ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 520/2863/19
адміністративне провадження № К/9901/18196/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Шарапи В.М.,
суддів: Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2019 у складі колегії суддів: Ральченка І.М. (головуючий), Бершова Г.Є., Катунова В.В. у справі №520/2863/19 за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Пенсійного фонду України (надалі - відповідач 1, ПФУ), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Харківській області), в якому просив:
1.1. визнати протиправними дії відповідача 1 щодо відмови у поновлені порушеного права позивача на виплату пенсії, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, 3 групи інвалідності;
1.2. зобов`язати ГУ ПФУ в Харківській області поновити позивачу виплату пенсії, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЄС 1 категорії, 3 групи інвалідності.
2. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у задоволенні позову відмовлено повністю.
3. Позивач не погодився з рішенням суду та оскаржив його в апеляційному порядку.
4. Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2019 апеляційну скаргу повернуто особі, яка її подала.
4.1. В основу постановлення цієї ухвали суду покладені висновки суду апеляційної інстанції про те, що апеляційна скарга була подана через систему "Електронний суд" до моменту початку роботи Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою, що на думку суду апеляційної інстанції свідчить про те, що апеляційна скарга не була підписана особою, яка її подала та є підставою для її повернення, передбаченою пунктом 1 частини 4 статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Позивач подав касаційну скаргу на ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2019, в якій просить оскаржуване судове рішення скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
5.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права. Зокрема, скаржник наполягає на тому, що повертаючи апеляційну скаргу суд апеляційної інстанції порушив принцип юридичної визначеності.
5.2. Відповідачами відзивів на касаційну скаргу подано не було.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
6. Відповідно до частини 3 статті 3 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
7. Спосіб подання апеляційної скарги визначено частиною 1 статті 296 КАС України, згідно з якою апеляційна скарга подається у письмовій формі.
8. Водночас частинами 7-8 статті 44 КАС України передбачено, що документи (у тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом. Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
9. Частиною 10 цієї статті встановлено, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
10. Відповідно до абзацу 2 частини 8 статті 18 КАС України, особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, учиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
11. Згідно з підпунктом 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів із дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті "Голос України" та на вебпорталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
12. Підпунктом 15.1 підпункту 15 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
13. Пунктом 1 частини 4 статті 298 КАС України визначено, що апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо: апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.