1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду





Постанова

Іменем України


24 вересня 2020 року

м. Київ

Справа № 445/2327/18

Провадження № 51-2467 км 20

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого - Кравченка С.І.,

суддів: Білик Н.В., Остапука В.І.,

при секретарі Ігнатенку Ю.В.,

за участю прокурора Чорної І.С.,

розглянув у судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12018140000000561 за обвинуваченням

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в с. Млинок Заріченського району Рівненської області, зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1, раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України,

за касаційною скаргою захисника Федака Р.Р. в інтересах засудженого ОСОБА_1 на вирок Львівського апеляційного суду від 16 березня 2020 року.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами

першої та апеляційної інстанцій обставини

Вироком Золочівського районного суду Львівської області від 11 квітня 2019 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 2 ст. 286 КК України на 4 роки позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки.

На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування основного покарання з випробуванням, встановлено іспитовий строк 3 роки, та покладено обв`язки, передбачені ст. 76 КК України.

Іспитовий строк ухвалено обчислювати з дня проголошення вироку - 11 квітня 2019 року.

Цивільний позов потерпілих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до приватного підприємства "РОМДІ Україна" задоволено та ухвалено стягнути з приватного підприємства "РОМДІ Україна" на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по 100 000, 00 гривень моральної шкоди.

Вирішено питання про запобіжний захід, процесуальні витрати та речові докази у провадженні.

Арешт, накладений на транспортні засоби, в рамках цього кримінального провадження, скасовано.

Львівський апеляційний суд вироком від 16 березня 2020 року зазначений вирок місцевого суду скасував у частині призначеного покарання та цивільного позову про відшкодування моральної шкоди.

Визнано ОСОБА_1 винуватим і засуджено за ч. 2 ст. 286 КК України до покарання у виді 4 років позбавлення волі з позбавлення права керувати транспортними засобами на строк 3 роки.

Строк відбування покарання ОСОБА_1 ухвалено обчислювати з моменту приведення вироку до виконання та у строк покарання зарахувати термін його перебування під вартою з 17 жовтня 2018 року по 18 жовтня 2018 року.

Вирок Золочівського районного суду Львівської області від 11 квітня 2019 року щодо ОСОБА_1 в частині вирішення цивільного позову скасовано та призначено новий розгляд в суді першої інстанції в порядку в цивільного судочинства.

У решті вирок залишено без зміни.

За вироком суду, ОСОБА_1 визнано винуватим і засуджено за те, що він ІНФОРМАЦІЯ_2 року, приблизно о 21 годині, керуючи автопоїздом у складі сідлового тягача марки "RENAULTMAGNUM480", реєстраційний номер НОМЕР_1, та напівпричепа марки "SAMBO ST 39MHPA", реєстраційний номер НОМЕР_2, на автодорозі у с. Куровичі Золочівського району Львівської області, порушив вимоги Р. 2 п. 2.3 б), д), 2.9 а); Р. 12 п. 12.3 та Р. 13 п. 13.1 Правил дорожнього руху України, перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння, проявив неуважність до дорожньої обстановки, не дотримався безпечної дистанції до автомобіля марки "МАЗ" під керуванням водія ОСОБА_4, який в цей момент рухався в попутному з ним напрямку, не вжив своєчасних заходів до зменшення швидкості, що призвело до попутного зіткнення керованого ним транспортного засобу із задньою частиною автомобіля марки "МАЗ", після якого останній виїхав в кювет та перекинувся, в результаті чого водій ОСОБА_4 від отриманих тілесних ушкоджень помер на місці події.

В результаті порушення правил безпеки дорожнього руху ОСОБА_1 водій автомобіля марки "МАЗ" ОСОБА_4 згідно з висновком судово-медичної експертизи отримав тілесні ушкодження, які за ознакою небезпеки для життя в момент їх спричинення відносяться до тяжких. Смерть ОСОБА_4 настала внаслідок масивної травми тіла з чисельними переломами кісток скелету та ушкодженнями внутрішніх органів, що призвело до зовнішньої та внутрішньої кровотечі, котра слугувала безпосередньою причиною смерті.

Судом дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 286 КК України як порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило смерть потерпілого.

Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала

У касаційній скарзі захисник Федак Р.Р. ставить питання про зміну вироку апеляційного суду та призначення його підзахисному покарання із застосуванням ст. 75 КК України. Вважає, що виправлення та перевиховання засудженого можливе без ізоляції від суспільства. Зазначає, що ОСОБА_1 вчинив тяжкий злочин з необережності, щиро розкаявся, активно сприяв розкриттю злочину, позитивно характеризується по місцю проживання та роботи, є єдиним годувальником у сім`ї, виховує двох малолітніх дітей, добровільно відшкодовував та продовжує відшкодовувати шкоду потерпілим. Вказує на те, що потерпілі не мають претензій до засудженого та повністю погоджуються із призначеним судом першої інстанції покаранням, який правильно врахував всі обставини справи та дані досудової доповіді. Вирок апеляційного суду вважає невмотивованим та таким, що не відповідає тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого внаслідок суворості.

Позиції учасників судового провадження

Прокурор заперечила обґрунтованість касаційних вимог захисника й просила оскаржене судове рішення залишити без зміни.

Мотиви Суду

Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанції у межах касаційної скарги.

Висновок суду про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні злочину та кваліфікація його дій за ч. 2 ст. 286 КК України у касаційній скарзі не оспорюються.


................
Перейти до повного тексту