ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2020 року
м. Київ
справа № 826/8350/17
провадження № К/9901/7629/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання визнання незаконним рішення, зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у складі судді Добрянської Я.І. від 13 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Безименної Н.В., Аліменка В.О., Бєлової Л.В. від 26 лютого 2019 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання визнання незаконним рішення, зобов`язання вчинити дії, в якому просив:
- визнати незаконним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в Державній фіскальній службі України від 28 квітня 2017 року про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій;
- зобов`язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в Державній фіскальній службі України повторно розглянути надані документи та прийняти рішення про надання йому статусу учасника бойових дій, як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення;
- зобов`язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України видати йому посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 листопада 2018 року, залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в Державній фіскальній службі України від 28 квітня 2017 року про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Зобов`язано Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в Державній фіскальній службі України повторно розглянути надані документи та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що рішення Комісії про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій, оформлене листом від 28 квітня 2017 року № 5907/В/99-99-04-04-01-14, не містить будь-яких підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій, передбачених пунктом 7 Положення № 957, тому рішення Комісії є безпідставним та необґрунтованим відтак підлягає скасуванню.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Державна фіскальна служба України звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1, станом на момент виникнення спірних правовідносин працював в ДПІ у Солом`янському районі Головного управління ДФС у м. Києві на посаді слідчого першого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань.
Наказом Державної фіскальної служби України від 1 вересня 2015 року № 2794-0 "Про відрядження працівників податкової міліції", ОСОБА_1 відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області на період з 3 вересня по 1 жовтня 2015 року (29 календарних днів).
Наказом Державної фіскальної служби України від 28 вересня 2015 року№ 3040-0 "Про продовження відрядження працівників податкової міліції", позивачу продовжено відрядження до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області на період з 28 вересня по 12 жовтня 2015 року (15 календарних днів).
Наказом Державної фіскальної служби України від 27 жовтня 2015 року № 3462-о "Про відрядження працівників податкової міліції", позивачу продовжено відрядження до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області на період з 27 жовтня по09 листопада 2015 року (14 календарних днів).
Відповідно до витягу з наказу Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 27 січня 2016 року № 27, позивач вважається таким, що перебував у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з метою виконання службових (бойових) завдань з 3 вересня 2015 року по 28 листопада 2015 року.
Згідно з витягом з наказу Керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 29 грудня 2015 року № 0207 "Про залучення до проведення антитерористичної операції сил та засобів суб`єктів боротьби з тероризмом" позивач вважається залученим до проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях та відрядженим в район її проведення з підпорядкуванням керівнику антитерористичною операцією в Донецькій та Луганській областях таких співробітників ДФС України з 3 вересня 2015 року по 28 листопада 2015 року.
Відповідно до довідки ДФС України про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 10 лютого 2017 року № 375/99-99-21-100/-18д, позивач вважається таким, що дійсно у період з 3 вересня 2015 року по 28 листопада 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичні операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
17 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Державної фіскальної служби України із заявою в якій просив розглянути подані документи щодо надання йому статусу учасника бойових дій.
Державна фіскальна служба України листом від 28 квітня 2017 року № 5907/В/99-99-04-04-01-14 повідомила позивача про те, що надання статусу учасника бойових дій іншим працівниками ДФС, крім осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції без внесення змін до чинного законодавства не вбачається за можливе. З огляду на що, заяву та додані до неї документи повернуто позивачу.
6. Вважаючи, відмову у встановленні йому статусу учасника бойових дій та видачу відповідного посвідчення протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що право на отримання статусу учасника бойових дій слідчими податкової міліції не врегульовано на законодавчому рівні.
Комісія не має повноважень ініціювати процес внесення змін до законів, тому під час розгляду документів діяла в межах та у спосіб, визначені законами України, тому рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій є законним.
Посилається також на те, що виключно за рішенням Голови ДФС питання надання статусу учасника бойових дій може бути розглянуто Комісією повторно, відтак суд не може своїм рішенням підміняти повноваження Голови ДФС і зобов`язувати Комісію повторно розглянути звернення позивача.
8. ОСОБА_1 подано відзив на касаційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року, в якому він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Відповідно до статті 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
10. Пунктом 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.