтею 109 Закону України "Про вибори народних депутатів".
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2020 у задоволенні об`єднаних в одне провадження адміністративних позовів Довіреної особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 208 - ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним рішення Центральної виборчої комісії та зобов`язання вчинити дії відмовлено. Стягнуто з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду судовий збір за подання позовних заяв, у розмірі 2522,40 грн.
При прийнятті рішення, суд першої інстанції виходив з того, що предметом оскарження у скаргах № 20-36-20532, № 21-36-20539, № 21-36-20549 фактично є постанова Окружної виборчої комісії від 27.10.2020 № 32 "Про прийняття протоколів дільничних виборчих комісій", а оскільки в силу прямих приписів частини шостої статті 108 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія не наділена повноваженнями щодо розгляду скарг на рішення окружної виборчої комісії, суд не знайшов підстав для задоволення позову.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги, узагальнені доводи скаржника та виклад позиції інших учасників справи
Довірена особа кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.11.2020, в якій просить повністю його скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. Крім того, скаржник просить постановити окрему ухвалу і звернутися до Національної поліції України і Генеральної прокуратури із інформацією про фальшування і службове підроблення окружною виборчою комісією постанови від 27.10.2020 № 32.
Доводи апеляційної скарги позивача аналогічні доводам позовних заяв від 31.10.2020 і містять виклад обставин щодо виявлених порушень (спотворення результатів підрахунку голосів) на виборчих дільницях № 740119, № 740446 та № 740396 та фактично зводяться до незгоди скаржника із рішенням Окружної виборчої комісії від 27.10.2020 № 32. Крім того, скаржник вважає, що постанова Окружної виборчої комісії в частині залишення його скарги без розгляду є протиправним правовим актом індивідуальної дії, тому суд не мав застосовувати при розгляді справи постанову Окружної виборчої комісії від 27.10.2020 № 32, на яку зобов`язана була відреагувати Центральна виборча комісія. Також наголошує на тому, що жодної дії по розгляду скарги по суті вчинено не було, що, на думку скаржника, є бездіяльністю окружної виборчої комісії, яка може бути оскаржена до Центральної виборчої комісії. Крім того, скаржник вказує на вчинення головою окружної виборчої комісії і секретарем кримінальних правопорушень, передбачених статтями 158-3, 366 Кримінального кодексу України, оскільки член окружної виборчої комісії повідомила його, що фактично розгляду скарги не було.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач проти доводів апеляційної скарги заперечує, вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову та просить суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін оскаржуване рішення суду першої інстанції. Наголошує на тому, що рішення кружної виборчої комісії оскаржуються виключно до суду шляхом подання позовної заяви відповідно до частини шостої, дев`ятої статті 108 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та пункту 3.3 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України.
Рух адміністративної справи
Ухвалою Верховного Суду від 04.11.2020 відкрито провадження за даною апеляційною скаргою та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 05.11.2020 о 15 год 20 хв.
Сторони в судове засідання не прибули, про місце, дату, час розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до частини третьої статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у суді апеляційної інстанцій.
За таких обставин колегія суддів, керуючись пунктом 2 частини першої статті 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Фактичні обставини справи
Постановою Центральної виборчої комісії від 04.09.2020 № 231 "Про утворення окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 208" утворено Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 25.10.2020 в одномандатному виборчому окрузі № 208.
28.10.2020 до Центральної виборчої комісії Довіреною особи кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 208 - ОСОБА_2 подано скаргу на Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України на проміжних виборах народного депутата України 25.10.2020 в одномандатному виборчому окрузі № 208, у якій останній просить визнати такою, що не відповідає вимогам законодавства, бездіяльність Окружної виборчої комісії щодо залишення скарг ОСОБА_3 , довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25.10.2020 ОСОБА_1, на дії відповідних дільничних виборчих комісій без розгляду; зобов`язати суб`єкта оскарження розглянути відповідні скарги; зобов`язати суб`єкта оскарження здійснити перерахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях.
Предметом з`ясування об`єднаної в одне провадження справи № 855/87/20 є розгляд відповідачем скарг позивача, зареєстрованих в Центральній виборчій комісії 28.10.2020 за № 20-36-20532, № 21-36-20539, № 21-36-20549.
Свої вимоги суб`єкт звернення зі скаргою обґрунтовує тим, що ОСОБА_3, довірена особа кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25.10.2020 ОСОБА_1, звернувся до Окружної виборчої комісії зі скаргами на дії відповідних дільничних виборчих комісій та просив прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на відповідних виборчих дільницях з огляду на те, що на відповідних виборчих дільницях "активність виборців майже вдвічі перевищує середній показник". Проте, як зазначає суб`єкт звернення зі скаргою, Окружна виборча комісія неправомірно залишила зазначені скарги без розгляду, що, на його думку, є бездіяльністю, яка порушує права та законні інтереси кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 .
На підтвердження викладеного до скарг додано копії скарги ОСОБА_3 від 27.10.2020, актів про виявлені порушення Закону України "Про вибори народних депутатів України" на дільничних виборчих комісіях.
З викладених у відзиві на позовну заяву пояснень представника відповідача встановлено, що на виконання частини десятої статті 111 Закону України "Про вибори народних депутатів України", копію скарги було надіслано суб`єкту оскарження, якого повідомлено про можливість подання письмових пояснень по суті скарг.
30.10.2020 до Центральної виборчої комісії надійшли пояснення від Окружної виборчої комісії та копія її постанови від 27.10.2020 № 32 "Про прийняття протоколів дільничних виборчих комісій".
Відповідно до пункту 1 постанови Окружної виборчої комісії від 27.10.2020 № 32 "Про прийняття протоколів дільничних виборчих комісій" Окружна виборча комісія, розглянувши скарги ОСОБА_3 від 27.10.2020 на дії дільничних виборчих комісій № 740409, № 740114, № 740024, № 740106, № 740036, № 740119, № 740126, № 740132, № 740804, № 740796, № 740787, № 740451, № 740446, № 740443, № 740441, № 740435, № 740437, № 740399, № 740424, № 740397, № 740794, № 740407, № 740396, № 740440, № 740439, № 740209, № 740799, встановила, зокрема, що "обставини викладені в скаргах однотипно"; "додані в додатках акти про порушення здебільшого складені в один і той же час в на різних дільничних виборчих комісіях", "заяв чи скарг з боку зазначених в скарзі чи інших осіб присутніх під час голосування та підрахунку голосів на зазначених дільничних виборчих комісіях до самих дільничних виборчих комісій не надходило", та прийняла рішення залишити їх без розгляду.
У зв`язку із зазначеним, 28.10.2020 Довіреною особою кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі № 208 - ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії подано скаргу, у якій останній просить визнати такою, що не відповідає вимогам законодавства, бездіяльність Окружної виборчої комісії щодо залишення скарг ОСОБА_3, довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25.10.2020 ОСОБА_1, на дії відповідних дільничних виборчих комісій без розгляду; зобов`язати суб`єкта оскарження розглянути відповідні скарги; зобов`язати суб`єкта оскарження здійснити перерахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях.
За результатами розгляду скарг позивача від 28.10.2020, доданих до них документів, пояснень Окружної виборчої комісії та постанови Окружної виборчої комісії від 27.10.2020 № 32 "Про прийняття протоколів дільничних виборчих комісій", Центральною виборчою комісією винесено постанову від 30.10.2020 № 440, якою скарги ОСОБА_2, довіреної особи кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25.10.2020 ОСОБА_1, зареєстровані в Центральній виборчій комісії 28.10.2020 за № 21-36-20526, № 21-36-20528, № 21-36-20530, № 21-36-20531, № 21-36-20532, № 21-36-20534, № 21-36-20535, № 21-36-20536, № 21-36-20537, № 21-36-20538, № 21-36-20539, № 21-36-20540, № 21-36-20541, № 21-36-20542, № 21-36-20544, № 21-36-20545, № 21-36-20546, № 21-36-20547, № 21-36-20548, № 21-36-20549, № 21-36-20550, № 21-36-20551, № 21-36-20552, № 21-36-20554, № 21-36-20555, № 21-36-20556, № 21-36-20557, залишено без розгляду по суті.
Вважаючи, протиправним рішення Центральної виборчої комісії щодо не розгляду скарг довіреної особи кандидата у народні депутати ОСОБА_1 - ОСОБА_2 від 28.10.2020 по суті, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд апеляційної інстанції
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 77 та пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюються законом.
Таким спеціальним законом є Закон України від 17.11.2011 № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України", який втратив чинність 01.01.2020 у зв`язку з прийняттям Виборчого кодексу України, крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.
Відповідно до частини п`ятої статті 15, частини шостої статті 16, статті 106 Закону України "Про вибори народних депутатів України", підпункту 2 пункту 2 розділу ХХХХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Виборчого кодексу України, Центральна виборча комісія постановою від 05.06.2020 № 99 "Про призначення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область)" призначила проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) на неділю, 25.10.2020 та оголосила про початок виборчого процесу цих виборів з 26.08.2020.