ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 620/4142/18
провадження № К/9901/9546/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів Кравчука В.М., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Міністерства оборони України
на ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2020 (колегія суддів у складі судді-доповідача Безименної Н.В., суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.)
у справі №620/4142/18
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Чернігівський обласний військовий комісаріат,
про визнання неправомірним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просив:
визнати неправомірним та скасувати рішення Міністерства оборони України, виражене у формі протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 111 від 09 листопада 2018 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням III групи інвалідності внаслідок поранення, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії;
зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням III групи інвалідності внаслідок поранення, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.
2. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
3. Міністерство оборони України, не погоджуючись з означеним рішенням, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити ОСОБА_1 в позові повністю
4. Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 28.02.2020 повернув Міністерству оборони України апеляційну скаргу на підставі пункту 1 частини четвертої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на те, що Лисак Л.В. не підтвердив наявність підстав для представництва інтересів Міністерства оборони України як адвокат або як представник юридичної особи (органу державної влади) у порядку її самопредставництва.
5. Не погодившись з таким судовим рішенням суду апеляційної інстанції, Міністерство оборони України подало касаційну скаргу до Верховного Суду, в якій просить скасувати ухвалу Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2020 про повернення апеляційної скарги й скерувати справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
II. ОЦІНКА СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
6. Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції виходив з того, що на підтвердження повноважень особи, яка її подала, не додано документів, які б підтверджували, що представник відповідача Лисак Л.В. є адвокатом або представником юридичної особи у порядку її самопредставництва.
IIІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
7. У своїй касаційній скарзі заявник наголошує, що суд апеляційної інстанції незаконно повернув апеляційну скаргу, оскільки повноваження представника були оформлені належним чином, відповідно до вимог статті 55 КАС України
IV. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
8. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
9. Відповідно до частини першої статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
10. За правилами частини другої статті 57 КАС України у справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.
11. Аналіз частини другої статті 43 КАС України свідчить, що процесуальну дієздатність має, зокрема, фізична особа, яка досягла повноліття.