ПОСТАНОВА
Іменем України
13 жовтня 2020 року
м. Київ
справа №761/18802/15-а
адміністративне провадження №К/9901/22553/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за заявою Державної служби з надзвичайних ситуацій України
про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 02.03.2016 (колегія у складі суддів Смоковича М.І., Сороки М.О., Чумаченко Т.А.)
у справі №761/18802/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Державної служби з надзвичайних ситуацій України
про визнання протиправних дій та зобов`язання виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю
І. РУХ СПРАВИ
1. У липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби з надзвичайних ситуацій України.
2. У позові просив:
- визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати йому одноразової грошової допомоги, як інваліду III групи.
- зобов`язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити ОСОБА_1, одноразову грошову допомогу, як інваліду III групи у розмірі 48-місячного грошового забезпечення виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
3. Постановою Шевченківського районного суду м. Київа від 10.11.2015 позов задоволено.
4. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.12.2015 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.03.2016 постанову суду першої інстанції залишено без змін.
5. 10.11.2016 до Верховного Суду України надійшла заява про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 02.03.2016.
6. Ухвалою Верховного Суду України від 10.01.2017 відкрито провадження у справі для перегляду зазначеної вище ухвали Вищого адміністративного суду України від 02.03.2016. Проте у зв`язку із ліквідацією Верховного Суду України справа по суті не переглядалася і її було передано Верховному Суду.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Судами встановлено, що позивач з 1996 року по 2014 рік проходив службу в органах та підрозділах Міністерства надзвичайних ситуацій України, правонаступником якого відповідно до п. 2 Указу Президента України від 16.01.2013 № 20 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України).
8. Наказом ДСНС України від 30.09.2014 № 403 о/с його було звільнено за станом здоров`я із зняттям з військового обліку. Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 16.10.2014 АБ № 0082741 встановлено III групу інвалідності. Згідно з витягом з протоколу засідань Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України № 1822 від 24.10.2014 встановлено, що інвалідність настала внаслідок виконання службових обов`язків.
9. Відповідно до грошового атестату № 603 на дату звільнення від 30.09.2014, позивач отримував такі види грошового забезпечення: оклад за спеціальним званням - 135,00 грн., посадовий оклад - 1900,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 814,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 100% - 2849,00 грн., надбавка за таємність - 10% - 190,00 грн., премія 90% - 5299,20 грн. (а.с. 16 - 17).
10. Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 16.10.2014 АБ № 0082741 встановлено III групу інвалідності. Згідно з витягом з протоколу засідань Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України № 1822 від 24.10.2014 встановлено, що інвалідність настала внаслідок виконання службових обов`язків.
11. Згідно з витягом з протоколу № 10 від 17 листопада 2014 року, комісія вирішила виплатити на підставі пп. 3 п. 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 908 (далі - Порядок № 908), інваліду III групи ОСОБА_1, одноразову грошову допомогу у сумі 136752,00 гривень.
12. Позивач з таким рішенням не погодився і звернувся до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
13. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначав, що Відповідач виходив лише з розміру посадового окладу - 1 900,00 грн., окладу за спеціальним званням - 135,00 грн. та відсоткової надбавки за вислугу років - 814,00 грн. за останньою посадою яку він займав без врахування інших складових його грошового забезпечення.
14. Натомість відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Дія зазначеної постанови розповсюджується на осіб рядового і начальницького складу ДСНС України.
15. Відповідно до грошового атестату № 603 встановлено, що його грошове забезпечення складають: оклад за спеціальним званням - 135,00 грн., посадовий оклад - 1900,00 грн., надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 814,00 грн., надбавка за ОВЗ 100% - 2849,00 грн., таємність 10% - 190,00 грн., премія 90% - 5299,20 грн., тобто розмір місячного грошового забезпечення складав 11187,20 грн., а виплачено лише 136752 грн., що значно менше встановленого законодавством розміру.
16. Відповідач при прийнятті рішення відносно виплати грошової допомоги згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку, як інваліду III групи, повинен був виходити з суми грошового забезпечення у розмірі 11187,20 грн. згідно з грошовим атестатом № 603. При цьому сума одноразової грошової допомоги має складати 536985,60 грн. (11187, 20 грн. х 48).
17. Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог. Постанова № 1294 визначає саме поняття "грошового забезпечення" та розмір грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу, які на сьогодні проходять службу.
18. У той же час Порядок є спеціалізованим актом, що визначає розмір одноразової грошової допомоги особам, що звільнились зі служби цивільного захисту, виходячи з окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років та посадового окладу.
19. Відтак, нарахування одноразової грошової допомоги позивачу як інваліду III групи інвалідності, проводились відповідно до Порядку № 908, виходив лише з розміру посадового окладу - 1 900,00 грн., окладу за спеціальним званням - 135,00 грн. та відсоткової надбавки за вислугу років - 814,00 грн. за останньою посадою яку позивач займав без врахування інших складових його грошового забезпечення.
IV. ОЦІНКА СУДІВ
20. Задовольняючи позов, суди виходили з того, що виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та враховуючи частину 4 статті 9 КАС України відповідно до якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, законам України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою або іншому правовому акту, слід застосовувати правовий акт, який має вишу юридичну силу. Тому при вирішенні даного питання пріоритетним є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
21. Відтак, відповідач зобов`язаний нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу, як інваліду III групи, у розмірі 48 місячного грошового забезпечення на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, визначеного Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294.
V. ДОВОДИ ЗАЯВИ
22. Відповідач обґрунтовує підстави для перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 02.03.2016 неоднаковим застосуванням судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
23. Зазначає, що в ухвалі від 22.03.2016 у справі № 761/22425/15 в аналогічній справі за позовом ОСОБА_2 до ДСНС України Вищим адміністративним судом України було встановлено, що керуючись п. 3 Порядку № 908 при нарахування одноразової грошової допомоги ДСНС України діяла правомірно. Аналогічних висновків ВАС України дійшов у справі № 2а/1412/995/12 (ухвала від 17.04.2014).
24. Заявник вважає, що грошовий атестат не видається для виплати грошової допомоги і не є підставою для її нарахування. Постанова № 1294 та Інструкція № 447 регулюють правовідносини щодо грошового забезпечення осіб, що проходять службу і не поширюються на правовідносини, пов`язані зі нарахуванням одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності. Спеціальним нормативним актом, що слід було застосовувати для вирішення спору є Порядок № 908.
25. Заявник також покликається на те, що в провадженні Верховного Суду України є справи про перегляд ухвал Вищого адміністративного суду України у подібних справах (№ 21-2497а16 і № 21-1976а16).
VI. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
26. Перевіривши наведені у заяві доводи, Суд дійшов таких висновків.
27. За правилами п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України (у редакції, чинній до 15.12.2017) підставами перегляду Верховним Судом України судових рішень в адміністративних справах може бути неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.