ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 826/5236/17
провадження № К/9901/68157/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фортуна-Банк" Федорченка Андрія Володимировича про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у складі судді Літвінової А.В. від 25 липня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Коротких А.Ю., Ганечко О.М., Сорочка Є.О. від 26 листопада 2018 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фортуна-Банк" Федорченка А.В. про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фортуна-Банк" Федорченка А.В. та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "Фортуна-Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу від 24 червня 2014 року № F/01/3mH/1797;
- зобов`язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фортуна-Банк" Федорченка А.В. та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити інформацію про ОСОБА_1 до переліку вкладників ПАТ "Фортуна-Банк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу від 24 червня 2014 року № F/01/3mH/1797.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 липня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.
3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" в редакції від 16 липня 2015 року поширюються на осіб, які уклали договори з банком з дня набрання чинності вказаною редакцією Закону, а саме з 12 серпня 2015 року.
Оскільки договір банківського вкладу між ОСОБА_1 та ПАТ "Фортуна-Банк" укладений 24 червня 2014 року, норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" в редакції від 16 липня 2015 року на позивача не поширюються.
Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 був членом правління ПАТ "Фортуна-Банк", при цьому, позивачем не зазначено та не надано доказів того, що з дня його звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік.
В редакції Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" на день укладання позивачем договору з банком, а саме в редакції від 20 квітня 2014 року, пунктом 4 частини четвертої статті 26 Закону встановлено, що Фонд не відшкодовує кошти, зокрема, розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 липня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року та ухвали нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що між ОСОБА_1 та ПАТ "Фортуна-Банк" було укладено договір банківського вкладу від 24 червня 2014 року № F/01/3mH/1797, відповідно до умов якого банк відкриває вкладнику рахунок № НОМЕР_2/ F/01/3mH/1797 у ПАТ "Фортуна-Банк". Вкладник не пізніше 24 червня 2014 року надає банку, а банк зараховує на депозитний рахунок грошові кошти (вклад) у сумі не менше 1000,00 грн.
Відповідно до пункту 1.3 договору банківського вкладу строк розміщення вкладу складає 3 місяці, тобто з 24 червня 2014 року по 24 вересня 2014 року.
Пунктом 2.6 договору № F/01/3mH/1797 передбачено, що у разі, якщо вкладник не вимагає повернення суми вкладу зі спливом строку розміщення вкладу, встановленого договором, договір вважається продовженим на умовах відповідного вкладу на вимогу та не потребує укладення сторонами окремого документу.
Відповідно до додаткової угоди № 1 до договору банківського вкладу від 24 червня 2014 року № F/01/3mH/1797 сторони домовились, що сума вкладу на депозитному рахунку № НОМЕР_2 /F/01/3mH/1797 з 27 червня 2014 року складає 200000,00 грн.
Відповідно до квитанцій від 24 червня 2014 року та 27 червня 2014 року на рахунок позивача внесено кошти у сумі 200000,00 грн.
11 січня 2017 року між ПАТ "Фортуна Банк" та ОСОБА_1 було укладено додаткову угоду до договору банківського вкладу від 24 червня 2014 року № F/01/3mH/1797, відповідно до пункту 1 якої встановлено, що строк розміщення вкладу продовжено з 12 січня 2017 року по 11 квітня 2017 року.
На підставі рішення Правління Національного банку України від 26 січня 2017 року № 55-рш/БТ "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Фортуна-банк" до категорії неплатоспроможних" Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 27 січня 2017 року № 320 "Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ "Фортуна-банк" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку".
Згідно з даним рішенням розпочато процедуру виведення Публічного акціонерного товариства "Фортуна-Банк" з ринку шляхом запровадженням в ньому тимчасової адміністрації на один місяць з 27 січня 2017 року до 26 лютого 2017 року включно, призначено Уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора публічного акціонерного товариства "Фортуна-банк", визначені статтями 37-39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Федорченку А.В. на один місяць з 27 січня 2017 року до 26 лютого 2017 року включно.
У подальшому, відповідно до рішення Правління Національного банку України від 21 лютого 2017 року № 89-рш "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фортуна-Банк" Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 21 лютого 2017 року № 665 "Про початок процедури ліквідації АТ "Фортуна-Банк" та делегування повноважень ліквідатора банку".
Згідно з зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства "Фортуна-Банк" з 22 лютого 2017 року до 21 лютого 2019 включно, призначено Уповноважену особу Фонду гарантування та делеговано всі повноваження ліквідатора публічного акціонерного товариства "Фортуна-Банк", визначені, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 521, 53 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", у тому числі з підписання всіх договорів, пов`язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень у частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами Федорченку Андрію Володимировичу строком на два роки з 2 лютого 2017 року до 21 лютого 2019 включно.
Листом від 21 березня 2017 року № 344/14 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність правових підстав для включення його до Переліку вкладників ПАТ "Фортуна-Банк", за яким вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, оскільки позивач є пов`язаною з ПАТ "Фортуна-Банк" особою, як керівник або член правління банку.
6. Вважаючи, що його права на відшкодування гарантованої суми вкладу порушеними, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивач став членом правління банку за посадою (начальник юридичного управління).
Відповідно до наказу 24-П про припинення трудового договору ОСОБА_1 звільнений за угодою сторін з 14 березня 2017 року, тобто позивач працював начальником юридичного управління до березня 2017 року і не був звільнений до прийняття рішення Національним банком у строк менше року (рішення НБУ про визнання банку неплатоспроможним винесено 26 січня 2017 року).
Стаття 26 Закону, у редакції, що діяла до 12 серпня 2015 року, встановлює чіткий перелік осіб, яким фонд не відшкодовує кошти, і розширене тлумачення закону неприпустиме, суд не може розширювати коло осіб які не мають право на гарантоване відшкодування. Судом першої інстанції неправильно застосовано положення статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", яка передбачає, що не відшкодовуються вклади особам, які були членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку і були звільнені з посади у строк менше року.
В Законі відсутнє посилання, на невиплату діючим членам правління банку.
Строк звільнення з посади позивача взагалі не досліджувався судом першої інстанції.
В позові позивачем було зазначено що він працював начальником юридичного управління та став членом Правління за посадою, які включали в Правління банку. Позивач на момент визнання банку неплатоспроможним продовжував працювати на свої посаді - начальника юридичного управління, а не на посаді члена Правління, що також можна відслідкувати за трудовою книжкою позивача. До Правління банку позивач був включений виключно за посадою начальника юридичного управління банку.
8. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фортуна-Банк" Федорченком А.В. подано відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 липня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року, в якому він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
9. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 липня 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2018 року Фондом гарантування вкладів фізичних осіб не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
11. Частиною 1 статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
12. Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000,00 грн. Фонд не відшкодовує кошти: передані банку в довірче управління; за вкладом у розмірі менше 10 гривень; за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника.
13. Згідно з положеннями статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.
Протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр", "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
Гарантії Фонду є формою участі держави у системі гарантування вкладів фізичних осіб, передбаченої Законом № 4452-VI; для виконання Фондом відповідних зобов`язань можуть залучатися бюджетні кошти; рішення та дії Фонду чи уповноваженої особи Фонду щодо включення вкладника до переліку осіб, яким необхідно здійснити виплату відшкодування сум вкладів за рахунок коштів Фонду, є рішеннями та діями суб`єкта владних повноважень, який реалізує делеговані державою повноваження по виведенню з ринку неплатоспроможних банків (статті 2, 25).
Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
14. Процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом, відповідно до пункту 16 частини 1 статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", називається тимчасовою адміністрацією.
15. Відповідно до частини 2 статті 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" не пізніше наступного робочого дня після початку тимчасової адміністрації Фонд розміщує інформацію про запровадження тимчасової адміністрації в банку на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет і не пізніше ніж через 10 днів публікує її в газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України".
16. Частинами третьою, п`ятою цієї статті також передбачено, що виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду. Уповноважена особа Фонду повинна відповідати вимогам, встановленим Фондом. Рішення про призначення уповноваженої особи Фонду доводиться Фондом до головного офісу банку та до кожного відокремленого підрозділу банку негайно.
Під час тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до цього Закону, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.