ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 140/2184/18
провадження № К/9901/34866/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А., суддів: Коваленко Н.В., Стародуба О.П.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.01.2019 (суддя Денисюк Р.С.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2019 (головуючий суддя Кузьмич С.М., судді Сапіга В.П., Улицький В.З.)
у справі № 140/2184/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції у Волинській області
про зобов`язання вчинити дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції України у Волинській області, у якому просив зобов`язати відповідача здійснити нарахування (розрахунок) та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" у зв`язку із травмою, заподіяною під час виконання службових обов`язків, що призвело до встановлення ІІІ групи інвалідності, виходячи із 150-кратного розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.
2. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.01.2019 у справі №140/2184/18, яке було залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2019, в позові відмовлено.
3. Не погодившись з такими судовими рішеннями, позивач подав касаційну скаргу до Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.01.2019 і постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2019 у справі №140/2184/18 й ухвалити нове судове рішення про задоволення позову повністю.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 наказом ГУ НП у Волинській області від 07.11.2015 № 1 о/с "По особовому складу" призначено на посаду старшого інспектора роти патрульної служби особливого призначення "Світязь", присвоївши йому спеціальне звання капітан поліції.
5. Наказом ГУ НП у Волинській області від 28.03.2016 № 63 о/с "По особовому складу" капітана поліції ОСОБА_1, старшого інспектора роти патрульної служби особливого призначення "Світязь" ГУ НП у Волинській області звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст.77 (за власним бажанням) Закону України "Про Національну поліцію", з 29.03.2016.
6. Відповідно до свідоцтва про хворобу військово-лікарської комісії УМВС України у Волинській області від 14.07.2015 № 257 встановлено факт отримання позивачем травми, пов`язаної з виконанням службових обов`язків (акт про нещасний випадок від 14.04.2015 №8.
Згідно з випискою з акта огляду МСЕК серії 12ААА № 386106 від 10.06.2016 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, причиною інвалідності є травма пов`язана з безпосередньою участю в АТО при виконанні службових обов`язків.
7. У зв`язку із зазначеними обставинами, 14.11.2017 позивач звернувся до ГУ НП у Волинській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, за наслідком розгляду якої 27.11.2017 затверджено висновок про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
8. ГУ НП у Волинській області листом від 28.11.2017 за № 1071/29/01-2017 направило розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського начальнику ДФЗБО Національної поліції України ОСОБА_2 .
9. З листа ГУ НП у Волинській області від 07.08.2018 № 708/01/29-2018, адресованого ОСОБА_1, слідує, що у листопаді 2017 року йому затверджено висновок про виплату йому одноразової грошової допомоги та направлено до Національної поліції України заявку для виділення цільового фінансування.
10. У відповідності до вимог листа Національної поліції України від 03.03.2018 №2628/09/30-2018 переглянуто матеріали, на підставі яких виникла потреба щодо виплати одноразової грошової допомоги особам, що звільнені з поліції за власним бажанням.
11. Розглянувши заяву позивача щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги від 02.06.2018 Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України листом від 09.08.2018 № К-432/29/2/02-2018 повідомив останнього про відсутність правових підстав для призначення одноразової грошової допомоги за п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".
12. З врахуванням вказаних обставин, 03.10.2018 ГУ НП у Волинській області затвердило висновок про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та 26.10.2018 надіслало позивачу лист за № 946/01/29-2018, яким повідомлено, що однією з умов для призначення та виплати одноразової грошової допомоги на підставі п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" є звільнення з поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) Закону. Оскільки позивача звільнено з поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України "Про Національну поліцію", а не за п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) вказаного Закону, тому позивачу відмовлено у призначенні та виплаті вказаної допомоги.
13. Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
14. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що у позивача відсутня одна з обов`язкових умов на призначення одноразової грошової допомоги для колишніх поліцейських, а саме, причиною звільнення такої особи з поліції повинно бути захворювання або поранення, пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції. Натомість встановлення групи інвалідності позивачу відбулося після звільнення його зі служби з підстави - за власним бажанням.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
15. У касаційній скарзі позивач зазначає про помилковість висновків судів першої та апеляційної інстанцій та зазначає, що судами не було взято до уваги того, що визначення способу звільнення є правом особи, а не обов`язком, тому соціальна гарантія з боку держави, пов`язана з отриманням інвалідності внаслідок виконання службових обов`язків.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
16. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги в межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, вважає за необхідне зазначити таке.
17. Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України "Про Національну поліцію".
18. У ч. 1 ст. 97 Закону "Про Національну поліцію" зазначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов`язків, пов`язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
19. При цьому згідно з п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
20. За приписами ст. ст. 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію" та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського наказом Міністерства внутрішніх справ України затверджено від 11.01.2016 №4 Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок №4).