Постанова
Іменем України
21жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 201/12532/18
провадження № 61-3471св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.,
суддів: Воробйової В. А., Гулька Б. І., Коломієць Г. В. (суддя-доповідач), Лідовця Р. А.,
учасники справи:
позивач - Дніпровська міська рада,
відповідач - ОСОБА_1,
третя особа - Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Жовтневого районного суду
м. Дніпропетровська від 10 вересня 2019 року, ухвалене у складі судді Федоріщева С. С., та постанову Дніпровського апеляційного суду від 22 січня 2020 року, прийняту в складі колегії суддів: Варенко О. П., Городничої В. С., Лаченкової О. В.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2018 року Дніпровська міська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання договору укладеним.
Позовні вимоги Дніпровської міської ради мотивовані тим, що рішенням Дніпропетровської міської ради від 21 липня 2011 року №5/14 (зі змінами та доповненнями) затверджено Порядок залучення коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Дніпропетровська (далі - Порядок). Цим Порядком визначено розмір пайової участі замовників (забудовників) у створенні (розвитку) соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Дніпропетровська. Пайова участь забудовників є внеском, який забудовник має сплатити до бюджету міста. Залучені кошти спрямовуються на фінансування об`єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста.
Вказувала, що на виконання рішенням міської ради від 28 грудня 2011 року №5/14 ОСОБА_1 зобов`язано перерахувати у цільовий фонд міської ради кошти пайової участі у розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра у розмірі 99 464,66 грн по об`єкту "Будівництво кафе" на АДРЕСА_1 . Зазначені кошти відповідачем сплачено в повному обсязі.
Для розрахунку пайового внеску ОСОБА_1 надано до фінансово-економічного департаменту міської ради техніко-економічні показники об`єкта. Загальна площа об`єкта будівництва зазначена 342,3 кв. м. Однак за даними технічної документації на будівлю, виготовленої станом на 22 жовтня 2012 року, зазначена загальна площа об`єкта склала 598,2 кв. м. Об`єкт побудовано загальною площею більше ніж було визначено в техніко-економічних показниках, тобто площа збільшилася на 255,9 кв. м.
Договір про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра по об`єкту: "Будівля кафе по АДРЕСА_1 ", об`єкт загальною площею 598,2 кв. м, замовником якого є ОСОБА_1, та який введено в експлуатацію в липні 2012 року декларацією ДП 014312122301,
з Дніпровською міською радою не укладався.
На виконання вимог статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та рішення Дніпропетровської міської ради
від 29 липня 2011 № 5/14 листом від 29 грудня 2017 року вих. № 10/15-817 відповідача повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект додаткової угоди № 2 до Договору-зобов`язання від 27 січня 2005 року № 1/05, де запропоновано сплатити кошти пайової участі у розмірі 253 397,52 грн.
Вказувала, що відповіді на зазначений лист не отримано, протокол розбіжностей або підписаної угоди від відповідача не надходив, що свідчить про ухилення останньої від сплати обов`язкового внеску пайової участі.
Позивач просила суд визнати укладеною додаткову угоду № 2 до договору-зобов`язання від 27 січня 2005 року № 1/05, укладеного між Дніпровською міською радою в особі Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради та ОСОБА_1, у визначеній редакції.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 10 вересня 2019 року позов Дніпровської міської ради задоволено.
Визнано укладеною Додаткову угоду № 2 до Договору-зобов`язання
від 27 січня 2005 № 1/05 між Дніпровською міською радою в особі Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради та ОСОБА_1 у відповідній редакції.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що між сторонами у січні 2005 року укладено договір-зобов`язання про участь замовника
у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. Кошти по об`єкту "Будівництво кафе по
АДРЕСА_1 " сплачені повністю за об`єкт, загальною площею 342,3 кв. м, а у липні
2012 року підписана декларація про готовність об`єкта загальною площею 598,2 кв. м. Оскільки існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту шляхом укладення відповідного договору, в якому визначаються величина пайової участі, відповідач зобов`язана укласти зазначений договір. Відмова відповідача від укладення договору порушує права та обов`язки територіальної громади міста.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 22 січня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення.
Рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 10 вересня 2019 року залишено без змін.
Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вказав, що під час візування проекту рішення міської ради з`ясувалось, що забудовником ОСОБА_1 побудовано та прийнято до експлуатації об`єкт більшої площі. Тому листом від 29 грудня 2017 року вих. № 10/15-817 Департамент запропонував відповідачу врегулювати питання пайової участі.
Зазначену вимогу у відповідний семиденний термін відповідачем не виконано. Тому враховуючи, що існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту шляхом укладення відповідного договору, судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У лютому 2020 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу,
в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 10 вересня 2019 року та постанову Дніпровського апеляційного суду від 22 січня 2020 року, ухвалити судове рішення про відмову в задоволенні позову.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована тим, що суди надали неправильну оцінку зібраним доказам. Так, за приписами статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та додатка № 3 до Порядку розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту становить 10 % від кошторисної вартості об`єкта, тоді як нею сплачено пайовий внесок за вартість об`єкта, загальною площею 598,2 кв. м, у розмірі, що перевищує граничний 10% розмір.
Вказує, що відсутні підстави виникнення у неї обов`язку укласти ще один договір про пайову участь, який з`явився після виконання зобов`язання через шість - сім років. Крім того, вказує, що Порядок не містить обов`язку укладення будь-яких угод для стягнення в майбутньому коштів з особи, яка уклала відповідний договір та ще у 2012 році внесла пайовий внесок, при цьому не є власником такої будівлі більше семи років.
Вказує, що судами попередніх інстанцій застосовано положення статей 16, 638, 640, 652 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) без врахування висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду
від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18).
На переконання заявника суд першої інстанції всупереч вимогам частини другої статті 43, частини третьої статті 49 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) після закриття підготовчого судового засідання та призначення справи до розгляду по суті, прийняв уточнену позовну заяву про зміну предмета позову, а суд апеляційної інстанції не усунув вказаного порушення.
Відзив на касаційну скаргу не надходив
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
Ухвалою Верховного Суду від 10 квітня 2020 року у складі колегії суддів: Сердюка В. В., Грушицького А. І., Фаловської І. М. відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою, витребувано матеріали цивільної справи із Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська.
У травні 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.
У вересні 2020 року, згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справа передана колегії суддів: Коломієць Г. В. (суддя-доповідач), Гулько Б. І., Луспеник Д. Д.
Ухвалою Верховного Суду від 28 вересня 2020 року справу призначено до розгляду у складі колегії із п`яти суддів, у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Встановлено, що 27 січня 2005 року між ОСОБА_1 та Управлінням економіки Дніпропетровської міської ради укладено договір-зобов`язання № 1/05 про участь замовника в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста.
Відповідно до пункту 2.1 договору в рахунок участі на паях замовник зобов`язується виконати роботи із благоустрою території, що прилягає до відведеної земельної ділянки, а саме: асфальтування внутрішньодворової дороги від АДРЕСА_1 на АДРЕСА_2, майданчика та мощіння тротуара на АДРЕСА_1, загальною площею 170 кв. м, на суму
8 500 грн до прийняття об`єкта в експлуатацію.
11 липня 2011 між ОСОБА_1 та Фінансово-економічним департаментом Дніпропетровської міської ради укладено додаткову угоду до договору-зобов`язання від 27 січня 2005 року № 1/05. Відповідно до пункту 2.1, предметом договору є сплата забудовником внеску на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Дніпропетровська, у зв`язку
з намірами забудовника здійснити будівництво кафе за адресою:
АДРЕСА_1 , з урахуванням рішення міської ради
від 13 листопада 2005 року № 435/29.
На виконання пункту 2.1 додаткової угоди станом на 13 липня
2005 року забудовником перераховано до цільового фонду міської ради кошти у розмірі 1 240,00 грн. Залишок коштів, що підлягають перерахуванню становить 99 464,66 грн (без ПДВ) на умовах, визначених у цьому договорі.
Відповідно до пункту 4.11 рішення Дніпропетровської міської ради
від 28 грудня 2011 року №143/9 ОСОБА_1 зобов`язана перерахувати
до цільового фонду міської ради кошти на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра у розмірі 99 464,66 грн по об`єкту назва "Будівництво кафе по АДРЕСА_1 ".
Зазначені кошти ОСОБА_1 сплачені в повному обсязі. Вказаний факт визнається сторонами.
19 липня 2012 року підписана декларація про готовність об`єкта до експлуатації, відповідно до якої загальна площа будівлі становить
598,2 кв. м.
Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради листом від 25 квітня 2018 року № 10/13-239 повідомив міську раду, що відповідачем не виконані умови Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в частині сплати пайового внеску. Декларацією від 19 липня 2012 року № ДП 014312122301 об`єкт: "Будівля кафе по
АДРЕСА_1 ", загальною площею 598,2 кв. м, введений
в експлуатацію, тобто об`єкт побудовано загальною площею більше ніж було визначено в техніко-економічних показниках, а саме площа збільшилась на 255,9 кв. м. Згідно із зазначеною декларацією замовником об`єкта є ОСОБА_1 .
Оскільки об`єкт "Будівля кафе по АДРЕСА_1 " прийнято
в експлуатацію в липні 2012 року, тобто після набрання чинності Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та затвердження Порядку залучення, розрахунку і використання пайової участі (внесків) у розвиток інфраструктури міста Дніпропетровська (рішення міської ради
від 29 липня 2011 року № 5/14), розмір внеску, зазначеного в п. 4.11 рішення Дніпропетровської міської ради від 28 грудня 2011 року № 143/19, підлягає коригуванню відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідно до пункту 7 Перехідних положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" якщо договором про пайову участь, який укладений до набрання чинності цим Законом, передбачена сплата пайової участі замовником будівництва (повністю або частково) в обсягах інших, ніж визначено цим Законом, такий договір підлягає приведенню у відповідність із цим Законом.
Встановлено, що на декларації про готовність об`єкта до експлуатації
№ ДП 14312122301 відсутня відмітка Центру дозвільних процедур "Єдине вікно" Дніпропетровської міської ради, що свідчить про те, що Дніпровська міська рада не була обізнана про наявність зазначеної декларації під час її реєстрації дозвільним органом 19 липня 2012 року.