ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 807/906/16
адміністративне провадження № К/9901/18134/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Данилевич Н.А.,
суддів: Мацедонської В.Е., Шевцової Н.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції справу за позовом ОСОБА_1 до Закарпатської митниці ДФС, про визнання наказу протиправним та поновлення на посаді, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Закарпатської митниці ДФС на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 січня 2017 року (головуючий суддя - Гаврилко С.Є.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року (головуючий суддя - Ільчишин Н.В., судді Пліш М.А., Шинкар Т.І.) у справі № 807/906/16.
І. Суть спору
Короткий зміст позовних вимог
18 липня 2016 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовною заявою ОСОБА_1, якою просив: "1. Витребувати від відповідача - Закарпатської митниці Державної фіскальної служби належним чином завірені копію наказу Закарпатської митниці ДФС від 07.07.2016 року № 756-0 "Про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби", матеріали службового розслідування стосовно ОСОБА_1, проведеного відповідно до наказу Закарпатської митниці ДФС від 17.06.2016 року № 377 "Про відкриття дисциплінарного провадження", особову справу з послужним списком на ОСОБА_1 .. 2. Визнати протиправними дії Закарпатської митниці ДФС щодо видання наказу від 07.07.2016 року № 756-0 "Про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби", яким з 08 липня 2016 року ОСОБА_1 звільнено з посади головною державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС відповідно до пунктів 5 та 9 частини 2 статті 65. п. 4 ч. 1 та ч. 5 с. 66 Закону України "Про державну службу". 3. Визнати протиправним та скасувати наказ Закарпатської митниці ДФС від 07.07.2016 року № 756-0 "Про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби", яким з 08 липня 2016 року ОСОБА_1 звільнено з посади головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС1. прийнятого тимчасово, па період відпустки без збереження заробітної плати основною працівника (Ірчака 11.11.) до дня його фактичного виходу з відпустки, відповідно до пунктів 5 та 9 частини 2 статті 65. п. 4 ч. 1 та ч. 5 с. 66 Закону України "Про держав ну службу". 4. Поновити мене, - ОСОБА_1, на займаній посаді - головного державного інспектора відділ) митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС. 5. Допустити негайне виконання рішення суду про поновлення па займаній та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах одною місяця. 6. В порядку статті 267 КАС України зобов`язати відповідача - Закарпатську митницю Державної фіскальної служби у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення".
В обґрунтування позовних вимог вказував, що відповідно до наказу Закарпатської митниці ДФС від 07 липня 2016 року № 756-о "Про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби" його звільнено з посади головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС, прийнятого тимчасово, на період відпустки без збереження заробітної плати основного працівника ( ОСОБА_2 ) до дня його фактичного виходу з відпустки, відповідно до пунктів 5 та 9 частини 2 статті 65, пункту 4 частини 1 та частини 5 статті 66 Закону України "Про державну службу". Вищевказаний наказ Закарпатської митниці ДФС від 07 липня 2016 року № 756-о є протиправним, безпідставним та таким, що підлягає скасуванню, звільнення проведено з грубим порушенням вимог чинного законодавства, що регулює відносини проходження, припинення державної служби. Так, як слідує з оскаржуваного наказу про звільнення, дисциплінарною комісією з розгляду справ Закарпатської митниці ДФС у період з 17 червня 2016 року по 05 липня 2016 року проведено службове розслідування за фактом здійснення 16 червня 2016 року працівниками відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" пропуску на митну територію України т/з марки "Mercedes-Benz Sprinter 312D" р.н.з. НОМЕР_1 під керуванням громадянина України ОСОБА_3 з незаконним звільненням від митного контролю внаслідок використання службового становища. За результатами службового розслідування, комісія без будь-яких достатніх, належних доказів всупереч наявних відомостей про відсутність в діях позивача ознак проступку, невиконання чи неналежного виконання своїх посадових обов`язків, використання своїх повноважень в неправомірних особистих інтересах громадянина України ОСОБА_3 прийшла до висновку про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби, передбаченого пунктом 4 частиною 1 та частиною 5 статті 66 Закону України "Про державну службу". Також відповідачем не вказано на підставі яких доказів та відомостей останній прийшов до висновку про те, що в діях позивача встановлено використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб, поза-як такі відсутні. На підставі вищенаведеного просить суд визнати протиправними дії Закарпатської митниці ДФС щодо видання наказу від 07 липня 2016 року № 756-о "Про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби", визнати протиправним та скасувати вищевказаний наказ та поновити ОСОБА_1 на займаній посаді - головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС.
Короткий зміст рішення судів попередніх інстанцій
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 січня 2017 року, яка була залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Закарпатської митниці ДФС було задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ Закарпатської митниці ДФС від 07 липня 2016 року № 756-О "Про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби", яким 08 липня 2016 року ОСОБА_1 звільнено із займаної посади, відповідно до пунктів 5 та 9 частини 2 статті 65, пункту 4 частини 1 та частини 5 статті 66 Закону України "Про державну службу".
Поновлено ОСОБА_1 на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС з 09 липня 2016 року.
Стягнуто із Закарпатської митниці ДФС на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 09 липня 2016 року по 18 січня 2017 року у розмірі 33908,70 грн..
Допущено негайне виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС та в частині стягнення із Закарпатської митниці ДФС на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 4934,51 грн..
У задоволенні позовної заяви в частині решти позовних вимог було відмовлено.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суди виходили з того, що відповідно до матеріалів службового розслідування та наказу Закарпатської митниці ДФС від 07 липня 2016 року № 756-о "Про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби" позивач був звільнений за використання повноважень в неправомірних особистих інтересах інших осіб, а саме громадянина України ОСОБА_3 . При цьому, відповідно до постанови Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 04 листопада 2016 року (справа № 308/7440/16-п) громадянина ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого статтею 471 Митного кодексу України. Цією ж постановою провадження у справі в частині притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статтею 482 Митного кодексу України закрито за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Суди вказали, що позивач не був обізнаний, що здійснюючи митне оформлення використовує свої повноваження в особистих інтересах ОСОБА_3, та такі інтереси останнього є неправомірними. Тобто судом не встановлено, що позивачем вчинено дисциплінарний проступок, що передбачений статтею 65 частиною 2 пунктом 9 Закону України "Про державну службу" (використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб) та за наявності якого може бути застосовано такий вид дисциплінарного стягнення як звільнення з посади державної служби. Також, суди вказали, що встановлення відповідачем вчинення позивачем іншого дисциплінарного проступку, що зазначений в оскаржуваному наказі (невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень (стаття 65 частина 2 пункт 5 Закону України "Про державну службу") - не тягне за собою такий вид дисциплінарного стягнення як звільнення з посади державної служби. Отже, суди вказали, що сума заробітної плати, необхідна для відшкодування позивачу за 134 днів вимушеного прогулу становить: (134 дні х 253,05 грн.) = 33908,70 грн. (із дня звільнення позивача (08 липня 2016 року) по день поновлення на роботі (19 січня 2017 року). Щодо позовної заяви в частині "Визнати протиправними дії Закарпатської митниці ДФС щодо видання наказу від 07.07.2016 року № 756-0 "Про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади державної служби", яким з 08 липня 2016 року ОСОБА_1 звільнено з посади головною державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС відповідно до пунктів 5 та 9 частини 2 статті 65. п. 4 ч. 1 та ч. 5 с. 66 Закону України "Про державну службу"", то суди зазначили, що у задоволенні такої необхідно відмовити, оскільки під час розгляду даної адміністративної справи не було встановлено дій відповідача, які б свідчили про їх невідповідність нормам Закону. Тобто відповідачем було реалізовано відповідні пропозиції Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ. Аргументи, які зазначені позивачем стосуються, на переконання суду, оцінки правомірності (протиправності) самого оскаржуваного наказу, а не дій щодо його видання (прийняття).
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
15 травня 2017 року відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 січня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2017 року, в якій просив їх скасувати та винести нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник зазначив, що за результатами службового розслідування на підставі зібраних матеріалів та наявних відомостей у дисциплінарній справі Комісія прийшла до висновку, що ОСОБА_1 неналежно виконані посадові обов`язки, передбачені пунктами 2.1.1, 2.1.2, 2.1.6, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.17, 2.2.20, 2.2.25, 2.2.34, 2.2.44.1, 2.3.8, 2.3.24 та не виконано посадові обов`язки, передбачені пунктами 2.2.5, 2.2.23, 2.3.7 посадової інструкції головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС, затвердженої 30 липня 2015 року заступником начальника митниці ОСОБА_4, що стало наслідком незабезпечення реалізації вимог статей 318, 320, 366, 374 та 378 МК України, пункту 4 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 451 та пунктів 4.19.2, 4.19.11 Технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення "Ужгород", затвердженої наказом Чопського прикордонного загону від 18 травня 2015 року № 170. Окрім того, у діях ОСОБА_1 наявні ознаки використання своїх повноважень в неправомірних особистих інтересах громадянина України ОСОБА_3, наслідком чого стало заподіяння збитків у вигляді пропуску на митну територію товарів без оподаткування, а сума несплачених митних платежів складає 344699,59 грн., що відповідно до пункту 5 частини 4 статті 67 Закону України "Про державну службу" є обтяжуючою обставиною. Таким чином, оскаржуваний наказ був виданий обґрунтовано, на підставі вищенаведених результатів службового розслідування та у відповідності до норм Закону України "Про державну службу", що вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Позивачем до Суду не були надані заперечення на касаційну скаргу, що не є перешкодою для розгляду касаційної скарги по суті її вимог.
Ухвалою Верховного Суду від 15 жовтня 2019 року зазначену адміністративну справу призначено до розгляду.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Відповідно до доповідної записки заступника начальника Закарпатської митниці ДФС Гребьонкіна О.В. від 17 червня 2016 року, 16 червня 2016 року головним державним інспектором відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" ОСОБА_1 здійснено митне оформлення на в`їзд в Україну через митний пост "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС транспортного засобу марки "Мерседес Бенц", державний реєстраційний знак НОМЕР_1 з незаконним звільненням від митного контролю внаслідок використання службового становища. На підставі вищевказаної доповідної записки начальником Закарпатської митниці ДФС В.І. Колесніков винесено наказ від 17 червня 2016 року за № 377 "Про відкриття дисциплінарного провадження" стосовно ОСОБА_1 та ОСОБА_5 (а.с.а.с. 16, 17).
Відповідно до висновку Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ Закарпатської митниці ДФС від 05 липня 2016 року щодо проведення службового розслідування, призначеного відповідно до наказу Закарпатської митниці ДФС від 17 червня 2016 року № 377 "Про відкриття дисциплінарного провадження", комісією встановлено, що при здійсненні митного контролю та пропуску 16 червня 2016 року на митну територію України транспортного засобу марки "Mercedes-Benz Sprinter 312D" реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням громадянина України ОСОБА_3, головний державний інспектор відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" ОСОБА_1 свідомо прийняв протиправне рішення щодо проведення митного контролю цього транспортного засобу не в зоні митного контролю, а також визначив й застосував недостатні обсяги та форми митного контролю, внаслідок чого надав дозвіл на пропуск на митну територію України не дозволених товарів продуктів харчування для спортсменів, загальною вагою 2026,91 кг за вартістю 41598,44 євро, що класифікуються в 1-24 групах згідно з УКТ ЗЕД, та ввозилися на митну територію України поза митним контролем громадянином ОСОБА_3 для вільного обігу, що в свою чергу свідчить про незабезпечення ОСОБА_1 додержання законодавства України з питань державної митної справи. Таким чином, ОСОБА_1 неналежно виконані посадові обов`язки, передбачені пунктами 2.1.1, 2.1.2, 2.1.6, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.17, 2.2.20, 2.2.25, 2.2.34, 2.2.44.1, 2.3.8, 2.3.24 та не виконано посадові обов`язки, передбачені пунктами 2.2.5, 2.2.23, 2.3.7 посадової інструкції головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород" Закарпатської митниці ДФС, затвердженої 30 липня 2015 року заступником начальника митниці ОСОБА_4, що стало наслідком незабезпечення реалізації вимог статей 318, 320, 366, 374 та 378 МК України, пункту 4 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 451 та пунктів 4.19.2, 4.19.11 Технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення "Ужгород", затвердженої наказом Чопського прикордонного загону від 18 травня 2015 року № 170. Окрім того, у діях ОСОБА_1 наявні ознаки використання своїх повноважень в неправомірних особистих інтересах громадянина України ОСОБА_3, наслідком чого стало заподіяння збитків у вигляді пропуску на митну територію товарів без оподаткування, а сума несплачених митних платежів складає 344699,59 грн., що відповідно до пункту 5 частини 4 статті 67 Закону України "Про державну службу" є обтяжуючою обставиною. На підставі вищевикладеного, у діях ОСОБА_1, головного державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного посту "Ужгород", наявні ознаки дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 5 та 9 частини 2 статті 65 Закону України "Про державну службу", за які до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення (а.с.а.с. 18-31).
06 липня 2016 року ОСОБА_1 було надано зауваження до вищевказаного висновку, в якому останній вказав, що з вказаними висновками не згідний, оскільки ним були виконані всі необхідні митні формальності по митному оформленню т/з НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_3, який повідомив про відсутність предметів, що підлягають письмовому декларуванню, в ході митних формальностей система АСАУР не спрацювала на наявність ризиків та застережень. Під час візуального огляду цього т/з на достатній відстані сумніву для проведення огляду не було. Це також стверджується відеоматеріалом з камер спостережень від 16 червня 2016 року, що міститься в матеріалах службового розслідування. Також не відповідають дійсності висновки про те, що у кабіні водія знаходились картонні коробки, оскільки при візуальному огляді під час митного оформлення кабіна водія була порожньою. Вказаний т/з виїхав з зони митного контролю о 22:37 16 червня 2016 року і при виїзді з пункту пропуску був зупинений та повернутий в зону митного контролю о 02:00 17 червня 2016 року, про що свідчить Акт про проведення переогляду товарів, транспортних засобів вказаного т/з від 17 червня 2016 року. Про перебування т/з за період з 22:37 год. 16 червня 2016 року по 02:00 год. 17 червня 2016 року відомості у матеріалах службового розслідування відсутні (а.с.а.с. 32, 33).