1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



07 жовтня 2020 року

м. Київ

справа №814/4103/15

адміністративне провадження №К/9901/3983/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Рибачука А.І.,

суддів: Стрелець Т.Г., Стеценка С.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 814/4103/15

за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ( далі - Фонд), Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства (далі - ПАТ) "Банк "Київська Русь" Волкова Олександра Юрійовича (далі - Уповноважена особа Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь"), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ПАТ "Банк "Київська Русь" (далі - ПАТ "Банк "Київська Русь"), про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк" "Київська Русь"

на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.02.2016 ухвалену у складі головуючого судді Фульги А.П. та

постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018, ухвалену у складі колегії суддів: головуючої судді Шевчук О.А., суддів: Бойка А.В., Осіпова Ю.В. -

УСТАНОВИВ:

І.РУХ СПРАВИ:

1. 12.11.2015 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" щодо невключення його до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

зобов`язати Уповноважену особу Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" включити його до переліку вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;

зобов`язати Фонд включити його до Загального реєстру вкладників ПАТ "Банк "Київська Русь", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

2. Миколаївський окружний адміністративний суд постановою від 15.02.2016, залишеною без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018, задовольнив позовні вимоги.

3. 08.02.2019 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга від Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь", в якій, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій, норма матеріального права та порушення ними норм процесуального права, він просить скасувати постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.02.2016 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2018, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

4. Протоколом розподілу справи від 08.02.2019 визначено склад колегії суддів для розгляду даної справи: Анцупова Т.О.- головуючий суддя, судді: Берназюк Я.О., Стародуб О.П.

5. Верховний Суд ухвалою від 18.02.2018 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.

6. 07.03.2019 до суду касаційної інстанції від позивача надійшов відзив на зазначену касаційну скаргу, в якому Степанов Є.В. просить залишити останню без задоволення, а оскаржувані Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" постанови судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

7. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 25.06.2019 №836/0/78-19 призначено повторний автоматизований розподіл цієї судової справи між суддями, у зв`язку з обранням судді - доповідача Верховного Суду Анцупової Т.О. до Великої Палати Верховного Суду (Рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20 травня 2019 року № 13), що унеможливлює її участь у розгляді цієї справи.

8. Протоколом розподілу справи від 25.06.2019 визначено склад колегії суддів для розгляду цієї справи: Рибачук А.І.- головуючий суддя, судді: Стеценко С.Г., Стрелець Т.Г.

9. Ухвалою судді Верховного Суду від 27.06.2019 прийнято зазначену касаційну скаргу до провадження.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

10. Суди встановили, що 19.03.2015 між позивачем та ПАТ "Банк "Київська Русь" було укладено договір банківського рахунку №26198-82 в національній валюти, відповідно до умов якого банк відкрив позивачу поточний рахунок НОМЕР_1 та зобов`язався здійснювати його розрахунково-касове обслуговування.

В день відкриття на рахунок позивача було перераховано 192300,00 грн, що підтверджується випискою по банківському рахунку від 19.03.2015, виданою 02.04.2015.

Постановою Правління Національного банку України від 19.03.2015 № 190 ПАТ "Банк "Київська Русь" віднесено до категорії неплатоспроможних.

Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 19.03.2015 № 61 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк "Київська Русь", згідно з яким з 20.03.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Банк "Київська Русь" Волкова О.Ю.

З метою забезпечення збереження активів неплатоспроможного банку ПАТ "Банк "Київська Русь", виконавча дирекція Фонду прийняла рішення від 15.06.2015 № 116 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк "Київська Русь" до 19.07.2015 включно та продовження повноважень уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк "Київська Русь" Волкова О.Ю. до 19.07.2015 включно.

05.08.2015 позивач звернувся до Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" із заявою, у якій просив здійснити виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом, але відповідачем необхідних заходів реагування вжито не було.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

11. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що станом на день укладення позивачем договору банківського вкладу та зарахування коштів на рахунок позивача посадові особи банку зберігали свої повноваження, тому твердження Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" щодо нікчемності договору банківського вкладу є припущенням, яке не доведене належними доказами.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

12. Касаційна скарга Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк " Київська Русь" обґрунтована тим, що перерахування коштів 19.03.2015 з особового рахунку № НОМЕР_2, який відкрито у ПАТ "Банк "Київська Русь" та належить Товариству з обмеженою відповідальність (далі - ТОВ) "Каскадмонтажстрой" на особовий рахунок № НОМЕР_1 який відкритий ОСОБА_1 з призначенням платежу: Надання позики на зворотній основі згідно з Договором №706-ЗФД від 17.03.2015, на поточний рахунок фізичної особи в межах одного відділення ПАТ "Банк "Київська Русь" є нічим іншим як "дробленням" рахунку юридичної особи ТОВ "Каскадмонтажстрой" з метою виведення зазначених грошових сум за рахунок коштів Фонду, а отже має всі ознаки нікчемності.

13. У відзиві на касаційну скаргу Уповноваженої особи на ліквідацію ПАТ "Банк "Київська Русь" Степанов Є.В. вказав на те, що він в силу вимог пункту 3, частини першої статті 2 Закону України від 23.02.2012 № 4452 - VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Закон №4452 - VI) є вкладником, відтак він має право на відшкодування гарантованої суми коштів за рахунок Фонду.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

14. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.

15. Законом № 4452-VI установлено правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб.

16. Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

17. Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн.

18. Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

19. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

20. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

21. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

22. За приписами частини четвертої статті 26 Закону 4452-VI Фонд не відшкодовує кошти:

1) передані банку в довірче управління;

2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень;

3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка була членом спостережної (наглядової) ради, правління (ради директорів), ревізійної комісії банку, якщо з дня її звільнення з посади до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік;

5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, юридичний радник, суб`єкт оціночної діяльності, якщо ці послуги мали безпосередній вплив на виникнення ознак неплатоспроможності банку і якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік;

6) розміщені на вклад власником істотної участі банку;


................
Перейти до повного тексту