ПОСТАНОВА
Іменем України
22 жовтня 2020 року
Київ
справа №280/736/19
адміністративне провадження №К/9901/13280/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів Кравчука В.М., Стрелець Т.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Міністерства оборони України
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.04.2019 (головуючий суддя Артоуз О.О.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2020 (колегія суддів у складі головуючого судді Сафронової С.В., суддів Мельника В.В., Чепурнова Д.В.)
у справі № 280/736/19
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання протиправним та скасування рішення.
I. РУХ СПРАВИ
1. 21 лютого 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
визнати протиправним та скасувати пункт 49 протоколу від 25.01.2019 №6 засідання комісії відповідача з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних виплат;
зобов`язати відповідача призначити та виплатити одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та у Порядку, затвердженому постановою Кабінетом Міністрів від 25 грудня 2013 року №975 "Про затвердження Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми бо каліцтва) чи інвалідності, військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервісті, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб" у розмірі 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
2. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08.04.2019, залишеним без змін Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2020, позов задоволено повністю.
3. У поданій касаційній скарзі Міністерство оборони України із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судове рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, 15.03.2017 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, у зв`язку із пораненням та захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби при перебування в країні, де велись бойові дії, що підтверджується випискою з акта огляду МСЕК.
5. Позивачем отримане посвідчення інваліда війни ІІІ групи від 24.03.2017.
6. Згідно протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 24.01.2017 №230 у позивача було виявлено вогнепальні осколкові поранення голови, грудної літки, обох верхніх кінцівок, правої нижньої кінцівки (контузія головного мозку 1988 рік), поранення (контузія) та захворювання пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
7. Згідно висновку спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи №87/Ж від 17.01.2017 описані рубці є наслідком загоєння ран, які могли утворитися внаслідок вогнепальних (осколкових) поранень, отриманих у 1988 році.
8. У зв`язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, позивач звернувся до Міністерства оборони України із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги.
9. Позивач отримав витяг протоколу засідання комісії Міністерства оборони України від 25.01.2019 №6, відповідно до якого йому відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки інвалідність встановлено понад 3-х місячний строк після звільнення зі служби.
10. Позивач, не погодившись із рішенням відповідача про відмову в призначені йому одноразової грошової допомоги, звернувся з даним позовом до суду.
III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, одноразова грошова допомога призначається незалежно від часу звільнення зі служби.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. У своїй касаційній скарзі відповідач наголошує, що суди невірно застосували норми чинного законодавства (пункту 6 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII) та Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975), а також проігнорували релевантну практику Верховного Суду у подібних правовідносинах.
V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
13. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.
14. Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (надалі - Закон №2232-XII), виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-XII.
15. Згідно з частиною 1 статті 16 Закону №2011-XII, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
16. Нормою частини 2 цієї статті Закону №2011-XIІ визначено порядок правового регулювання виплати одноразової грошової допомоги та передбачено критерії для встановлення умов її виплати, зокрема, за суб`єктами отримання одноразової грошової допомоги.
17. Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону №2011-XIІ (в редакції чинній до 01.01.2017) передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.