ПОСТАНОВА
Іменем України
29 жовтня 2020 року
Київ
справа №732/470/17
адміністративне провадження №К/9901/20342/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів: Желєзного І.В., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Городнянської районної державної адміністрації на постанову Городнянського районного суду Чернігівської області від 29.05.2017 у складі судді Лиманської М.В. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2017 у складі колегії суддів: Літвіної Н.М. (головуючий), Ганечко О.М., Коротких А.Ю. у справі №732/470/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Городнянської районної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Городнянської районної державної адміністрації (надалі - відповідач, УПСЗН), в якому просив :
1.1. визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни;
1.2. зобов`язати відповідача встановити позивачу статус інваліда війни та видати посвідчення.
2. Постановою Городнянського районного суду Чернігівської області від 29.05.2017, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2017, позов задоволено.
2.1. Визнано протиправними дії УПСЗН щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни.
2.2. Зобов`язано УПСЗН встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
3. Судами попередніх інстанцій під час судового розгляду справи встановлено наступні обставини:
3.1. У період з 02 по 06.06.1986 ОСОБА_1, будучи військовозобов`язаним на підставі Закону СРСР "Про загальний військовий обов`язок", статті 119 КЗпП УРСР, приймав безпосередню участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наказом від 03.06.1986 №17 Городнянського районного виробничого об`єднання з виробничо-технічного забезпечення сільського господарства, посвідченням про відрядження в м. Чорнобиль від 02.05.1986 та записами з трудової книжки позивача.
3.2. Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що отримав відповідне посвідчення.
3.3. Згідно з експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії від 28.04.2016 №35 захворювання позивача пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, згідно з довідкою Чернігівської обласної медико-соціальної експертної комісії №1 від 18.08.2016 позивачу встановлено 2 групу інвалідності безтерміново.
3.4. У березні 2017 ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН із заявою про встановлення йому статусу інваліда війни та видачу відповідного посвідчення.
3.5. Однак, листом УПСЗН від 22.03.2017 №1439, ОСОБА_1 було відмовлено у встановленні статусу інваліда війни, оскільки поданих ним документів недостатньо.
4. Суди попередніх інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що наявні у справі письмові докази підтверджують, що ОСОБА_1 належить до інвалідів війни та має право на призначення даного статусу і отримання відповідного посвідчення.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Відповідачем - УПСЗН, подано касаційну скаргу на постанову Городнянського районного суду Чернігівської області від 29.05.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2017, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
5.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Скаржник наполягає, що позивач направлявся в район ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не як військовозобов`язаний, а на підставі розпорядження керівника підприємства, що свідчить про те, що позивач не був залучений до формування Цивільної оборони.
6. Позивачем - ОСОБА_2, відзиву (заперечень) на касаційну скаргу подано не було.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
7. Під час розгляду даної касаційної скарги колегія суддів враховує приписи частин 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до 08.02.2020, далі - КАС України), відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
8. У свою чергу, частиною 2 статті 19 Конституції України гарантовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
9. Нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (надалі - Закон №3551-XII) визначено правовий статус ветеранів війни.
10. Згідно частини 2 статті 4 Закону №3551-XII, до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
11. Пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону №3551-ХІІ передбачено, що до інвалідів війни належать інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.