1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Окрема думка


Окрема думка

судді Великої Палати Верховного Суду Пророка В. В.

провадження № 11-2сап20

Велика Палата Верхового Суду розглянула 10 вересня 2020 року в судовому засіданні скаргу ОСОБА_1 на рішення Вищої ради правосуддя (далі - ВРП) від 28 листопада 2019 року № 3244/0/15-19, ухвалене за результатами розгляду скарги на рішення її Першої Дисциплінарної палати від 30 серпня 2019 року № 2294/1дп/15-19.

В резолютивній частині постанови від 10 вересня 2020 року (як у скороченому її тексті, так, зрештою, і у повному) Велика Палала Верховного Суду заначила висновки по суті вимог скарги за результатами власного колегіального голосування. Водночас моя пропозиція щодо обов`язкового зазначення поряд з загальним висновком за результатами голосування і власне самих результатів голосування не знайшла підтримки Великої Палати Верховного Суду.

Водночас з таким підходом погодитися не можу з огляду на таке.

1. Статтею 34 (Порядок вирішення питань колегією суддів) Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) визначено, що усі питання, що виникають під час колегіального розгляду адміністративної справи, вирішуються більшістю голосів суддів.

2. Ідентичний підхід унормований у статті 35 (Порядок вирішення питань при колегіальному розгляді справи) Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) та статті 34 (Порядок вирішення питань при колегіальному розгляді справи) Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК), а також статтях 375 (Ухвалення судового рішення і окрема думка судді) та 391 (Порядок наради і голосування в суді присяжних) Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).

3. На моє переконання, результати вирішення питань, що виникають під час колегіального розгляду справи мають бути викладені у резолютивній частині судового рішення.

4. Задля наочності звертаю увагу на відповідні процесуальні приписи щодо змісту судового рішення.

4.1. Постанова суду касаційної інстанції складається, зокрема, з резолютивної частини із зазначенням висновку суду касаційної інстанції по суті вимог касаційної скарги і позовних вимог (пункт 4 частини першої статті 356 КАС; аналогічно в пункті 4 частини першої статті 416 ЦПК, пункті 4 частини першої статті 315 ГПК та пункті 3 частини першої статті 442 КПК).

4.2. Постанова суду апеляційної інстанції складається, зокрема, з резолютивної частини із зазначенням висновку суду апеляційної інстанції по суті вимог апеляційної скарги і позовних вимог (пункт 4 частини першої статті 322 КАС).

4.3. У резолютивній частині рішення зазначаються, зокрема, висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог (пункт 1 частини п`ятої статті 246 КАС).

5. Таким чином, вище наведені висновки входять до кола тих питань, що виникають під час колегіального розгляду справи, а отже вирішуються більшістю голосів суддів.

6. Усталеним у процесуальних кодексах є підхід законодавця відповідно до якого, при ухваленні рішення з кожного питання жоден із суддів не має права утримуватися від голосування та підписання судового рішення (частина друга статті 34 КАС, частина друга ЦПК, частина друга статті 34 ГПК, частина друга статті 375 КПК та частина третя Перейти до повного тексту