1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

30 вересня 2020 року

м. Київ

справа № 703/2670/18

провадження № 61-12095св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Висоцької В. С.,

суддів: Грушицького А. І., Литвиненко І. В., Фаловської І. М. (суддя-доповідач), Штелик С. П.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

третя особа - ОСОБА_3,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, в інтересах якої діє представник ОСОБА_4, на рішення Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 20 березня 2019 року в складі судді Пасацької Л. А. та постанову Апеляційного суду Черкаської області від 23 травня 2019 року в складі колегії суддів: Нерушак Л. В., Василенко Л. І., Карпенко О. В.,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-IX) касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа - ОСОБА_3, про визнання майна спільною сумісною власністю подружжя та визнання права власності на його частку.

Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 перебували у зареєстрованому шлюбі з 02 грудня 1967 року по 19 травня

1998 року.

За час перебування у шлюбі вони побудували на виділеній ОСОБА_5 17 грудня 1969 року земельній ділянці на АДРЕСА_1 житловий будинок та інші господарські будівлі.

Вказане майно набуто подружжям під час шлюбу, тому воно належить їм на праві спільної сумісної власності, хоча і оформлено на ОСОБА_5

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Спадщину прийняли ОСОБА_3, який є сином позивача і померлого ОСОБА_5, та ОСОБА_2, з якою спадкодавець 13 вересня 1998 року зареєстрував шлюб.

Інший син спадкодавця - ОСОБА_6, відмовився від спадщини на користь свого брата ОСОБА_3 .

Вказувала, що за життя ОСОБА_5 вона не зверталася до суду з позовом про поділ спірного майна подружжя, оскільки останній пообіцяв скласти заповіт щодо цього майна на користь їхніх дітей, проте таких дій не вчинив.

На підставі викладеного, ОСОБА_1 просила: визнати домоволодіння на АДРЕСА_1 спільною сумісною власністю подружжя; визнати за нею право власності на: 1/2 частину вказаного домоволодіння, яке складається з житлового будинку з прибудовами та ганками літ. "А-1", "а", "а1", "а2" загальною площею 110,9 кв. м, житловою площею 56,2 кв. м, і господарських споруд та будівель: сараю літ. "б1", вбиральні літ. "В", літнього душа літ. "Г", погребу літ. "п/д", огорожі № 1, 2, 3, воріт з хвірткою № 4, колодязя літ. "К", ями зливної літ. "Д"; 1/2 частину земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0579 га, розташованої за вищевказаною адресою.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Смілянського міськрайонного суду Черкаської області

від 20 березня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що право власності на спірний будинок було зареєстровано у 1987 році за колишнім чоловіком позивача - ОСОБА_5, тобто під час перебування у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 . Таким чином, майно є спільною власністю подружжя.

Після розірвання шлюбу у 1998 році та до смерті ОСОБА_5

(28 лютого 2018 року) позивач не порушувала питання про визнання за нею права власності на 1/2 частину спірного домоволодіння. При цьому, за її згоди, у 2000 році ОСОБА_5 вчинив дії щодо зняття її з реєстрації у цьому будинку. Таким чином, ОСОБА_1 пропустила строк позовної давності щодо звернення до суду із позовом визнання майна спільною сумісною власністю подружжя.

Разом з тим, до участі у справі не залучено всіх належних відповідачів, оскільки спадкоємцями першої черги за законом майна ОСОБА_5

є його діти: ОСОБА_3, ОСОБА_6, та дружина - ОСОБА_2, проте до участі у справі як відповідача було залучено лише останню.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Апеляційного суду Черкаської області від 23 травня 2019 року рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Постанова апеляційного суду мотивована тим, що позов пред`явлено не до всіх осіб, які повинні відповідати за позовом у межах заявлених вимог як відповідачі, а суд позбавлений процесуальної можливості визначити суб`єктний склад учасників справи, тому місцевий суд правильно відмовив

у позові. Права позивача не порушені, оскільки відповідачка ОСОБА_2 не отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, її частка не визначена нотаріусом. Також апеляційний суд погодився з висновками суду, що позивач за життя ОСОБА_5 протягом 20 років після розірвання шлюбу між ними не цікавилася своїм майном та не приймала участі в його утриманні.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного суду, ухвалити нове судове рішення про задоволення позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суди дійшли помилкового висновку про сплив строку позовної давності, оскільки сам факт не звернення ОСОБА_1 до суду у визначені законом строки з позовом про поділ спільного майна подружжя не є підставою для припинення права власності на спільну сумісну власність подружжя.

Та обставина, що позивач не проживала у спірному будинку з часу розірвання шлюбу зі спадкодавцем, не свідчить про її відмову від права власності на нерухоме майно та не є підставою для припинення права власності на нього.

Оскільки відповідач заперечувала проти задоволення позову, вона є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_7, який помер

ІНФОРМАЦІЯ_1 , а визнання за ОСОБА_1 права власності на 1/2 частину спірного домоволодіння і земельної ділянки значно зменшить успадковану ОСОБА_2 частку в спадковому майні, то позов пред`явлено лише до неї, а ОСОБА_3 залучено третьою особою

у справі.

Доводи інших учасників справи

Інші учасники справи не скористалися своїми правами на подання до суду своїх заперечень щодо змісту і вимог касаційної скарги, відзиву на касаційну скаргу до касаційного суду не направили.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 27 вересня 2019 року відкрито касаційне провадження і витребувано цивільну справу.

23 жовтня 2019 року справу передано до Верховного Суду.

Ухвалою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 вересня 2020 року справу призначено до розгляду.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 перебували у зареєстрованому шлюбі з 02 грудня 1967 року по 19 травня 1998 року.

На підставі рішення Смілянської міської ради Черкаської області

від 17 грудня 1969 року ОСОБА_5 виділена земельна ділянка площею 600 кв. м на АДРЕСА_1 для будівництва індивідуального житлового будинку.

Відповідно до укладеного зі Смілянською міською радою Черкаської області договору від 08 лютого 1971 року ОСОБА_5 надано у безстрокове користування вищевказану земельну ділянку для будівництва індивідуального житлового будинку.

Домоволодіння на АДРЕСА_1 14 січня 1987 року зареєстровано на праві приватної власності за ОСОБА_5 .

Згідно з актом приймання індивідуального домоволодіння на

АДРЕСА_1 будівництво розпочато

у 1971 році, а закінчено у 1985 році.

Суди також встановили, що ОСОБА_1 не проживала у спірному домоволодінні після розірвання шлюбу з ОСОБА_5 та була знята з реєстрації у будинку за вищевказаною адресою у 2000 році.

13 вересня 1998 року ОСОБА_5 зареєстрував шлюб з ОСОБА_2 .

На підставі рішення Смілянської міської ради Черкаської області

від 15 грудня 2009 року ОСОБА_5 видано державний акт серії ЯК № 702510 від 23 грудня 2009 року на право власності на земельну ділянку на АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер.

Спадкоємцями першої черги майна ОСОБА_5 є його діти:

ОСОБА_3 , ОСОБА_6, та його дружина - ОСОБА_2 .

ОСОБА_3 прийняв спадщину шляхом подачі заяви до нотаріуса. Інший син спадкодавця - ОСОБА_6, відмовився від прийняття спадщини на користь брата - ОСОБА_3 .

Також заяву про прийняття спадщини подала дружина спадкодавця -

ОСОБА_2 .

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України (тут і далі - в редакції, що діяла до набрання чинності Законом № 460-IX) підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Касаційна скарга підлягає задоволенню частково.

Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (частина третя статті 400 ЦПК України).

Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог

і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Зазначеним вимогам закону рішення суду першої інстанції та постанова апеляційного суду не відповідають.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до пункту 1 розділу VII "Прикінцевих положень" Сімейного кодексу України (далі - СК України) цей Кодекс набирає чинності одночасно з набранням чинності Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), тобто з 01 січня 2004 року.

За загальним правилом дії законів та інших нормативно-правових актів

у часі (частина перша статті 58 Конституції України), норми СК України застосовуються до сімейних відносин, які виникли після набуття ним чинності, тобто не раніше 01 січня 2004 року. До сімейних відносин, які існували до 01 січня 2004 року, норми СК України застосовуються в частині лише тих прав і обов`язків, що виникли після набуття ним чинності.

Отже, спірні правовідносини регулюються нормами Кодексу про шлюб та сім`ю України (далі - КпШС України), оскільки вони виникли до 01 січня 2004 року (спірне домоволодіння зареєстровано за ОСОБА_5

14 січня 1987 року, а шлюб між ним та позивачем розірвано 19 травня

1998 року).

Відповідно до статті 22 КпШС України майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном. Подружжя користується рівними правами на майно і в тому разі, якщо один з них був зайнятий веденням домашнього господарства, доглядом за дітьми або

з інших поважних причин не мав самостійного заробітку.


................
Перейти до повного тексту