1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



01 жовтня 2020 року

м. Київ



Справа № 910/9834/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Зуєва В. А. - головуючого, Багай Н. О., Мачульського Г. М.

секретар судового засідання - Дерлі І. І.,

за участю представників сторін:

позивача - Федосєєва Т. Г.,

відповідача - Саєнко Ю. М., Копуловський А. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Парадай-З"

на постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.06.2020 (судді: Куксов В.В., Тищенко А.І., Яковлєв М.Л.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Парадай-З"

до Фірми "Т.М.М." - Товариство з обмеженою відповідальністю

про усунення перешкод у користуванні майном,

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст і підстави позовних вимог

1.1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Парадай-З" (далі - ТОВ "Парадай-З", Позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Фірми "Т.М.М." - Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - Фірма "Т.М.М.", Відповідач) про зобов`язання Відповідача звільнити групу приміщень №153, загальною площею 960, 70 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 49 А.

1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідач незаконно не звільняє нежитлові приміщення, які належать Позивачу на праві приватної власності.

2. Короткий зміст судових рішень

2.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 30.10.2019 у справі №910/9834/19 позовні вимоги задоволено. Зобов`язано Фірму "Т.М.М." звільнити групу приміщень №153, загальною площею 960, 70 кв.м, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 49 А. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

2.2. Місцевий господарський суд дійшов висновку, що на день подання позову Відповідач приміщення не звільнив та у встановлений законом спосіб не передав їх власнику (Позивачу), тобто, фактично без жодних на те підстав використовує ці приміщення на свій власний розсуд.

2.3. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.06.2020 у справі №910/9834/19 скасовано вищезазначене судове рішення місцевого господарського суду та прийнято нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову.

2.4. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що наявні у матеріалах справи докази лише констатують факт проникнення невідомих осіб до спірного приміщення та звернення до правоохоронних органів на цій підставі, а не підтверджують факт перешкоджання саме Відповідачем у користуванні Позивачем спірним приміщенням.

3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та позиція інших учасників

3.1. У касаційній скарзі ТОВ "Парадай-З" просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та передати справу на новий розгляд до апеляційного господарського суду.

3.2. Вимоги скарги обґрунтовані тим, що постанова апеляційної інстанції прийнята без урахування висновку Великої Палати Верховного Суду щодо застосування частини четвертої статті 334 Цивільного кодексу України, викладеного у постанові від 04.07.2018 у справі №653/1096/16-ц.

3.3. Також підставою касаційного оскарження заявник зазначає те, що апеляційний господарський суд не дослідив зібрані у справі докази, а також встановив обставини, що мають суттєве значення, на підставі недопустимих доказів.

3.4. За своїми ознаками у контексті підстав касаційного оскарження судових рішень доводи скаржника фактично ґрунтуються на підставах, правове регулювання яких визначено пунктами 1 та 4 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України.

3.5. У відзиві на касаційну скаргу Фірма "Т.М.М." просить залишити її без задоволення акцентуючи необґрунтованість наведених у ній доводів і правомірність висновків апеляційної інстанції, викладених в оскаржуваній постанові. Крім того, Позивач зазначає, що твердження скаржника спрямовані на переоцінку доказів судом касаційної інстанції, що виходить за межі його повноважень.

4. Обставини встановлені судами

4.1. ТОВ "Парадай-З" придбало групи приміщень №153, загальною площею 960,70 кв.м, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, б. 49а (далі - Приміщення) на електронних торгах 30.11.2018. Попереднім власником приміщень була Фірма "Т.М.М.".

4.2. На підставі набуття майна за результатами електронних торгів, 26.02.2019 проведено державну реєстрацію права власності за ТОВ "Парадай-З" на вищезазначене майно.

4.3. На адресу Позивача надійшов супровідний лист від Міністерства юстиції України із примірником скарги Фірми "Т.М.М." із додатками на 42 арк., серед яких знаходилась копія договору оренди №19/06/18 від 05.06.2018, оформленого між Відповідачем та ТОВ "Укрнафтогазпроект", а також Акт передачі-приймання приміщення до договору оренди №19/06/18 від 05.06.2018.

4.4. Позивач звертався до АТ "Укрсоцбанк" (колишній іпотекодержатель Приміщення) із письмовим запитом щодо надання згоди Відповідачу про передачу майна в оренду третім особам, на який отримав відповідь, що згода на укладення договору оренди з боку іпотекодержателя не надавалась.

4.5. Шевченківським УП ГУНП у місті Києві у Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події зареєстровано повідомлення щодо здійснення перешкод у користуванні Приміщенням.

4.6. Відповідно до акта про порушення у місці здійснення охорони від 10.04.2019, до Приміщення щодо якого здійснювалось надання послуг з фізичної охорони за договором від 04.04.2019 №1/04-19 здійснено проникнення осіб, які відмовились надати документи, що посвідчують особу та виконати усні вказівки покинути охоронюваний об`єкт.

5. Розгляд справи Верховним Судом

5.1. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду Зуєва В.А. - головуючого, Мачульського Г.М., Міщенка С.І. від 06.08.2020 відкрито касаційне провадження за вищезазначеною касаційною скаргою, визначено дату проведення судового засідання.

5.2. Ухвалою Верховного Суду від 03.09.2020 оголошено перерву у судовому засіданні з розгляду касаційної скарги до 01.10.2020.

5.3. У зв`язку з відпусткою судді Міщенка С.І. автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №904/5058/19 визначено колегію суддів у складі: Зуєва В.А. (головуючого), суддів - Багай Н.О., Мачульського Г.М., що підтверджується витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.09.2020.

6. Позиція Верховного Суд

6.1. Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні представників сторін, дослідивши наведені у касаційній скарзі та відзиві на неї доводи, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права, судова колегія вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

6.2. Відповідно до частини першої статті 300 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

6.3. Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

6.4. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (стаття 74 Господарського процесуального кодексу України).

6.5. При цьому, подані учасниками процесу докази підлягають оцінці судом на предмет належності і допустимості.

6.6. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (частина перша статті 76 Господарського процесуального кодексу України).

6.7. Принцип належності доказів полягає в тому, що господарський суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Слід зазначити, що правило належності доказів обов`язкове не лише для суду, а й для осіб, які є суб`єктами доказування (сторони, треті особи), і подають докази суду. Питання про належність доказів остаточно вирішується судом. Питання про прийняття доказів спершу повинно вирішуватися під час їх представлення суду. Однак остаточно може з`ясуватися неналежність доказу і на подальших стадіях, під час їх оцінки судом, аж до проголошення рішення.

6.8. Мета судового дослідження полягає у з`ясуванні обставин справи, юридичній оцінці встановлених відносин і у встановленні прав і обов`язків (відповідальності) осіб, які є суб`єктами даних відносин. Судове пізнання завжди опосередковане, оскільки спрямоване на вивчення події, що мала місце в минулому. Повнота судового пізнання фактичних обставин справи передбачає, з одного боку, залучення всіх необхідних доказів, а з іншого, - виключення зайвих доказів. З усіх поданих особами, що беруть участь у справі, доказів суд повинен відібрати для подальшого дослідження та обґрунтування мотивів рішення лише ті з них, які мають зв`язок із фактами, що підлягають установленню. Отже, належність доказів нерозривно пов`язана з предметом доказування у справі, який, у свою чергу, визначається предметом позову.

6.9. Належність доказів - спроможність фактичних даних містити інформацію щодо обставин, які входять до предмета доказування, слугувати аргументами (посилками) у процесі встановлення об`єктивної істини.

6.10. Тобто, під належністю доказу розуміється міра, що визначає залучення до процесу в конкретній справі тільки потрібних і достатніх доказів, яка характеризується наявністю об`єктивного зв`язку між їх змістом (відомості, що містяться в засобах доказування) і самими фактами, що є об`єктом судового пізнання.

6.11. За змістом частини першої статті 77 Господарського процесуального кодексу України допустимість доказів означає, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

6.12. Правило допустимості доказів у процесуальному праві розуміється як певне, встановлене законом обмеження у використанні доказів у процесі вирішення конкретних справ, що є наслідком наявності письмових форм фіксації правових дій та їх наслідків.

6.13. У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Шабельник проти України" (Заява №16404/03) від 19.02.2009 зазначається, що хоча стаття 6 гарантує право на справедливий судовий розгляд, вона не встановлює ніяких правил стосовно допустимості доказів як таких, бо це передусім питання, яке регулюється національним законодавством (рішення у справі "Шенк проти Швейцарії", від 12.07.1988, серія A, №140, с. 29, пп. 45 - 46, та у справі "Тейшейра ді Кастру проти Португалії", від 09.06.1998, Reports 1998-IV, с. 1462, п. 34).

6.14. Допустимість доказів має загальний і спеціальний характер. Загальний характер полягає в тому, що незалежно від категорії справ слід дотримуватися вимоги щодо отримання інформації з визначених законом засобів доказування з додержанням порядку збирання, подання і дослідження доказів. Спеціальний характер полягає в обов`язковості певних засобів доказування для окремих категорій справ чи заборона використання деяких з них для підтвердження конкретних обставин справи.

6.15. Отже, допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.

6.16. Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.


................
Перейти до повного тексту