ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2020 року
м. Київ
справа №620/2558/19
адміністративне провадження №К/9901/35857/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Жука А.В.,
Мартинюк Н.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2019 (головуючий суддя - Н.П. Бужак, судді - О.Є. Пилипенко, М.І. Кобаль)
у справі № 620/2558/19
за позовом ОСОБА_1
до Новозаводського відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2,
про визнання неправомірними та скасування постанов,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Новозаводського відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області, в якому просила визнати неправомірними та скасувати постанови старшого державного виконавця Новозаводського відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Ігнатюк А.А. про стягнення виконавчого збору, витрат користування автоматизованою системою виконавчого провадження від 24.06.2019 ВП № 59396038 та про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2019 ВП № 59525888.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що рішення Новозаводського районного суду міста Чернігова від 19.08.2016 у справі № 751/3103/16-ц було виконано позивачем до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 24.06.2019 ВП № 59396038, тому у державного виконавця були відсутні правові підстави для винесення оскаржуваних постанов.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.09.2019 позов задоволено повністю. Визнано неправомірними та скасовано постанову старшого державного виконавця Новозаводського відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Ігнатюк А.А. про стягнення виконавчого збору, витрат користування автоматизованою системою виконавчого провадження від 24.06.2019 № 59396038 та постанову старшого державного виконавця Новозаводського відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Ігнатюк А.А. про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2019 № 59525888.
4. При прийнятті рішення суд першої інстанції виходив з того, що оскільки рішення Новозаводського районного суду міста Чернігова у справі № 751/3103/16-ц було виконано позивачем в повному обсязі під час попереднього виконавчого провадження № 52726096 й ОСОБА_1 вже було сплачено виконавчий збір за примусове виконання цього рішення, тому оскаржувані постанови є неправомірними.
5. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12.11.2019 рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовлено.
6. Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що державний виконавець, приймаючи постанову від 24.06.2019 про відкриття виконавчого провадження та стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 8346 грн. та постанову ВП №59525888 від 11.07.2019 про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору, діяв на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що визначені Конституцією і законами України.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
7. У касаційній скарзі позивач, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, залишити в силі рішення суду першої інстанції.
8. В обґрунтування вимог касаційної скарги вказує, що оскільки рішення Новозаводського районного суду міста Чернігова у справі № 751/3103/16-ц було виконано нею у повному обсязі під час попереднього виконавчого провадження № 52726096 й нею вже було сплачено виконавчий збір за примусове виконання цього рішення, тому постанова про стягнення з боржника повторно виконавчого збору у виконавчому провадженні № 59396038 в розмірі 8346 грн є неправомірною.
Позиція інших учасників справи
9. У відзиві на касаційну скаргу відповідач з доводами та вимогами касаційної скарги не погоджується, просить у задоволенні касаційної скарги відмовити у повному обсязі.
10. У відзиві на касаційну скаргу третя особа посилається на необґрунтованість касаційної скарги з перекручуванням фактичних обставин справи, просить касаційну скаргу відхилити, постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.
Рух касаційної скарги
11. Ухвалою Верховного Суду від 20.01.2020 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
12. Ухвалою Верховного Суду від 22.10.2020 справу призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
13. Рішенням Новозаводського районного суду міста Чернігова від 19.08.2016 у справі № 751/3103/16-ц зобов`язано ОСОБА_1 не чинити перешкоди ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні з малолітньою донькою ОСОБА_3 . Визначено способи участі ОСОБА_2 у спілкуванні з малолітньою донькою дитиною.
14. На виконання вказаного рішення було видано декілька виконавчих листів.
15. Зокрема, 12.09.2016 Новозаводським районним судом міста Чернігова видано виконавчий лист у справі № 751/3103/16-ц про зобов`язання ОСОБА_1 не чинити перешкоди ОСОБА_2 у вихованні та спілкуванні з малолітньою донькою ОСОБА_3 .
16. Новозаводським відділом державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області винесено постанову від 25.10.2016 ВП № 52726096 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вищезазначеного виконавчого листа.
17. У вказаному виконавчому провадженні позивачем було сплачено виконавчий збір у сумі 2900 грн.
18. Новозаводським відділом державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області винесено постанову від 17.09.2018 ВП № 52726096 про закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" - фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
19. 24.06.2019 Новозаводським відділом державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області винесено постанову ВП № 59396038 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі № 751/3103/16-ц, виданого Новозаводським районним судом міста Чернігова 10.11.2016. Крім того, відповідачем винесено постанову від 24.06.2019 ВП № 59396038 про стягнення з боржника ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 8346 грн.
20. Новозаводським відділом державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області винесено постанову від 10.07.2019 ВП № 59396038 про закінчення виконавчого провадження.
21. 11.07.2019 відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 59525888 з виконання постанови Новозаводського відділу державної виконавчої служби міста Чернігів Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області від 24.06.2019 ВП № 59396038 про стягнення з боржника ОСОБА_1 виконавчого збору в розмірі 8346 грн.
22. Вважаючи постанову про стягнення виконавчого збору, витрат користування автоматизованою системою виконавчого провадження від 24.06.2019 ВП № 59396038 та постанову про відкриття виконавчого провадження від 11.07.2019 ВП № 59525888 протиправними, позивач звернулась до суду з позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)
23. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
24. Порядок та умови виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі не виконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження".
25. Згідно із статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
26. Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
27. Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
28. Частиною першою статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
29. Відповідно до частин першої, третьої, четвертої та шостої статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
У разі наступних пред`явлень державному виконавцю до виконання виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання.
30. Відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
31. Згідно із частиною третьою статті 40 Закону України "Про виконавче провадження" у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1, 3, 4, 6 частини першої статті 37 цього Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 9 (крім випадку, передбаченого частиною дев`ятою статті 27 цього Закону), 11, 14 і 15 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.