1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


30 вересня 2020 року

м. Київ


справа № 761/3350/17

провадження № 61-27009св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:


головуючого - Крата В. І.,

суддів: Антоненко Н. О. (суддя-доповідач), Журавель В. І., Коротуна В. М., Русинчука М. М.,


учасники справи:

позивач - приватне акціонерне товариство "Міжнародна енергетична компанія",

відповідач - Торгово-промислова палата України,


розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Гавриленка Романа Миколайовича, який діє в інтересах приватного акціонерного товариства "Міжнародна енергетична компанія", на рішення Апеляційного суду міста Києва від 19 жовтня 2017 року в складі колегії суддів Кирилюк Г. М., Музичко С. Г., Рубан С. М.,


ВСТАНОВИВ:


Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У січні 2017 року ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" звернулося в суд із позовом до Торгово-промислової палати України та просило визнати незаконним рішення Президії ТПП України від 18 травня 2016 року № 12 (1) про виключення позивача з членів Дніпропетровської ТПП і ТПП України.


В обґрунтування своїх вимог позивач указував, що він був членом Дніпропетровської ТПП і ТПП України, однак зазначеним рішенням підприємство виключене з членів ТПП України та з інформаційно-пошукової системи "Виробники товарів та послуг - члени ТПП України".


ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" вважало, що дане рішення порушує його права, визначені пунктом 5.3 Статуту ТПП України, оскільки прийняте органом управління відповідача з перевищенням повноважень і порушенням положень Статуту ТПП України та норм Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", а розміщенням інформації про позбавлення членства в ТПП України на офіційному сайті відповідача та доведення даної інформації до відома регіональних ТПП завдано шкоду діловій репутації підприємства та його керівництву.


Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції


Рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 25 липня 2017 року позов задоволено та визнано незаконним рішення ТПП України від 18 травня 2016 року № 12 (1) про виключення ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" з членів ТПП України.


Суд першої інстанції виходив із того, що ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" виключене з членів ТПП України з порушенням пункту 5.5 Статуту ТПП України, а тому оскаржуване рішення є незаконним.


Короткий зміст судового рішення апеляційного суду


Рішенням Апеляційного суду міста Києва від 19 жовтня 2017 року апеляційну скаргу відповідача задоволено, рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 25 липня 2017 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.


Апеляційний суд виходив із того, що позивач не скористався своїм правом на оскарження рішення Президії ТПП України. Ураховуючи те, що в грудні 2016 року до моменту звернення до суду з цим позовом позивач припинив членство в Дніпропетровській ТПП за його письмовою заявою, тому відсутні підстави для визнання рішення Президії ТПП України про виключення позивача з членів ТПП України незаконним.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


У листопаді 2017 року представник ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду міста Києва від 19 жовтня 2017 року.


Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 13 листопада 2017 року відкрито касаційне провадження в даній справі.


17 травня 2018 року справу передано до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.


Ухвалою Верховного Суду від 20 березня 2019 дана справа передана на розгляд Великої Палати Верховного Суду з тих підстав, що існує виключна правова проблема щодо підсудності спорів, які виникають із правовідносин між суб`єктами некомерційної господарської діяльності.


Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2019 року вказана справа повернута до Верховного Суду в зв`язку з тим, що в постанові Великої Палати Верховного Суду від в справі № 904/2796/17 (провадження № 12-26гс18) уже викладена правова позиція з указаного питання, згідно з якою розгляд спорів, що виникають із правовідносин між суб`єктами некомерційної діяльності, належить до юрисдикції господарських судів.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


У касаційній скарзі представник позивача просить скасувати рішення апеляційного суду як таке, що прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального права й порушенням норм процесуального права, та залишити в силі рішення суду першої інстанції.


Указує, що статут ТПП України не містить норм, які б передбачали підстави та умови виключення з членів ТПП України, містить суперечливі положення щодо вказаного питання. Відповідач не надав доказів про те, що рішення про виключення з членів ТПП приймались раніше. Висновок про те, що позивач з власної ініціативи припинив членство в регіональній ТПП, а тому відсутні підстави для задоволення його позову, є помилковим, оскільки добровільний вихід зі складу членів Дніпропетровської ТПП не пов`язаний з рішенням Президії ТПП України про виключення товариства з членів ТПП України.


Відзив/заперечення на касаційну скаргу


05 січня 2018 року до Верховного Суду надійшло заперечення ТПП України на дану касаційну скаргу, в якому просила залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення апеляційного суду - без змін.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


Суди встановили, що рішенням Президії Дніпропетровської торгово-промислової палати 29 січня 2016 року протоколу №228(1) ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" прийняте в члени Дніпропетровської ТПП, яка є членом ТПП України.


Рішенням Президії ТПП України від 18 травня 2016 року №12(1) за систематичне порушення статуту ТПП України та Положення про членство в ТПП України позивача виключено з членів ТПП України.


На підставі цього рішення ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" виключене з інформаційно-пошукової системи (ІС) "Виробники товарів та послуг - члени ТПП України".


Постановою господарського суду міста Києва від 30 серпня 2016 року припинено провадження у справі № 910/11663/16 за позовом ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" до ТПП України про визнання рішення про виключення ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" з членів ТПП України недійсним у зв`язку з тим, що дана справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.


У грудні 2016 року позивач подав заяву про добровільний вихід із членів Дніпропетровської ТПП.


Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду


Касаційна скарга подана до набрання чинності Закону України № 460-ІХ від 15 січня 2020 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", тому відповідно до пункту 2 прикінцевих та перехідних положень вищезазначеного закону розглядається у порядку, що діяв до набрання чинності цим законом.


Згідно з положеннями статті 389 ЦПК України (тут і далі у редакції, чинній до 08 лютого 2020 року) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


За результатами розгляду касаційної скарги колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Позиція Верховного Суду


Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2019 року вказана справа повернута до Верховного Суду в зв`язку з тим, що в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 червня 2018 року в справі № 904/2796/17 (провадження № 12-26гс18) уже викладена правова позиції з указаного питання, згідно з якою розгляд спорів, що виникають у правовідносинах між суб`єктами некомерційної діяльності, належить до юрисдикції господарських судів.


Ураховуючи характер спірних правовідносин, а також наявність прямої вказівки закону на вид судочинства, в якому має розглядатись така категорія справ, спір у цій справі підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.


Однак, постановою господарського суду міста Києва від 30 серпня 2016 року припинено провадження у справі № 910/11663/16 за позовом ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" до ТПП України про визнання рішення про виключення ПрАТ "Міжнародна енергетична компанія" з членів ТПП України недійсним із тих підстав, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.


Як вказує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), у пункті 1 статті 6 Конвенції закріплене "право на суд" разом із правом на доступ до суду, тобто правом звертатися до суду з цивільними скаргами, що складають єдине ціле (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі "Ґолдер проти Сполученого Королівства" ("Golder v. the United Kingdom") від 21 лютого 1975 року, заява № 4451/70, § 36). Проте такі права не є абсолютними та можуть бути обмежені, але лише таким способом і до такої міри, що не порушує сутність цих прав (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі "Станєв проти Болгарії" ("Stanev v. Bulgaria") від 17 січня 2012 року, заява № 36760/06, § 230).


Згідно зі статтею 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.


................
Перейти до повного тексту