1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



09 жовтня 2020 року

Київ

справа №855/64/20

адміністративне провадження №А/9901/24/20



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Мельник-Томенко Ж.М.,

суддів - Жука А.В., Мартинюк Н.М.,



за участі:



секретаря судового засідання - Носадчої О.Е.,



представника позивача - Мусійченка М.Г.,

представників відповідача - Єзерської А.С, Зозулі Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною, скасування постанови та зобов`язання вчинити певні дії,

за апеляційною скаргою ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року (головуючий суддя - В.Ю. Ключкович, судді - А.Б. Паріонов, О.О. Беспалов)

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

04 жовтня 2020 року ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" звернулася до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі - відповідач, ЦВК, Комісія), в якому просила:

- визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії №308 від 29 вересня 2020 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_1, висунутої ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІІЄЮ "БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА", ОСОБА_2, висунутої Політичною партією "Молодь до ВЛАДИ", ОСОБА_3, висунутої ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року" в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3, висунутої ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року;

- зобов`язати Центральну виборчу комісію зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_3, висунуту ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що для реєстрації кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року позивачем було подано усі необхідні документи згідно частини першої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а посилання відповідача на власне Роз`яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про вибори народних депутатів України" під час реєстрації кандидатів у народні депутати України на проміжних виборах народних депутатів України, затвердженого постановою ЦВК від 16 січня 2020 року № 3, згідно якого внесення грошової застави політичною партією здійснюється шляхом перерахування коштів з банківського рахунку політичної партії на спеціальний рахунок ЦВК є необґрунтованим, оскільки частина друга статті 56 Закону України "Про вибори народних депутатів України" не містить таких вимог.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

При прийнятті рішення, суд першої інстанції виходив з того, що внесення у встановленому Законом України "Про вибори народних депутатів України" розмірі та порядку грошової застави є однією з умов реєстрації особи кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі, а оскільки внесення грошової застави у спірних правовідносинах здійснено не належним способом, перерахування безготівкових коштів з банківського рахунку політичної партії на спеціальний рахунок ЦВК, а через внесення готівки на спеціальний рахунок Комісії фізичною особою, тому суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи оскаржувану постанову, діяв на підставі, в межах повноважень, в порядку та у спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги, узагальнені доводи скаржника та виклад позиції інших учасників справи

Позивач подав апеляційну скаргу на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати у справі повністю і ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що порядок внесення грошової застави за кандидата в депутати встановлено частиною другою статті 56 Закону України "Про вибори народних депутатів України", згідно якої політична партія, яка висунула кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі, після початку виборчого процесу та до подання документів ЦВК для реєстрації вносить на спеціальний рахунок Комісії грошову заставу в розмірі десяти розмірів мінімальної заробітної плати. Це єдина норма щодо порядку внесення грошової застави, встановлена саме законом.

Вказує, що суд першої інстанції помилково в мотивувальній частині свого рішення посилається на Роз`яснення щодо застосування деяких положень Закону України "Про вибори народних депутатів України" під час реєстрації кандидатів у народні депутати України на проміжних виборах народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 16 січня 2020 року № 3, оскільки такі Роз`яснення не можуть вважатися законом і встановлювати якісь додаткові вимоги та правила внесення грошової застави, фактично додавши нові умови, не передбачені статтею 56 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач проти доводів апеляційної скарги заперечує, вважає, що суд першої інстанції дійшов вмотивованих та законних висновків щодо відмови в задоволенні адміністративного позову ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ", просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Рух адміністративної справи

Ухвалою Верховного Суду від 08 жовтня 2020 року відкрито провадження за даною апеляційною скаргою та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 09 жовтня 2020 року.

У судовому засіданні представник позивача вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив рішення суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти апеляційної скарги з мотивів, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, просили відмовити в її задоволенні.

Фактичні обставини справи

05 червня 2020 року ЦВК Постановою № 99 "Про призначення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область)" призначила проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) на неділю, 25 жовтня 2020 року.

Пунктом 2 вказаної Постанови визначено, що виборчий процес проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) починається за 60 днів до дня виборів - 26 серпня 2020 року.

13 вересня 2020 року ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" на Позачерговому з`їзді Рішенням № 1 "Про висування кандидатом у народні депутати України, на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року, в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область), від ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" ухвалила висунути кандидатом у народні депутати України на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область), від ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ", ОСОБА_3 .

24 вересня 2020 року ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" подано до ЦВК заяву про реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року - ОСОБА_3 .

До заяви позивачем додано:

1. Рішення вищого керівного органу політичної партії про висування кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі на 1 арк.

2. Заяву особи про згоду балотуватися кандидатом у народні депутати України від Політичної партії "Блок Міхеіла Саакашвілі " на 1 арк.

3. Автобіографія кандидата у народні депутати України на 1 арк. та електронному носії.

4. Декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування кандидата у народні депутати України на 7 арк. та електронному носії.

5. Заява про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини кандидата у народні депутати України на 1 арк.

6. Документ про внесення грошової застави на 1 арк.

7. Фотографії кандидата розміром 4 х 6 см (4 фотографії) на 1 арк. та електронному носії.

8. Ксерокопії паспорта громадянина України (ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки) кандидата у народні депутати України на 1 арк.

9. Передвиборна програма кандидата у народні депутати України на 1 арк. та електронному носії.

29 вересня 2020 року ЦВК прийнято Постанову №308 "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_1, висунутої ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА", ОСОБА_2, висунутої Політичною партією "Молодь до ВЛАДИ", ОСОБА_3, висунутої ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року", якою, зокрема, відмовила в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3, висунутої ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року.

Приймаючи вказану постанову Комісія посилалася на пункт 2 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", відповідно до якого виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в народні депутати України в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а саме: визначеного пунктом 6 частини першої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 Закону України "Про вибори народних депутатів України", необхідного для реєстрації, зокрема, кандидата у народні депутати України ОСОБА_3, висунутої ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ", до Комісії не подано.

Позивач, вважаючи постанову ЦВК від 29 вересня 2020 року № 308 в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_3, висунутої ПОЛІТИЧНОЮ ПАРТІЄЮ "БЛОК МІХЕІЛА СААКАШВІЛІ" в одномандатному виборчому окрузі № 208 на проміжних виборах народного депутата України 25 жовтня 2020 року протиправною, звернувся до суду з позовом.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд апеляційної інстанції

Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

Підпунктом 2 пункту 2 Розділу XXXXII Прикінцеві та перехідні положення Виборчого кодексу України встановлено визнати такими, що втратили чинність з дня набрання чинності цим Кодексом Закон України "Про вибори народних депутатів України", крім положень щодо організації та проведення проміжних виборів і заміщення народних депутатів України, обраних у загальнодержавному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів народних депутатів України.

Умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах визначені статтею 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

Частиною першою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, висунутого партією, у відповідному одномандатному окрузі за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата у депутати, підписаної керівником партії та скріпленої печаткою партії;

2) рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидата у депутати від партії, яке повинно містити відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати, із зазначенням його прізвища, імені, по батькові;

3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї партії (за підписом відповідного кандидата) із зобов`язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв`язку з участю у виборах, а також із зобов`язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні їй підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);

4) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім`ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;

5) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;

5-1) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання;


................
Перейти до повного тексту