У Х В А Л А
24 вересня 2020 року
м. Київ
Справа № 9901/67/20
Провадження № 11-303заі20
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Анцупової Т. О.,
суддів Антонюк Н. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
розглянувши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на ухвалу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 08 вересня 2020 року у справі № 9901/67/20 за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Президента України Зеленського Володимира Олександровича щодо забезпечення можливості реального захисту прав викривача, гарантованих положеннями Закону України "Про запобігання корупції", які були порушені під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 січня 2020 року, поданої ним як викривачем і надісланої на розгляд до Національного антикорупційного бюро України;
- зобов`язати Президента України Зеленського Володимира Олександровича ініціювати здійснення заходів, спрямованих на втілення в життя реального механізму реалізації прав ОСОБА_1 як викривача, які визначені в Законі України "Про запобігання корупції", а також швидке реагування щодо порушених цих прав викривача з притягнення порушників до відповідальності Вищим антикорупційним судом за спрощеною процедурою.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 березня 2020 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовлено, позовну заяву залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення недоліків, а саме: надання документу про сплату судового збору або достатніх доказів для підтвердження наявності підстав для звільнення, розстрочення або відстрочення сплати судового збору, що передбачені статтею 8 Закону України "Про судовий збір".
Ухвалами Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15 травня та 03 серпня 2020 року скаржнику було продовжено строк на усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 08 вересня 2020 року позовну заяву повернуто позивачу.
Не погодившись з ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 08 вересня 2020 року, ОСОБА_1 звернувся до Великої Палати Верховного Суду з апеляційною скаргою.
Відповідно до частини третьої статті 292 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) Велика Палата Верховного Суду переглядає в апеляційному порядку судові рішення Верховного Суду, ухвалені ним як судом першої інстанції.
Водночас з апеляційною скаргою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, в обґрунтування якого останній посилається на свій незадовільний майновий стан та зазначає, що сума судового збору, яку необхідно сплатити за подання апеляційної скарги, перевищує 5 % його річного доходу за 2019 рік.
На підтвердження зазначених обставин скаржником надано копію довідки про свої доходи за 2019 рік № 3777 8175 2756 2716 від 19 червня 2020 року та копію відомостей інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків № 111470 від 23 липня 2020 року.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Своєю чергою, Законом України "Про судовий збір" передбачені умови, коли враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Зокрема, якщо:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до підпункту 5 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу суду встановлена на рівні одного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.