1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



19 жовтня 2020 року


м. Київ

справа № 510/475/17

провадження № К/9901/30556/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Димерлія О.О., Осіпова Ю.В., Скрипченка В.О. від 15 листопада 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просила:

- визнати протиправними дії Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як матері інваліда з дитинства;

- зобов`язати Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як матері інваліда з дитинства, відповідно до статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 26 листопада 2016 року.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Ренійського районного суду Одеської області від 27 вересня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.

Визнано протиправними дії Ізмаїльського об`єднання управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як матері інваліда дитинства.

Зобов`язано Ізмаїльське об`єднання управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, відповідно до статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як матері інваліда з дитинства з 26 листопада 2016 року.



3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Закон України "Про пенсійне забезпечення" не містять такої обов`язкової умови для призначення пенсії за віком матері інваліда з дитинства, як встановлення дитині інвалідності до досягнення нею шестирічного віку, а тому управління ПФУ необґрунтовано відмовило позивачці в призначенні такого виду пенсії.



4. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року постанову Ренійського районного суду Одеської області від 27 вересня 2017 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком як матері інваліда дитинства.

Зобов`язано Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 26 листопада 2016 року, з урахуванням медичного висновку № 11 від 27 вересня 1996 року, медичного висновку № 434 від 21 вересня 1998 року, медичного висновку № 43 від 18 вересня 2000 року, медичного висновку № 26 від 1 жовтня 2002 року, та висновку МСЕК від 16 листопада 2016 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.



5. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що мати інваліда з дитинства має право на призначення дострокової пенсії за віком у тому разі, якщо дитина, яку вона виховує, визнана інвалідом з дитинства до досягнення вісімнадцятирічного віку. Якщо дитина визнана інвалідом з дитинства після досягнення нею вісімнадцятирічного віку, мати цієї дитини має право на отримання зазначеної пенсії лише у разі наявності відповідного лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).

Відповідно до висновку про час настання інвалідності від 21 червня 2017 року, наданого Ізмаїльською міжнародною медико-соціальною експертною комісією - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, час настання інвалідності зазначено як "хворіє з дитинства". Визнаний інвалідом другої групи з 16 березня 2004 року. Отже, зазначеним висновком встановлено, що ОСОБА_2 мав медичні показання для визнання його дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

За вказаних обставин, відмова органу пенсійного фонду у призначенні пенсії з мотивів відсутності медичних показань для визнання ОСОБА_2 дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку є необґрунтованою.

Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області при вирішенні питання про призначення пенсії за віком наділене дискреційними повноваженнями, при цьому при наявності звернення, суб`єкт владних повноважень повинен самостійно прийняти рішення з урахуванням обставин, які встановлені судом, а тому належним способом захисту прав позивачки в даному випадку є зобов`язання відповідача повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства, відповідно до статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення".



Короткий зміст вимог касаційної скарги



6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Ізмаїльське об`єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.




СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є матір`ю інваліда з дитинства ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі одеської області із заявою про призначення пенсії.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі одеської області від 30 листопада 2016 року № 1164 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії з підстав відсутності висновку лікарсько-консультаційної комісії про те, що її дитина, ОСОБА_2, мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.



8. Не погоджуючись з рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.



ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що статтею 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти "є" і "ж" статті 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії (стаття 94).

Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.

Згідно з частиною першою статті 44 зазначеного Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (зі змінами та доповненнями).

Зокрема, Порядок передбачає надання документа про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом. При цьому, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини.

Визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги.

У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).

Повноваження лікарсько-консультативних комісій надавати висновок про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, передбачено підпунктом 6 пункту 7 Положення про лікарсько-консультативну комісію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року № 917.

Для отримання такого висновку жінка має звернутись із відповідною заявою до керівництва закладу охорони здоров`я, в якому її дитина перебувала на обліку до досягнення шестирічного віку, одночасно надавши документи, які б дали можливість встановити медичні показання для визнання його дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку. Про ці вимоги діючого законодавства управління ПФУ повідомило ОСОБА_1

ОСОБА_1 не надала до управління ПФУ висновку, який б підтверджував факт визнання ОСОБА_2 інвалідом з дитинства до шестирічного віку, то і правові підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, як мати інваліда з дитинства відповідно до статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відсутні.



10. ОСОБА_1 подано заперечення на касаційну скаргу Ізмаїльського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року, в яких вона просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



11. Відповідно до статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення" жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (п. "є" і "ж" ст. 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії (ст. 94).



12. Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 1 січня 2004 року.



13. Статтею 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.


................
Перейти до повного тексту