ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2020 року
м. Київ
справа №825/1788/16
адміністративне провадження №К/9901/24457/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Кашпур О.В.,
суддів - Радишевської О.Р., Шевцової Н.В.
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Чернігівської області про визнання незаконними та скасування наказів, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення коштів, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 року, прийняту в складі головуючого судді Падій В.В., і постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого Федотова І.В., суддів Сорочка Є.О., Оксененка О.М.,
У С Т А Н О В И В :
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до прокуратури Чернігівської області, у якому просив:
- визнати протиправним і скасувати пункт 3 наказу прокурора Чернігівської області від 27 січня 2016 року №77к "Про преміювання";
- визнати протиправним і скасувати наказ прокурора Чернігівської області від 27 січня 2016 року №78к "Про надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи" у частині встановлення ОСОБА_1 надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 10% посадового окладу з урахуванням надбавок за класний чин та вислугу років;
- зобов`язати прокуратуру Чернігівської області здійснити йому перерахування заробітної плати та інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення матеріальних і соціально-побутових потреб тощо) з урахуванням премії за січень 2016 року в розмірі 60% посадового окладу та надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі, передбаченому наказом прокуратури Чернігівської області від 14 грудня 2015 року №620-к "Про призначення ОСОБА_1 ";
- стягнути на його користь з прокуратури Чернігівської області суми заробітної плати та інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення матеріальних і соціально-побутових потреб тощо), що не враховані та не виплачені після 27 січня 2016 року внаслідок дії пункту 3 наказу прокурора Чернігівської області від 27 січня 2016 року №77к "Про преміювання" і наказу прокурора Чернігівської області від 27 січня 2016 року №78к "Про надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи" у частині зменшення ОСОБА_1 розміру надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи.
ІІ. Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано наказ прокуратури Чернігівської області від 27 січня 2016 року №78к "Про надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи" у частині встановлення ОСОБА_1 надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 10% посадового окладу з урахуванням надбавок за класний чин та вислугу років. Зобов`язано прокуратуру Чернігівської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 заробітної плати та інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення матеріальних і соціально-побутових потреб) з урахуванням надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі, передбаченому наказом прокуратури Чернігівської області від 14 грудня 2015 року №620-к "Про призначення ОСОБА_1 ", з моменту її припинення до встановлення вказаної надбавки ОСОБА_1 згідно з наказом прокуратури Чернігівської області від 27 січня 2017 року №37. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
3. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а апеляційну скаргу прокуратури Чернігівської області задоволено. Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 року в частині задоволення позову про визнання протиправним і скасування наказу прокуратури Чернігівської області від 27 січня 2016 року №78к "Про надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи" у частині встановлення ОСОБА_1 надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 10% посадового окладу з урахуванням надбавок за класний чин та вислугу років; зобов`язання прокуратури Чернігівської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 заробітної плати та інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення матеріальних і соціально-побутових потреб) з урахуванням надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі, передбаченому наказом прокуратури Чернігівської області від 14 грудня 2015 року №620-к "Про призначення ОСОБА_1 ", з моменту її припинення до встановлення вказаної надбавки ОСОБА_1 згідно з наказом прокуратури Чернігівської області від 27 січня 2017 року №37 - скасовано та прийнято в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено. У іншій частині постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 року залишено без змін.
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись із постановами судів попередніх інстанцій, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року і ухвалити нове рішення, яким повністю задовольнити його позовні вимоги.
5. Касаційна скарга мотивована тим, що оскаржувані судові рішення є незаконними та необґрунтованими, ухваленими з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. ОСОБА_1 указує на те, що неналежного виконання службових обов`язків він у січні 2016 року не допустив і відповідне службове розслідування відносно нього проведено не було, а тому оскаржувані накази відповідача мають бути визнані протиправними, оскільки при їх прийнятті порушена така засада діяльності прокуратури як "презумпція невинуватості", порушене його право захищатися від безпідставних звинувачень у неналежному виконанні службових обов`язків.
IV. Позиція інших учасників справи
6. Прокуратурою Чернігівської області подано заперечення на касаційну скаргу з проханням залишити її без задоволення, а оскаржувану постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2017 року - без змін.
V. Рух справи у суді касаційної інстанції
7. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 серпня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
8. Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 лютого 2018 року касаційну скаргу передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду (склад колегії суддів: Бевзенко В.М. (суддя-доповідач, головуючий суддя), Данилевич Н.А., Шарапа В.М.).
9. За результатом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями 28 квітня 2020 року на підставі розпорядження в.о. заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 28 квітня 2020 року №682/0/78-20 справу передано для розгляду колегії суддів Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду: Кашпур О.В. (судді-доповідачу, головуючому судді), Радишевській О.Р., Шевцовій Н.В., яку ухвалою від 29 квітня 2020 року прийнято до провадження.
10. Ухвалою Верховного Суду в складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Кашпур О.В. від 20 жовтня 2020 року справу призначено до розгляду в попередньому судовому засіданні на 22 жовтня 2020 року.
VI. Стислий виклад обставин справи, установлених судами першої та апеляційної інстанцій
11. Наказом прокурора Чернігівської області від 14 грудня 2015 року №620-к "Про призначення ОСОБА_1 " позивача призначено на посаду прокурора Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області з 15 грудня 2015 року та встановлено йому надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 60% посадового окладу з урахуванням надбавок за класний чин та вислугу років.
12. Прокуратурою Чернігівської області 30 грудня 2015 року було направлено керівникам місцевих прокуратур, зокрема і керівнику Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області, завдання №04/2/1-172вих15-257окв про перевірку стану процесуального керівництва та досудового розслідування у кримінальних провадженнях про злочини проти життя, у якому зазначено, що з метою усунення виявлених Генеральною прокуратурою України недоліків, керівникам місцевих прокуратур необхідно у січні 2016 року перевірити стан досудового розслідування у кримінальних провадженнях про злочини проти життя та процесуального керівництва ним, звернувши особливу увагу на додержання законів органами поліції (міліції) при прийманні, реєстрації та розгляді заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, своєчасність внесення про них відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) та інше.
13. Також на розгляді у Ніжинській місцевій прокуратурі Чернігівської області знаходились звернення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 стосовно невнесення працівниками Ніжинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області до ЄРДР відомостей за фактом погроз вбивством з боку громадянина ОСОБА_4 .
14. Розгляд звернень ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і виконання завдання прокуратури Чернігівської області від 30 грудня 2015 року №04/2/1-172вих15-257окв 06 січня 2016 року було доручено прокурору Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_1, який 12 січня 2016 року та 20 січня 2016 року скерував керівнику Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_5 рапорти, у яких зазначив про те, що він не уповноважений проводити перевірку з приводу законності невнесення до ЄРДР відомостей за заявою (повідомленням) ОСОБА_2 про погрози вбивством з боку громадянина ОСОБА_4, оскільки розгляд такого звернення є виключною компетенцією слідчого судді Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області. ОСОБА_1 указав, що він відмовляється виконувати незаконну вказівку керівника Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_5 та проводити в Ніжинському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області перевірку з питання невнесення відомостей до ЄРДР.
15. 21 січня 2016 року ОСОБА_1 скерував керівнику Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_5 рапорт, у якому зазначив про те, що він у ході виконання завдання прокуратури Чернігівської області від 30 грудня 2015 року №04/2/1-172вих15-257окв про перевірку стану процесуального керівництва та досудового розслідування у кримінальних провадженнях про злочини проти життя відмовляється перевіряти у Ніжинському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області додержання вимог законодавства при прийманні, реєстрації та розгляді заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, своєчасність внесення про них відомостей до ЄРДР, оскільки статтею 36 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) не передбачено такого права у прокурора. Також ОСОБА_1 указав на те, що вже двічі доповідав рапортами від 12 січня 2016 року та 20 січня 2016 року про відсутність у працівників органів прокуратури повноважень перевіряти питання законності внесення чи невнесення співробітниками органів Національної поліції України відомостей до ЄРДР.
16. Листом від 25 січня 2016 року №340вих16 керівник Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області повідомив прокурора Чернігівської області про неналежне виконання службових обов`язків, зокрема прокурором Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_1, що стало наслідком необґрунтованого зволікання з розглядом звернень ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а також несвоєчасного виконання завдання прокуратури Чернігівської області від 30 грудня 2015 року №04/2/1-172вих15-257окв про перевірку стану процесуального керівництва та досудового розслідування у кримінальних провадженнях про злочини проти життя. У зв`язку з чим просив урахувати цю інформацію при встановленні ОСОБА_1 розміру надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи.
17. 27 січня 2016 року керівником Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області направлено на адресу прокурора Чернігівської області рапорт з проханням не здійснювати прокурору Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_1 виплату щомісячної премії у січні 2016 року в зв`язку з неналежним виконанням ним службових обов`язків.
18. Наказом прокурора Чернігівської області від 27 січня 2016 року №77к "Про преміювання" за неналежне виконання службових обов`язків прокурора Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_1 позбавлено премії за січень 2016 року (пункт 3).
19. Наказом прокурора Чернігівської області від 27 січня 2016 року №78к "Про надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи" встановлено, зокрема прокурору Ніжинської місцевої прокуратури Чернігівської області ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року надбавку до посадового окладу, з урахуванням надбавки за класний чин (ранг державного службовця) та вислугу років, за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 10%.
VІІ. Джерела права й акти їхнього застосування
20. Статтею 25 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (тут і далі - Закон №1697-VII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено порядок здійснення нагляду за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, відповідно до частини першої якої прокурор здійснює нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, користуючись при цьому правами і виконуючи обов`язки, передбачені Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" та КПК України.
21. Згідно з частиною другою статті 36 КПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений, зокрема починати досудове розслідування за наявності підстав, передбачених цим Кодексом (пункт 1), і мати повний доступ до матеріалів, документів та інших відомостей, що стосуються досудового розслідування (пункт 2).
22. Пунктом 2 наказу Генеральної прокуратури України "Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні" від 19 грудня 2012 року №4гн (чинного на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Наказ №4гн) зобов`язано керівників прокуратур усіх рівнів і галузевих підрозділів апаратів, прокурорів - процесуальних керівників досудового розслідування забезпечити виконання вимог закону при прийманні, реєстрації, розгляді та вирішенні в органах досудового розслідування заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, своєчасне внесення щодо них відомостей до ЄРДР.