ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 160/1582/19
адміністративне провадження № К/9901/154/20, К/9901/235/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Калашнікової О.В.,
суддів: Білак М.В., Соколова В.М.,
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу №160/1582/19
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційними скаргами Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 липня 2019 року (прийняте у складі головуючого судді Єфанової О.В.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Юрко І.В., суддів: Чабаненко С.В., Чумака С.Ю.)
У С Т А Н О В И В :
І. Суть спору
1. 18 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, в якому з урахуванням уточнень, просив:
1.1. визнати протиправною бездіяльність посадових осіб СУ ГУ НП в Дніпропетровській області щодо надання йому повідомлення за формою, встановленою Додатком до "Положення про застосування Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду", затвердженого наказом Мінюста України, Генеральної прокуратури України, Міністерства фінансів України №6/5/3/41 від 04 березня 1996 року із роз`ясненням, куди і протягом якого терміну він може звернутися за відшкодуванням шкоди і поновленням порушених прав, у зв`язку із закриттям щодо нього кримінальної справи № 36001130 постановою старшого слідчого СВ "03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 від 26 квітня 2006 року;
1.2. визнати протиправним рішення заступника начальника ГУ НП в Дніпропетровській області начальника слідчого управління Куратченко М.В. від 10 січня 2019 року про відмову в винесенні постанови (ухвали) про визначення розміру відшкодування шкоди - заробітку та інших грошових доходів, які він втратив внаслідок незаконних дій; сплачених ним судових витрат та інших витрат; сум, сплачених ним в зв`язку з наданням юридичної допомоги адвоката при розгляді судом та при досудовому розслідуванні кримінальної справи про його обвинувачення за ч. 4 ст.189 КК України, яка була закрита постановою старшого слідчого СВ " 03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 за недоведеністю його участі в інкримінованому йому злочині та у ненадісланні такої постанови (ухвали) на його адресу;
1.3. зобов`язати ГУ НП в Дніпропетровській області надіслати на його адресу повідомлення за формою, що встановлена Додатком до "Положення про застосування Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду із роз`ясненням, куди і протягом якого терміну він може звернутися за відшкодуванням шкоди і поновленням порушених прав, у зв`язку із закриттям щодо нього кримінальної справи №36001130 постановою слідчого СВ " 03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області від 26 квітня 2006 року;
1.4. зобов`язати ГУ НП в Дніпропетровській області винести та надіслати на його адресу копію завіреної гербовою печаткою постанови щодо визначення розміру відшкодування шкоди - заробітку та інших грошових доходів, які він втратив внаслідок незаконних дій; сплачених ним судових витрат та інших витрат; сум, сплачених ним в зв`язку з наданням юридичної допомоги адвоката при розгляді судом та при досудовому розслідуванні кримінальної справи про його обвинувачення за ч. 4 ст. 189 КК України, яка була закрита постановою слідчого СВ " 03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області від 26 квітня 2006 року.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постановою слідчого СВ " 03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області від 26 квітня 2006 року закрито кримінальну справу №36001130 за п.2 ст.213 КПК України (в ред. 1960 року) за відсутністю доказів вини, зокрема і позивача, в скоєнні злочинів, передбачених ч.2 ст.148-4, ч.2 ст.143, ч.2 ст.144, ч.4 ст.189 КК України (додатки 1, 2). При цьому слідчим і прокурором, в порушення вимог ст.11 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду" позивачу не було роз`яснено порядок поновлення його порушеного права та відшкодування завданої шкоди.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
3. 11 жовтня 2018 року слідчим управлінням Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області вручено ОСОБА_1 копію постанови старшого слідчого СВ "03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 від 26 квітня 2006 року про закриття кримінальної справи №36001130 за п.2 ст.213 КПК України (в редакції 1960 року) за недоведеністю вини ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_1 , ОСОБА_5 в скоєнні злочинів, передбачених ч.2 ст.148-4, ч.2 ст.143, ч.2 ст.144, ч.4 ст.189 КК України (а.с.10-13, 14).
3.1. 10 грудня 2018 року позивач звернувся до Слідчого управління Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області з заявою про надання передбаченої частиною 1 статті 12 Закону України № 266/94-ВР "Про відшкодування шкоди завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду" завіреної гербовою печаткою копії постанови про розмір шкоди, завданої позивачу незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду, яка складається за формою, що встановлена в пункті 12 Положення.
3.2. Заступник начальника ГУ НП в Дніпропетровській області начальник слідчого управління Куратченко М.В. листом від 10 січня 2019 року відмовив в наданні постанови про розмір шкоди, завданої ОСОБА_1 незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду, та в надісланні на його адресу її завіреної гербовою печаткою копії, оскільки на теперішній час не існує рішення про визнання дій органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду.
3.3. Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
4. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 липня 2019 року, залишеною без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року, позов задоволено частково.
4.1. Визнано протиправною бездіяльність посадових осіб Головного управління МВС в Дніпропетровській області в особі Ліквідаційної комісії щодо надання ОСОБА_1 повідомлення за формою, що встановлена Додатком до "Положення про застосування Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду", затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України, Міністерства фінансів України № 6/5/3/41 від 04 березня 1996 року із роз`ясненням, куди і протягом якого терміну ОСОБА_1 може звернутися за відшкодуванням шкоди і поновленням порушених прав, у зв`язку із закриттям щодо нього кримінальної справи №36001130 постановою старшого слідчого СВ " 03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 від 26 квітня 2006 року.
4.2. Визнано протиправною відмову заступника начальника Головного Управління Національної поліції в Дніпропетровській області начальника слідчого управління Куратченко М.В. викладену в листі від 10 січня 2019 року про відмову у винесенні постанови про визначення розміру відшкодування шкоди - заробітку та інших грошових доходів, які ОСОБА_1 втратив внаслідок незаконних дій; сплачених ним судових витрат та інших витрат; сум, сплачених ним в зв`язку з наданням юридичної допомоги адвоката при розгляді судом та при досудовому розслідуванні кримінальної справи про його обвинувачення за ч.4 ст.189 КК України, яка була закрита постановою старшого слідчого СВ " 03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 за недоведеністю участі ОСОБА_1 в інкримінованому йому злочині.
4.3. Зобов`язано Головне Управління Національної поліції в Дніпропетровській області надіслати на адресу ОСОБА_1 повідомлення за формою, що встановлена Додатком до "Положення про застосування Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду", затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України, Міністерства фінансів України №6/5/3/41 від 04 березня 1996 року із роз`ясненням, куди і протягом якого терміну позивач може звернутися за відшкодуванням шкоди і поновленням порушених прав, у зв`язку із закриттям щодо нього кримінальної справи № 36001130 постановою старшого слідчого СВ " 03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 від 26 квітня 2006 року.
4.4. Зобов`язано Головне Управління Національної поліції в Дніпропетровській області винести та надіслати на адресу ОСОБА_1 постанову щодо визначення розміру відшкодування шкоди згідно ст.12 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду", у зв`язку із закриттям щодо нього кримінальної справи №36001130 постановою старшого слідчого СВ " 03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 від 26 квітня 2006 року.
В решті позовних вимог відмовлено.
4.5. Задовольняючи позовні вимоги частково, суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами, що одночасно з винесенням постанови про закриття кримінальної справи за недоведеністю участі ОСОБА_1 у вчиненні злочину, слідчим не направлено повідомлення з роз`ясненням позивачу порядку відшкодування шкоди, чим порушено п.6 Положення про застосування Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду".
4.6. Вимога про визнання протиправною бездіяльності щодо ненаправлення повідомлення, передбаченого статтею 241 КПК України (в редакції 1960 року) не може бути задоволена по відношенню до ГУНП в Дніпропетровській області, оскільки як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, кримінальна справа відносно позивача закрита саме старшим слідчим СВ " 03" СУ УМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 . Тому, з врахуванням вищевикладеного та п.11 Положення, зазначені позовні вимоги слід задовольнити саме до Головного управління МВС в Дніпропетровській області в особі Ліквідаційної комісії.
IV. Касаційне оскарження
5. У касаційних скаргах Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області та Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просять скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
5.1. В обґрунтування касаційної скарги Головне Управління Національної поліції в Дніпропетровській області вказує, що органу, який здійснював досудове слідство в кримінальній справі відносно позивача, вже не існує, а Головне Управління Національної поліції в Дніпропетровській області не є правонаступником в даному випадку та не може відшкодовувати шкоду, завдану вже ліквідованим органом. Вимоги про визнання бездіяльності відповідача стосовно невинесення повідомлення, передбаченого статтею 214 КПК України (в редакції 1960 року), є безпідставними, оскільки даний нормативно-правовий акт вже не має законної сили. Також вказує, що Головне Управління Національної поліції в Дніпропетровській області не є належним відповідачем у справі, оскільки закривав провадження у кримінальній справі інший орган.
5.2. Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Дніпропетровській області в касаційній скарзі зазначає, що остання не є слідчим підрозділом та не є правонаступником слідчого органу міліції, який припинив своє існування, а відтак не повинно направляти повідомлення за формою, що встановлена додатком до Положення про застосування Закону №266.
6. Позивач відзивів на касаційні скарги не надав.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
7. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
8. Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
9. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
10. Відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду" від 01 грудня 1994 року № 266/94-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №266) підлягає відшкодуванню шкода, завдана громадянинові внаслідок:
1) незаконного засудження, незаконного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, незаконного взяття і тримання під вартою, незаконного проведення в ході кримінального провадження обшуку, виїмки, незаконного накладення арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інших процесуальних дій, що обмежують права громадян;
2) незаконного застосування адміністративного арешту чи виправних робіт, незаконної конфіскації майна, незаконного накладення штрафу;
3) незаконного проведення оперативно-розшукових заходів, передбачених законами України "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" та іншими актами законодавства.