ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 537/598/17
адміністративне провадження № К/9901/43681/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної екологічної інспекції у Полтавській області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 16 травня 2017 року (суддя Мурашова Н.М.) та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 жовтня 2017 року (колегія суддів: Григоров А.М., Подобайло З.Г., Тацій Л.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Полтавській області, старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Костенка Олександра Володимировича про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Костенка О.В., в якому просила визнати незаконною та скасувати постанову №07-24-03 від 02.02.2017 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст. 52, ст. 82 КУпАП, із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 1530 грн.
Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука від 05.04.2017 до участі у справі було залучено співвідповідачем Державну Екологічну інспекцію у Полтавській області.
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 16.05.2017, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017, адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку, що відповідачем порушено порядок відбору проб ґрунтів та відходів при здійсненні хіміко-аналітичного контролю просторового (загального і локального) забруднення об`єктів навколишнього природного середовища, за результатами дослідження якого встановлено забруднення ґрунту міцелієм компостним.
Посилаються на те, що суди дійшли помилкового висновку, що забруднення земель згідно ст. 45 Закону України "Про охорону земель" не було, оскільки не наведені показники гранично допустимої концентрації (далі - ГДК) небезпечних речовин у протоколі. Вказує, що позивач, будучи відповідальною особою КП "Благоустрій Кременчука, допустила псування земельних ресурсів (ґрунтів), а саме: розміщення на відкритій земельній ділянці відпрацьованого міцелію компостного в наслідок чого допущено забруднення земельних ресурсів, що підтверджується протоколом вимірювання показників властивостей ґрунтів від 19.12.2016 № 50, чим вчинено порушення, передбачені ст. 52, 82 КУпАП.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 листопада 2017 року відкрито касаційне провадження.
У відзиві на касаційну скаргу позивач проти задоволення касаційної скарги заперечувала, просила судові рішення залишити без змін.
У зв`язку з відсутністю клопотань про участь в судовому засідання, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що згідно з актом №242/01-01-14/1, в період з 14.11.2016 по 02.12.2016 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Костенко О.В. було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами КП "Благоустрій Кременчука". При перевірці питань у сфері поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами встановлено, що у підприємства отриманий дозвіл на розміщення відходів, отримано ліміти на утворення та розміщення відходів, склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища визначені та погоджені, здійснюються заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам, організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, подається статистична звітність щодо поводження з відходами, дані в ній наведені, є достовірними, зберігання та видалення відходів здійснюється відповідно до вимог екологічної безпеки, здійснюється моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів. При перевірці встановлено, що під час натурного обстеження території господарського двору КП "Благоустрій Кременчука" за адресою вул. 1905 року, 27, виявлено розміщення на відкритій земельній ділянці відпрацьованого міцелію компостного (ДК 005-96 за №2442.2.9.12, який спричиняє засмічення земельних ресурсів (ґрунтів).
02.02.2017 старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Костенко О.В. складено протокол про адміністративне правопорушення №003790 по факту, що 02.02.2016 о 16 год. 00 хв. на території господарського двору КП "Благоустрій Кременчука" по вулиці 1905 року, 27 в м. Кременчук, інженер з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_1, будучи відповідальною за охорону навколишнього природного середовища КП "Благоустрій Кременчука", згідно наказу від 25.09.2013 року №235, допустила псування земельних ресурсів (ґрунтів), а саме розміщення на відкритій земельній ділянці відпрацьованого міцелію компостного, внаслідок чого допущено забруднення земельних ресурсів (ґрунтів), що підтверджується протоколом від 19.12.2016 №50, чим порушила ст. 45 Закону України "Про охорону земель", ст. 52 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", за що передбачена відповідальність за ст. 52, ст. 82 КУпАП. Шкода державі буде установлена в майбутньому.
Постановою про накладення адміністративного стягнення №07-24-03, винесеною 02.02.2017 інспектором з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Костенко О.В., ОСОБА_1 визнана винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 52, ст. 82 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1530 грн.
Вважаючи постанову протиправною, позивач звернулася з вказаним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив того, що відповідачем не наведено жодних доказів, що міцелій компостний відпрацьований, який використовується в технологічному процесі вирощування їстівних грибів печериць, - є відходом, та не може використовуватися як добриво, а тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 82 КУпАП. Також вказали на порушення порядку процедури відбору зразків для експертного дослідження, а тому дійшли висновку про відсутність доказів вчинення позивачем порушення, відповідальність за яке встановлена ст. 52 КУпАП.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
В ст. 82 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення.
Таким чином, безпосереднім об`єктом правопорушення, передбаченого ст. 82 КУпАП, - є встановлений порядок збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення або захоронення відходів (встановлений порядок поводження з відходами). Об`єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення (формальний склад).
В статті 1 Закону України "Про відходи" сформульовано визначення основних термінів.
Так, відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Державний класифікатор відходів - систематизований перелік кодів та назв відходів, призначений для використання в державній статистиці з метою надання різнобічної та обґрунтованої інформації про утворення, накопичення, оброблення (перероблення), знешкодження та видалення відходів.
Поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення;
Позивач та її представники стверджували, що виявлений під час натурного обстеження території господарського двору КП "Благоустрій Кременчука" міцелій компостний відпрацьований, який використовується в технологічному процесі вирощування печериць, є органічним добривом, що використовується для забезпечення статутної діяльності підприємства, придбаний у ТОВ "Фортекс" на підставі №12-БК від 15.03.2016 року. При складанні акту перевірки від 02.12.2017 року не встановлено порушень КП "Благоустрій Кременчука" з питань в галузі охорони земельних ресурсів.
Разом з тим, відповідач вказує, що виявлений під час натурного обстеження території господарського двору КП "Благоустрій Кременчука" міцелій компостний відпрацьований, який використовується в технологічному процесі вирощування печериць, є відходом, зазначений в Державному класифікаторі відходів ДК 005-96 за №2442.2.9.12.
Так, міцелій компостний відпрацьований, який використовується в технологічному процесі вирощування печериць, не внесений до Державного класифікатора відходів ДК 005-96, в якому зазначено систематизований перелік кодів та назв відходів.
В Державному класифікаторі відходів ДК 005-96 під кодом №2442.2.9.12. зазначено відходи - міцелій грибковий дезактивований, що утворюється у процесі виробництва пеніциліну, який є відходом виробничо-технологічного виробництва препаратів фармацевтичних [2442.2].