ПОСТАНОВА
Іменем України
07 жовтня 2020 року
Київ
справа №295/2225/17
адміністративне провадження №К/9901/29663/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України) на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 22 травня 2017 року у складі судді Слюсарчук Н.Ф. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2017 року у складі колегії суддів: Іваненко Т.В. (головуючий), суддів: Кузьменко Л.В., Франовської К.С. у справі за позовом ОСОБА_1 до МВС України, третя особа: управління МВС України в Житомирській області, про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії, -
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. У лютому 2017 року позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 - визнати протиправною відмову МВС України у призначенні та виплаті йому одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 (далі - Порядок №850);
1.2 - стягнути з МВС України на його користь одноразову грошову допомогу у розмірі 206 700,00 грн, яка була нарахована управлінням МВС України в Житомирській області у відповідності до Порядку №850;
1.3 - зобов`язати МВС України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
2. Богунський районний суд м. Житомира постановою від 22 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2017 року, позов задовольнив частково.
Визнав протиправною відмову МВС України у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку №850.
Зобов`язав МВС України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 206 700,00 грн, яка була нарахована управлінням МВС України в Житомирській області у відповідності до Порядку №850.
Зобов`язав МВС України надати суду звіт про виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 22 травня 2017 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовив.
2.1 Ухвалюючи рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що за колишніми працівниками міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ "Про міліцію" (далі - Закон №565-ХІІ), виплата якої здійснюється відповідно до Порядку №850. Зазначеним Порядком чітко встановлено, що заяву про виплату цієї допомоги такий працівник подає керівнику органу внутрішніх справ, у якому проходив службу, останній складає висновок щодо виплати грошової допомоги та надсилає його до МВС для прийняття відповідного рішення. Той факт, що позивач після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ був прийнятий на службу в органи поліції не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850.
3. Судами попередніх інстанцій встановлено:
3.1 З листопада 1995 року по 6 листопада 2015 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ.
3.2 Наказом управління МВС України в Житомирській області від 5 листопада 2015 року №325 о/с з 6 листопада 2015 року позивача звільнено з органів внутрішніх справ за пунктом 64 "з" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року №114 (у зв`язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації)).
3.3 Згідно із наказом ГУ Національної поліції в Житомирській області №18 о/с від 7 листопада 2015 року ОСОБА_1 призначено командиром роти батальйону патрульної поліції ГУ Національної поліції в Житомирській області.
3.4 Відповідно до наказу ГУ Національної поліції в Житомирській області №72 о/с від 30 грудня 2015 року ОСОБА_1 звільнено з 31 грудня 2015 року зі служби в поліції за пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII, набрав чинності 7 листопада 2015 року; через хворобу).
3.5 Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 218872 від 19 січня 2016 року за результатами первинного огляду з 13 січня 2016 року ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
3.6 Свідоцтвом про хворобу № 571/148 від 23 грудня 2015 року також підтверджено наявність у позивача захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
3.7 1 квітня 2016 року позивач звернувся із заявою до голови ліквідаційної комісії управління МВС України в Житомирській області з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання, що пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
3.8 Управління МВС України в Житомирській області підготувало висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Закону №565-ХІІ і на підставі пункту 8 Порядку №850 подало його до МВС України.
3.9 Листом №15/2-1527 від 29 квітня 2016 року МВС України повернуло без розгляду матеріали про призначення одноразової грошової допомоги позивачу зазначивши, що призначення вказаної допомоги повинно проводитись за останнім місцем служби поліцейського.
3.10 Житомирський окружний адміністративний суд постановою від 14 липня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2016 року (справа №806/845/16) у справі за позовом ОСОБА_1 до МВС України, третя особа: управління МВС України в Житомирській області, про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії - позов задовольнив частково. Зобов`язав МВС України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до Порядку №850 з прийняттям відповідного рішення. Верховний Суд постановою від 13 лютого 2018 року зазначені судові рішення залишив без змін.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, МВС України звернулося із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
4.1 На обґрунтування касаційної скарги зазначило, що суди попередніх інстанцій не врахували, що останнім місцем служби позивача було ГУ Національної поліції в Житомирській області, а тому призначення та виплата одноразової грошової допомоги має здійснюватись за останнім місцем проходження служби поліцейським. Крім того, не враховано, що порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського регулюється спеціальним законодавством, а саме: Законом №580-VIII та Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11 січня 2016 року №4.
5. Позивач подав заперечення на касаційну скаргу.
5.1 Вважає, що рішення судів попередніх інстанцій відповідають нормам матеріального та процесуального права, тому касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення - без змін.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у відповідності до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
7. Перевірку правильності застосування судами норм матеріального права суд касаційної інстанції здійснює у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин. Перегляд справи судом касаційної інстанції здійснюється за правилами, встановленими КАС України у редакції до 8 лютого 2020 року.
8. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
9. До набрання чинності Законом №580-VIII, тобто до 7 листопада 2015 року, порядок виплати одноразової грошової допомоги було врегульовано статтею 23 Закону №565-ХІІ та Порядком №850.
10. Відповідно до статті 23 Закону №565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності IIІ групи, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
11. На виконання зазначеної норми Кабінет Міністрів України постановою №850 від 21 жовтня 2015 року затвердив "Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції". Дана постанова набрала чинності 31 жовтня 2015 року.
12. Згідно з пунктом 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
13. Відповідно до пункту 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, - у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IІI групи.
14. Згідно з пунктом 5 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон №565-XII.
15. Разом із тим, за змістом пункту 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIII право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом №565-XII зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом №580-VIII.
16. Згідно з частиною першою статті 97 Закону №580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: