ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 826/15512/17
провадження № К/9901/126/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Мороз Л.Л., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленка Олександра Володимировича, третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленка Олександра Володимировича на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у складі судді Амельохіна В.В. від 28 лютого 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Лічевецького І.О., Аліменка В.О., Мельничука В.П. від 29 листопада 2018 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В., третя особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. щодо невнесення вкладника ПАТ "Фідобанк" ОСОБА_1 до переліку вкладників, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Фідобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов`язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на виплату відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Фідобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 лютого 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2018 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. щодо невнесення вкладника ПАТ "Фідобанк" ОСОБА_1 до переліку вкладників, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Фідобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зобов`язано уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на виплату відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Фідобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" не було надано суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували порушення позивачем порядку укладання договору про відкриття банківського (поточного) рахунку чи перерахування на його рахунок коштів.
В ході розгляду справи відповідачем не надано доказів, які б свідчили, що укладений позивачем правочин є таким, що порушує публічний порядок чи спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави. Не надано також і обвинувальних вироків судів, в яких було б встановлено винуватість позивача або посадових осіб ПАТ "Фідобанк" з приводу укладання договору про відкриття банківського (поточного) рахунку чи перерахування на його рахунок коштів.
Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" не доведено наявності, визначених частиною 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", підстав, які б свідчили про нікчемність укладеного правочину клієнтом з банком, а відтак не доведено наявності законних підстав для невключення позивача до переліку вкладників ПАТ "Фідобанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
За відсутності рішення про визнання правочинів нікчемними відповідач мав виконати свій обов`язок згідно статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, що ним зроблено не було.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленко О.В. звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 лютого 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2018 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 16 травня 2016 року між ПАТ "Фідобанк" (банк) та ОСОБА_1 (клієнт) укладено договір у формі заяви про відкриття банківського (поточного) рахунку № НОМЕР_1, відповідно до умов якого банком відкрито позивачу банківський (поточний) рахунок № НОМЕР_2 у валюті - гривня на умовах, погоджених з банком.
З наданих суду копії платіжного доручення № 93 від 16 травня 2016 року та виписки по особовим рахункам з 16 травня 2016 року по 1 червня 2016 року убачається, що на банківський рахунок № НОМЕР_2, відкритий на ім`я позивача у ПАТ "Фідобанк" від ОСОБА_2 надійшли грошові кошти у розмірі 198000,00 грн з призначенням платежу: "поповнення рахунку".
20 травня 2016 року постановою Правління Національного банку України "Про віднесення ПАТ "Фідобанк" до категорії неплатоспроможних" від 20 травня 2016 року № 8 ПАТ "Фідобанк" віднесено до категорії неплатоспроможних, у зв`язку з чим того ж 20 травня 2016 року Фондом прийнято наказ № 783 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Фідобанк" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку", відповідно до якого розпочато процедуру виведення ПАТ "Фідобанк2 з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на один місяць з 20 травня по 19 червня 2016 року (включно) та призначено уповноважену особу Фонду - провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Коваленка О.В., та делеговано йому усі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ "Фідобанк".
9 червня 2016 року виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення "Щодо продовження строку тимчасової адміністрації у ПАТ "Фідобанк" № 959, яким продовжено строк тимчасової адміністрації у ПАТ "Фідобанк" та повноваження уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Фідобанк", визначені статтями 37 - 39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", з 20 червня по 19 липня 2016 року.
На підставі рішення Правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Фідобанк" від 18 липня 2016 року № 142-рш виконавчою дирекцією Фонду 19 липня 2016 року прийнято рішення № 1265 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Фідобанк" та делегування повноважень ліквідатора банку", відповідно до якого розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Фідобанк" з 20 липня 2016 року по 19 липня 2018 року та призначено уповноважену особу Фонду - провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Коваленка О.В., та делеговано йому усі повноваження ліквідатора ПАТ "Фідобанк".
20 липня 2016 року на офіційному сайті Фонду з`явилося оголошення про призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" та початок процедури ліквідації ПАТ "Фідобанк", в якому зазначено, що відповідно до рішення Правління Національного банку України від 18 липня 2015 року №142-рш "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію публічного акціонерного товариства "Фідобанк", виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 19 липня 2015 року № 1265 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Фідобанк" та делегування повноважень ліквідатора банку", згідно з яким, розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Фідобанк" та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію "Фідобанк" строком із 20 липня 2016 року по 19 липня 2018 року включно.
На веб-сайті Фонду розміщено інформацію про те, що відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", протягом дії тимчасової адміністрації в ПАТ "Фідобанк" уповноваженою особою Фонду буде проведена оцінка фінансового та майнового стану банку з метою підготовки плану врегулювання щодо виведення його з ринку. У зв`язку з цим на даний момент усі операції по рахунках клієнтів ПАТ "Фідобанк" призупинені.
22 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про внесення її до переліку осіб, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ "Фідобанк".
Також, 22 вересня 2017 року позивачка звернулась до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявою про надання інформації щодо наявності її в переліку вкладників ПАТ "Фідобанк", які мають право на відшкодування коштів у межах гарантованої суми.
Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленко О.В. листом від 6 жовтня 2017 року надав відповідь з повідомленням загальної інформації щодо ліквідації банку, втім вказаний лист не містив відповіді щодо включення позивачки до переліку вкладників ПАТ "Фідобанк" та про виплату відшкодувань у межах гарантованої суми.
6. Вважаючи, що внаслідок бездіяльності відповідача було порушено її права, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що згідно частини 2 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов`язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті. Частиною 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено, що порядок виявлення нікчемних договорів, а також дій Фонду у разі їх виявлення визначаються нормативно-правовими актами Фонду.
Пунктом 1.18 Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 5 липня 2012 року № 2, передбачено, що Фонд безпосередньо (або уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію у разі делегування їй повноважень) зобов`язаний (зобов`язана):
- забезпечити збереження активів та документації банку;
- протягом дії тимчасової адміністрації забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з таких підстав.
Згідно із пунктом 3 розділу 2 Порядку виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, а також дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у разі їх виявлення, уповноважена особа Фонду своїм розпорядчим документом створює комісію для здійснення перевірки документів, пов`язаних із вчиненням правочинів (укладенням договорів), метою якої є виявлення фактів нікчемності таких правочинів (укладених договорів), виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій зі сторони працівників банку або інших осіб стосовно банку.
Згідно пункту 6 розділу 2 Порядку обов`язково підлягають перевірці правочини (договори), вчинені (укладені) після прийняття постанови Національного банку України про віднесення банку до категорії проблемних та/або запровадження обмежень, які відповідають одному з таких критеріїв: вчинені (укладені) в порушення обмежень, встановлених Національним банком України; вчинені (укладені) шляхом перерахування коштів з рахунків юридичних осіб на рахунки фізичних осіб; вчинені (укладені) без очевидної законної мети або за відсутності очевидного економічного сенсу.
Позивачу не відмовлено у виплаті, а лише призупинено порядок виплати до закінчення перевірки.
На час розгляду справи відсутні відомості про зняття тимчасового обмеження банківських операцій за рахунком Позивача, як і відсутні відомості щодо прийняття відповідачем розпорядчого документу про нікчемність правочину, укладеного між банком та позивачем.
Між ОСОБА_2 та ПАТ "Фідобанк" було укладено два договори депозиту: № 398255-980/2016 від 21 березня 2016 року та № 395758-980/2016 від 4 березня 2016 року.
Згідно частини 1 статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день (200000,00 грн), незалежно від кількості вкладів в одному банку. Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом (абз. 4 ч. 1 ст. 26 вищезазначеного закону).
Беручи до уваги вказану норму закону, станом на 13 травня 2016 року залишки на рахунку ОСОБА_2 становили 1844785,87 грн. (в т.ч. кошти на депозитному рахунку - 1750000,00 грн).
16 травня 2016 року клієнт достроково розірвав короткострокові депозити у сумі 750000,00 грн та 1000000,00 грн після чого здійснив 9 платежів на карткові рахунки в межах банку на користь фізичних осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_10 з призначенням: "поповнення рахунку".
Карткові рахунки фізичних осіб, яким ОСОБА_2 здійснювала перерахування були відкриті 16 травня 2016 року. Станом на 20 травня 2016 року залишок коштів на рахунках фізичної особи ОСОБА_2 становив 180989,72 гри.
Після отримання коштів від ОСОБА_2 фізичні особи здійснили 19 травня 2016 року операцію зі зняття готівки з карткового рахунку через банкомат: ОСОБА_3 (5025,00 грн), ОСОБА_4 (5025,00 грн), ОСОБА_5 (5025,00 грн), ОСОБА_6 (3015,00 грн), ОСОБА_7 (5025,00 грн), ОСОБА_8 (5025,00 грн), ОСОБА_1 (5025,00 грн), ОСОБА_9 (5025,00 грн).
Таким чином, внаслідок виконання операцій клієнтами вказаної групи в період з 13 травня 2016 року по 20 травня 2016 року, залишки коштів на їх рахунках в цілому зменшились з 1,844 млн грн до 1,795 млн грн, але загальне навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб збільшилось на 1421855,00 грн.
8. ОСОБА_1 надано відзив на касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 лютого 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2018 року, в якому вона просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
9. Фондом гарантування вкладів фізичних осіб відзиву на касаційну скаргу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Фідобанк" Коваленка О.В. на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 лютого 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2018 року не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
10. Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
11. Частиною 1 статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.