1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



21 жовтня 2020 року

м. Київ

Справа № 910/16643/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

головуючий - Стратієнко Л.В.,

судді: Губенко Н.М., Кролевець О.А.,

обов`язки секретаря судового засідання за дорученням головуючого судді у судовій колегії здійснює помічник судді Гаврилюк П.Д.;



за участю представників:

позивача - Аністратенка В.В., Головкова Є.І.,

відповідача - Самаріної Г.В.,

третя особа - не з`явився,



розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Гаражно-будівельного кооперативу "Печерський",



на рішення Господарського суду міста Києва

(суддя - Гулевець О.В.)

від 21.01.2020

та постанову Північного апеляційного господарського суду

(головуючий - Алданова С.О., судді - Зубець Л.П., Калатай Н.Ф.)

від 06.07.2020,



у справі за позовом ОСОБА_1

до Гаражно-будівельного кооперативу "Печерський"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації



про визнання недійсними рішень загальних зборів та зобов`язання скасувати реєстраційні дії



В С Т А Н О В И В:



у грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до ГБК "Печерський" про визнання недійсними рішення зборів кооперативу та зобов`язання скасувати реєстраційні дії.



Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позачергові загальні збори уповноважених кооперативу 30.08.2018 проведені з порушеннями статуту ГБК "Печерський" та Закону України "Про кооперацію" та були неправомочними.



Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.01.2020, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 06.07.2020, позов задоволено.



Визнано недійсними рішення зборів уповноважених ГБК "Печерський" від 30 серпня 2018 року, оформлені протоколом №1, якими вирішено питання щодо недовіри голові правління кооперативу Єрохіну С.І., обрання членів правління ГБК "Печерський", обрання голови правління, прийняття та затвердження нової редакції статуту, проведення державної реєстрації нової редакції статуту ГБК "Печерський".



Зобов`язано державних реєстраторів Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу ГБК "Печерський" за № 10681070005014700 від 31.08.2018 та №10681050006014700 від 07.09.2018.



Приймаючи рішення, господарські суди встановили обставини порушення порядку скликання і проведення загальних зборів уповноважених ГБК "Печерський" 30 серпня 2018 року та відсутність кворуму.



У серпні 2020 року ГБК "Печерський" подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати вказані рішення, а провадження у справі закрити.



Підставами для скасування судових рішень відповідач зазначає неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права судами першої та апеляційної інстанції. Вказує, що судами попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях не було враховано висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду у справах № 302/991/19 та № 200/14136/17, постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.04.2019 у справі №509/577/18.



Окрім того, скаржник зазначає, що позивач не є учасником гаражного кооперативу, а тому не має права оскаржувати рішення позачергових загальних зборів ГБК "Печерський", оформлених протоколом № 1 від 30.08.2018.



У відзиві на касаційну скаргу позивач вважає постанову апеляційного суду та рішення місцевого суду законними та обґрунтованими, просить залишити їх без змін. Вказує, що наявними у справі доказами підтверджується факт його членства у кооперативі.



Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи та заперечення проти неї і перевіривши матеріали справи, Верховний Суд вважає, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.



Як встановлено господарськими судами, Гаражно-будівельний кооператив "Печерський" організований за рішенням виконкому Печерської райради народних депутатів м. Києва від 26.06.1985 № 323 та зареєстрований 21 березня 1996 року в Харківській райдержадміністрації м. Києва.



ОСОБА_1 є власником гаражного боксу АДРЕСА_1, та членом Гаражно-будівельного кооперативу "Печерський".



Як стало відомо позивачу, 30 серпня 2018 року у приміщенні зали на території ГБК "Печерський" за адресою: АДРЕСА_1 відбулися збори уповноважених ГБК "Печерський", що були оформлені протоколом №1 зборів від 30.08.2018.



Згідно з відомостями, зазначеними в протоколі №1 від 30.08.2018, у загальних зборах взяли участь 52 уповноважених ГБК "Печерський", що становить 67% від загальної кількості членів.



Відповідно до протоколу №1 від 30.08.2018 загальними зборами уповноважених ГБК "Печерський" було ухвалено рішення про затвердження звіту кооперативу; про висловлення недовіри голові правління - Єрохіну С.І. та членам правління кооперативу - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 ; обрано членів правління у кількості 8 (вісім) чоловік, а саме: ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 , ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 ; обрано голову правління кооперативу - Пилипчука Ю.М.; затверджено нову редакцію статуту кооперативу; ухвалено рішення про проведення державної реєстрації статуту ГБК "Печерський".



Як стверджує позивач, збори уповноважених ГБК "Печерський" 30.08.2018 не відбувалися, про їх проведення членів кооперативу жодним чином не повідомляли. Голова та члени правління ГБК "Печерський" збори 30.08.2018 не скликали. Члени кооперативу не надавали права уповноваженим представляти їх інтереси на зборах 30.08.2018. Зазначена у спірному протоколі кількість уповноважених ГБК "Печерський" не є достатньою для прийняття рішень щодо внесення змін до статуту кооперативу та обрання голови правління та членів правління.



Предметом спору у цій справі є, зокрема, вимога ОСОБА_1 як члена ГБК "Печерський" про визнання незаконними рішень зальних зборів уповноважених ГБК "Печерський".



Відповідно до положень статті 167 Господарського кодексу України корпоративні відносини - це відносини, які виникають, змінюються та припиняються щодо права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.



Стаття 55 Господарського кодексу України визначає господарські організації як юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.



Господарською діяльністю у Господарському кодексі України вважається діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Цей Кодекс розрізняє господарську діяльність, яка має на меті отримання прибутку (підприємництво) і некомерційну господарську діяльність, яка здійснюється без такої мети (стаття 3).



За способом утворення (заснування) та формування статутного капіталу стаття 63 Господарського кодексу України відносить кооперативні підприємства до корпоративних, а за формою власності - до підприємств колективної власності.



Корпоративне підприємство характеризується тим, що утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об`єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.



Підприємством колективної власності визнається корпоративне або унітарне підприємство, що діє на основі колективної власності засновника (засновників) (стаття 93 Господарського кодексу України).



Кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів (стаття 94 Господарського кодексу України).



Зазначені норми кореспондуються із нормами статей 83, 85, 86 Цивільного кодексу України, згідно з положеннями яких юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є організація, створена шляхом об`єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом. Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Непідприємницькі товариства (кооперативи, крім виробничих, об`єднання громадян тощо) та установи можуть поряд зі своєю основною діяльністю здійснювати підприємницьку діяльність, якщо інше не встановлено законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню.



Особливості створення кооперативів та ведення господарської діяльності обслуговуючими кооперативами визначається Законом України "Про кооперацію".



За змістом положень статей 2, 6, 9 Закону України "Про кооперацію" кооператив є юридичною особою, державна реєстрація якого проводиться в порядку, передбаченому законом. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.


................
Перейти до повного тексту