ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2020 року
м. Київ
справа № 596/2237/16-а
касаційне провадження № К/9901/58408/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Тацій Л.В., Шарапи В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Державного підприємства "Дослідне господарство "Подільське" Тернопільської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2018 (головуючий суддя: Курилець А.Р., судді: Гінда О.М., Мікула О.І.) у справі №596/2237/16-а за позовом Державного підприємства "Дослідне господарство "Подільське" Тернопільської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України до Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області, Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області, треті особи: ОСОБА_1, Головне управління Держгеокадастру в Гусятинському районі про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2016 року Державне підприємство "Дослідне господарство "Подільське" Тернопільської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук України (далі - ДП ДГ "Подільське" Тернопільської ДСГДС ІКСГ Поділля НААН України або позивач) звернулося до суду з позовом до Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області, Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області (далі - ГУ Держгеокадастру в Тернопільській області), треті особи: ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), Головне управління Держгеокадастру в Гусятинському районі (далі ГУ Держгеокадастру в Гусятинському районі), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило:
скасувати рішення п`ятої сесії сьомого скликання Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області №293 від 18.08.2016 про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовно площею 0,1422 га., для обслуговування частини виробничого приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1, на умовах оренди терміном на 49 років за рахунок земель сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями і дворами, не наданих у власність або постійне користування, межах населеного пункту;
зобов`язати відділ Держгеокадастру у Гусятинському районі ГУ Держгеокадастру Тернопільської області виключити з реєстрації земельну ділянку за кадастровим №6121611000:02:001:0693, яка була зареєстрована у 2016 році на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1422 га для обслуговування частини виробничого приміщення.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм чинного земельного законодавства України та законодавства про місцеве самоврядування, позаяк спірна земельна ділянка перебуває у державній власності, а отже питання щодо передачі цієї земельної ділянки у користування третьої особи має вирішуватися районною державною адміністрацією, а не міською радою. Також позивач стверджує, що спірна земельна ділянка перебуває у його користуванні та згоди на вилучення цієї ділянки з постійного користування останній не надавав.
Рішенням Гусятинського районного суду Тернопільської області від 13.03.2018 позов задоволено частково:
скасовано рішення п`ятої сесії сьомого скликання Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області №293 від 18.08.2016 "Про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 ".
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що спірна земельна ділянка перебуває у державній власності, а отже відповідно до статті 17 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) право розпоряджатися такими землями належить до компетенції місцевих державних адміністрацій. Також суд першої інстанції встановив, що спірна земельна ділянка перебуває у користуванні ДП ДГ "Подільське" і згоди на її вилучення землекористувач у встановленому земельним законодавством порядку не надавав. При вирішення спору судом також були враховані покази свідків. Відмовляючи у задоволенні решти позовних вимог суд першої інстанції вказав на передчасність таких вимог.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.07.2018 скасовано рішення Гусятинського районного суду Тернопільської області від 13.03.2018 та ухвалено нове про відмову у задоволенні позову.
Приймаючи таке рішення, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення прийнято у межах та у спосіб визначених законом повноважень, позаяк у органу місцевого самоврядування не було визначених статтею 123 ЗК України підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки у користування (оренду на 49 років). Суд апеляційної інстанції відзначив, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування. Також суд апеляційної інстанції вказав на те, що висновки суду першої інстанції про перебування спірної земельної ділянки у постійному користуванні позивача матеріалами справи не підтверджуються.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить Верховний Суд скасувати оскаржуване судове рішення, а рішення суду першої інстанцій залишити в силі. Касаційна скарга обґрунтована тим, що судом апеляційної інстанції неповно з`ясовані обставини справи, що призвело до неправильного вирішення спору по суті. Скаржник зазначає, що судом апеляційної інстанції не надана оцінка тим обставинам, що Хоростківська міська рада Гусятинського району Тернопільської області неуповноважена розпоряджатися землями державної власності, а отже рішення прийнято з перевищенням визначених законодавцем меж повноважень. Також скаржник стверджує, що спірна земельна ділянка перебуває у нього на праві постійного користування та у встановленому законом порядку з користування не вилучалася, що підтверджується документально.
Ухвалою Верховного Суду від 14.09.2018 відкрито касаційне провадження у справі.
В порядку статті 31 КАС України, пункту 15 Перехідних положень КАС України за результатами повторного автоматизованого розподілу від 18.07.2019 визначений новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 04.11.2020 справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до вимог статті 345 КАС України.
На адресу суду касаційної інстанції від Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області та ГУ Держгеокадастру в Тернопільській області надійшли відзиви на касаційну скаргу, у яких останні з посиланням на законність та обґрунтованість рішення суду апеляційної інстанції просять суд залишити оскаржуване судове рішення без змін, а скаргу позивача без задоволення.
Інші учасники справи правом на подачу відзиву не скористалися.
Верховний Суд переглянув оскаржувані судові рішення у межах доводів касаційної скарги, з урахуванням вимог статті 341 КАС України з`ясував повноту фактичних обставин справи, встановлених судами, перевірив правильність застосування норм матеріального і процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно інформації, зазначеної у витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.09.2014, ОСОБА_1 є власником 66/100 частин виробничого приміщення, загальною площею 517, 9 кв.м., що знаходиться за адресою АДРЕСА_2, яке придбано в ДП "Сільськогосподарське підприємство "Хоростківське".
Рішенням п`ятої сесії сьомого скликання Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області № 293 від 18.08.2016 "Про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 ", ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1422 га. для обслуговування частини виробничого приміщення, що знаходиться в АДРЕСА_1, на умовах оренди терміном на 49 років за рахунок земель сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями і дворами, не наданих у власність або постійне користування, в межах населеного пункту.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вважаючи, що спірним рішенням порушенні законні права та інтереси позивачів, останні звернулися до суду про його скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд виходить з такого.
За змістом статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.