ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 1.380.2019.002683
адміністративне провадження № К/9901/9138/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Калашнікової О.В.,
суддів: Білак М.В., Мартинюк Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні як суд касаційної інстанції справу за позовом Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2020 року (суд у складі: головуючого судді-Бруновської Н.В., суддів: Макарика В.Я., Матковської З.М.)
І. СУТЬ СПОРУ
1. У травні 2019 року Національна академія Сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного (далі - позивач, Академія) звернулась до суду із позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому просила стягнути з відповідача витрати, пов`язані з його утриманням у зазначеному закладі вищої освіти у розмірі 325 727 грн. 10 коп.
2. Позовні вимоги обґрунтовано наявністю у відповідача обов`язку, згідно з вимогами частини десятої статті 25 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", відшкодувати витрати з його утримання у Академії внаслідок небажання продовжувати навчання відповідно до Порядку відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року №964. Добровільно відповідач не відшкодував вказані витрати, що зумовило звернення до суду.
II ОБСТАВИНИ СПРАВИ
3. 26 липня 2016 року наказом начальника Національної академії сухопутних війсь імені гетьмана П. Сагайдачного за №52-КС ОСОБА_1 зараховано на перший курс до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного.
4. Наказом начальника Національної академії сухопутних війсь імені гетьмана П. Сагайдачного від 05 серпня 2016 року за №183 (по стройовій частині) відповідача зараховано до списків особового складу академії та на всі види забезпечення.
5. 05 серпня 2016 року між Міністерством оборони України в особі начальника академії сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного Ткачуком П.П. та сержантом ОСОБА_1 укладено контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України курсантами вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу.
6. Із змісту пункту 1 даного контракту видно, що відповідач зобов`язувався сумлінно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів та добровільно відшкодувати витрати, пов`язані з його утриманням у вищому військовому закладі у разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або недисциплінованість.
7. 18 квітня 2019 року відповідач подав рапорт про відрахування з числа курсантів Національної академії сухопутних війсь імені гетьмана П. Сагайдачного, у зв`язку з небажанням продовжувати навчання та зобов`язався відшкодувати витрати на утримання у закладі вищої освіти.
8. Наказом начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного Збройних Сил України Ткачук П.П. від 18 квітня 2019 року №17-КС (по особовому складу) із сержантом ОСОБА_1 розірвано контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України курсантами вищого військового навчального закладу через небажання продовжувати навчання, відраховано з числа курсантів та звільнено з військової служби у запас за підпунктом "ж" пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем).
9. Наказом начальника Національної академії сухопутних війсь імені гетьмана П. Сагайдачного Ткачук П.П. від 18 квітня 2018 року №101 (по стройовій частині) відповідача виключено із списків особового складу Національної академії, знято з усіх видів забезпечення та зобов`язано відшкодувати витрати, пов`язані з його утриманням в академії в сумі 325 727,10 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 964 від 12 липня 2006 року "Про затвердження Порядку відшкодування курсантами витрат, пов`язаних з їх утримання у вищих навчальних закладах".
10. Відповідно до довідки-розрахунку Академії від 18 квітня 2019 року № 81 розмір витрат, пов`язаних з утриманням в академії ОСОБА_1 становить - 3255727,10 грн. а саме:
- грошове забезпечення - 270647 грн. 41 коп.;
- продовольче забезпечення - 39902 грн. 88 коп.;
- медичне забезпечення - 218 грн.00 коп.;
- спожиті комунальні послуги та енергоносії - 14958 грн. 81 коп.
11. Внаслідок не відшкодування відповідачем в добровільному порядку спірних витрат, Академія звернулась з позовом до суду.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
12. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року позовні вимоги задоволено повністю.
12.1. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного витрати, пов`язані з його утриманням у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у розмірі 325727 (триста двадцять п`ять тисяч сімсот двадцять сім) грн. 10 коп.
13. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що на курсанті вищого навчального закладу в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання лежить обов`язок відшкодувати Міністерству оборони України витрати, пов`язані з утриманням у закладі, в якому він проходив військову службу (навчання). Оскільки контракт достроково розірвано за ініціативою ОСОБА_1 через небажання продовжувати навчання, що зумовлює відшкодування відповідачем витрат, пов`язаних з його утриманням в Академії.
14. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2020 року рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
14.1. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що на момент розірвання контракту та відрахування ОСОБА_1 з навчання, п. 10 статті 25 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" не передбачав відшкодування Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці навчальні заклади, витрати, пов`язані з їх утримання у вищому навчальному закладі курсанта в разі відрахування його на підставі пп."ж" п. 2 частини п`ятої статі 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВУ (ЗАПЕРЕЧЕННЯ)
15. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся із касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення, залишивши в силі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2019 року.
16. В касаційній скарзі вказано, що судом апеляційної інстанції було неправильно застосовано частину десяту статті 25 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" щодо обов`язковості відшкодування витрат, пов`язаних з триманням у вищому військовому закладі, оскільки відносно курсанта застосовано підставу, яка застосовується щодо особи офіцерського складу.
17. Відзиву на касаційну скаргу до Верховного Суду подано не було.
V. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
18. Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
19. Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
20. Статтею 3 Закону України від 6 грудня 1991 року N1934-XII "Про Збройні Сили України" (далі - Закон N1934-XII; в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з`єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.
21. Згідно з частиною першою статті 15 Закону N1934-XII фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
22. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року N 2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі - Закон N 2232-XII; в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
23. Відповідно до частини першої статті 25 Закону N 2232-XII підготовка громадян України для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу проводиться у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів. У них здійснюється навчання курсантів, слухачів, студентів, ад`юнктів і докторантів.
24. Частиною десятою статті 25 Закону N 2232-XII передбачено, що курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу відповідно до підпунктів "д", "е", "є", "з", "и" пункту 1 частини п`ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці навчальні заклади, витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.
25. Механізм відшкодування курсантами в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу, а також особами офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу (далі - вищі навчальні заклади) відповідно до пунктів "е", "є", "ж", "и", "і" частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому навчальному закладі визначає Порядок відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2006 року N 964 (далі - Постанова N964).