ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 200/6813/19-а
адміністративне провадження № К/9901/32871/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Кашпур О.В.,
суддів - Радишевської О.Р., Уханенка С.А.
розглянув у попередньому судовому засіданні за наявними у справі матеріалами в касаційній інстанції адміністративну справу №200/6813/19-а
за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року, прийняте в складі головуючого судді Бабіча С.І., та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого Казначеєва Е.Г., суддів Гайдара А.В., Компанієць І.Д.
УСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
1. У травні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати наказ директора Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації Токаревої О.А. від 19.12.2016 року №58/02"Про утворення дисциплінарної комісії департаменту з розгляду дисциплінарних справ";
- визнати протиправними і незаконними дії директора Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації Токаревої О.А .
2. На обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що в порушення частини 4 статті 69 Закону України "Про державну службу" жодного члена виборного органу первинної профспілкової організації Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації не було включено до складу дисциплінарної комісії Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації. При наявності первинної профспілкової організації було порушено процедуру створення дисциплінарної комісії, що є грубим порушенням норм чинного законодавства України.
ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення
3. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
4. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що склад дисциплінарної комісії, визначений у додатку до спірного наказу, відповідає вимогам статті 69 Закону України "Про державну службу" .
ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись із рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року та постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати зазначені судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове судове рішення про задоволення позовних вимог.
6. Касаційна скарга обґрунтована тим, що порушення, допущені відповідачем при прийнятті спірного наказу, підтверджуються листом Національного агентства України з питань державної служби від 24.04.2019 №2676/10-19, в якому вказано, що одночасна участь представників виборчого органу первинної профспілкової організації з числа державних службовців та представників державних службовців, обраних на їх загальних зборах (конференціях), не допускається. Зазначає, що наказ Департаменту від 22.12.2018 №02-09/113/203-18 "Про виправлення технічної помилки" на запит суду під час розгляду справи № 200/13262/18-а, не надавався, також не надавався і під час розгляду справ № 200/3940/19-а та №200/3099/19-а. Також зазначений наказ повинен був знаходитись в кожній дисциплінарній справі, проте про нього позивачу не повідомлялось. Відповідач на вимогу надання підтвердження внесення в електрону систему документообігу "ДОК ПРОФ 3" наказу від 22.12.2018 року №02-09/113/203-18 надав не реєстраційно-моніторингову картку електронного документа, а лист Донецької облдержадміністрації щодо дати реєстрації вказаного наказу, а не дату внесення запису в електронну систему документообігу, що дозволяє припустити, що документ №02-09/113/203-18 був модифікований після його створення.
IV. Позиція інших учасників справи
7. Відповідач надав до суду відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
V. Рух справи в суді касаційної інстанції
8. Ухвалою Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 04 грудня 2019 року відкрито касаційне провадження за скаргою ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2019 року.
9. Ухвалою Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 20 жовтня 2020 року справу призначено до розгляду у попередньому судовому засіданні за наявними у справі матеріалами на 22 жовтня 2020 року.
VI. Стислий виклад обставин, установлених судами першої та апеляційної інстанцій
10. Як установлено судами першої та апеляційної інстанцій та вбачається з матеріалів справи, протоколом від 29.04.2016 №1 зборів Первинної профспілкової організації Головного управління соцзахисту населення Донецької облдержадміністрації було визначено склад профспілкового комітету у кількості 6 осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 .
11. Протоколом від 16.12.2016 №6 на засіданні профспілкового комітету Первинної профспілкової організації Головного управління соцзахисту населення Донецької облдержадміністрації було визначено представників профспілкового комітету для включення до складу дисциплінарної комісії Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації відповідно до статті 69 Закону України "Про державну службу ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_4 .
12. Наказом директора Департаменту від 19.12.2016 №58/02 "Про утворення дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ" утворено дисциплінарну комісію з розгляду дисциплінарних справ стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорії "Б" і "В" Департаменту соціального захисту населення. До складу дисциплінарної комісії, згідно з додатком до наказу, було включено: ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_3 .
13. Зі змісту додатку до вказаного наказу вбачається, що ОСОБА_9, ОСОБА_7 та ОСОБА_4 є представниками директора департаменту, а ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_3 - представниками від загальних зборів (конференції) державних службовців Департаменту.
14. За рішенням зборів Первинної профспілкової організації Головного управління соцзахисту населення Донецької облдержадміністрації (протокол від 15.01.2018 №1) назву профспілкової організації перейменовано на Первинну профспілкову організацію Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації та змінено прізвище голови Первинної профспілкової організації, на підставі відповідного свідоцтва про шлюб - з " ОСОБА_3 ", на " ОСОБА_3 ".
15. Згідно з додатком до наказу Департаменту № 02-09/92/203-8 від 19.10.2018 "Про зміну персональних даних" змінено прізвище " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_3 ", в іншій частині вказаний додаток є аналогічним за змістом додатку до спірного наказу.
16. Відповідно до наказу Департаменту від 22.12.2018 №02-09/113/203-18 "Про виправлення технічної помилки", додаток до спірного наказу викладено в іншій редакції, затверджено склад дисциплінарної комісії з представників директора Департаменту : ОСОБА_2, ОСОБА_9 Та ОСОБА_11., а також з представників від виборного органу первинної профспілкової організації з числа державних службовців: ОСОБА_7., ОСОБА_3 та ОСОБА_4
17. Відповідно до листа Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 05.07.2019 № 3"3-506, до керівного органу Первинної профспілкової організації Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації дійсно входять: ОСОБА_3., ОСОБА_5., ОСОБА_8., ОСОБА_6., ОСОБА_7. та ОСОБА_4 (обрані на зборах 29.04.2016).
VIІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХНЬОГО ЗАСТОСУВАННЯ
18. Конституція України від 28 червня1996 року №254к/96-ВР
Частина друга статті 19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.