ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2020 року
м. Київ
справа №810/5978/15
адміністративне провадження №К/9901/9325/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.
розглянувши в попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу №810/5978/15
за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" Савельєвої Анни Миколаївни, треті особи - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, ОСОБА_2, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" Савельєвої Анни Миколаївни на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року, ухвалену у складі: головуючого судді Горяйнова А.М., суддів: Кузьмишиної О.М., Файдюка В.В.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Радикал Банк" Савельєвої А.М. (далі - Уповноважена особа) щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "Радикал Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського рахунку № 18130 від 09 липня 2015 року;
- зобов`язати Уповноважену особу подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Радикал Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського рахунку № 18130 від 09 липня 2015 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона є вкладником в розумінні Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а відповідач протиправно не включив її до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки таке невключення суперечить вимогам закону та порушує її право, як вкладника, на отримання гарантованої суми вкладу.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 1 квітня 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позову.
Визнано протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" Савельєвої Анни Миколаївни щодо формування повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у частині невключення до нього ОСОБА_1 .
Зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк" Савельєву Анну Миколаївну включити інформацію про ОСОБА_1 до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню згідно з договором банківського рахунку № 18130 від 09 липня 2015 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суди встановили, що 9 липня 2015 року ОСОБА_1 уклала з ПАТ "Радикал Банк" договір банківського рахунку №18130, в порядку та на умовах якого Банк відкрив поточний рахунок у гривні № НОМЕР_1 та зобов`язався здійснювати його розрахунково-касове обслуговування.
Згідно виписки по особовому рахунку № НОМЕР_1 у цей же день з рахунку № НОМЕР_2, відкритого на ім`я ОСОБА_2 , на рахунок позивачки надійшли грошові кошти в сумі 200000,00 грн.
Разом з цим, постановою Правління Національного банку України № 452/БТ від 9 липня 2015 року ПАТ "Радикал Банк" віднесено до категорії неплатоспроможних.
9 липня 2015 року виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення № 130 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Радикал Банк", відповідно до якого з 10 липня 2015 року у банку запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію у ПАТ "Радикал Банк" Шевченка О.В.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 9 листопада 2015 року №769 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Радикал Банк", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 9 листопада 2015 року №203 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Радикал Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку", згідно з яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Радикал Банк" з 10 листопада 2015 року по 9 листопада 2017 року включно з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію ПАТ "Радикал Банк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Савельєву Анну Михайлівну.
На виконання вимог статей 37, 38 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з метою забезпечення перевірки правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою статті 38 вказаного Закону, уповноваженою особою Фонду видано наказ від 09.11.2015 № 204 "Про визнання правочинів нікчемними", в якому визначені критерії, за якими мають оцінюватися правочини і транзакції банку на предмет висновків щодо їх дійсності.
Так, відповідно до вказаного наказу ПАТ "Радикал Банк" вирішив вважати нікчемними, зокрема такі правочини: транзакції у системі АБС Б-2 з розміщення коштів на депозитний/поточний рахунок клієнта 09.07.2015 поза межами робочого часу та/або операційного дня.
4 грудня 2015 року Уповноваженою особою Фонду прийнято наказ №227, додатком 1 до якого затверджено перелік правочинів, які є нікчемними в силу відповідності ознакам, встановленим у наказі від 09.11.2015 № 204.
З витягу з вказаного додатку вбачається, що до нього включено транзакцію з зарахування коштів на поточний рахунок позивачки з рахунку № НОМЕР_2 на суму 200000,00 грн, яка відбулась 09.07.2015 о 23:52 год.
У подальшому ПАТ "Радикал Банк" направив позивачці лист від 10.12.2015 №4707, в якому повідомив, що правочин, а саме: транзакція з перерахування коштів на поточний рахунок позивачки з поточного рахунку ОСОБА_2 на підставі платіжного доручення від 09.07.2015 № 8598, дата вчинення транзакції - 09.07.2015 час вчинення транзакції - 23:52 - є нікчемним з підстав, визначених пунктами 7 та 9 частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
У зв`язку з наведеним, позивачку не було включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Радикал Банк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позивачка, вважаючи вказані дії, а також бездіяльність відповідача щодо невключення її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду протиправними, та такими, що порушують право на отримання гарантованої суми вкладу, звернулася з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що кошти на банківський рахунок позивача надійшли внаслідок нікчемної операції, а тому такі кошти не підлягають відшкодуванню згідно із Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Також суд першої інстанції зазначив, що відповідач надав докази на підтвердження нікчемності транзакції щодо перерахування коштів.
Апеляційний суд, скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нове рішення про часткове задоволення позовних вимог, виходив з того, що відповідачем не доведено наявність правових підстав для невключення позивачки до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а також не надано доказів нікчемності правочину із перерахування коштів.
Відповідач не погодився із вказаним судовим рішенням і подав касаційну скаргу з вимогами про його скасування та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
У касаційній скарзі скаржник вказує на те, що суд апеляційної інстанції не надав належної правової оцінки тому, що фактично касової операції по прийняттю готівки від позивачки та подальшого її зарахування на її рахунок не відбулося. Також зазначає, що Уповноваженою особою Фонду встановлено нікчемність транзакції з перерахування коштів на рахунок позивачки, відтак, відсутні підстави для включення її до переліку осіб, які мають право на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів ФГВФО.
У поданому відзиві представник позивачки просить відмовити у задоволенні скарги.
Верховний Суд переглянув судове рішення у межах касаційної скарги, з`ясував повноту фактичних обставин, встановлених судом, та правильність застосування норм матеріального та процесуального права, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.