ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 263/18419/19
адміністративне провадження № К/9901/4311/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мельник-Томенко Ж. М.,
суддів - Жука А. В., Мартинюк Н. М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Маріупольської міської ради про скасування постанови, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 10.01.2020 (колегія суддів у складі: Геращенка І. В., Арабей Т. Г., Міронової Г. М.),
УСТАНОВИВ:
Обставини справи
У грудні 2019 року адвокат Лисов В. Л. від імені ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Маріупольської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 18.12.2019 позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Маріупольської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення повернуто позивачеві.
На зазначену ухвалу суду першої інстанції адвокатом Лисовим В. Л. від імені ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, яку Перший апеляційний адміністративний суд ухвалою від 10.01.2020 повернув скаржнику на підставі пункту 1 частини четвертої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Повертаючи апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції керувався тим, що заявником не надано будь-яких документів, які б підтверджували право адвоката Лисова В. Л. на оскарження судового рішення першої інстанції в інтересах ОСОБА_1 в апеляційному порядку, оскільки наданий ним ордер не містить зазначення повноважень з представництва інтересів особи. Разом з тим, суд зазначив, що належним документом, який підтверджує конкретні повноваження адвоката діяти від імені особи, є договір про надання правової допомоги, який заявником не було надано суду.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
17.02.2020 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга адвоката Лисова В. Л., який діє в інтересах позивачки ОСОБА_1 на ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 10.01.2020, в якій скаржник просить скасувати оскаржувану ухвалу суду апеляційної інстанції та направити справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що ордер, який видано відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" є самостійним документом, що підтверджує повноваження адвоката, а норми КАС України не вимагають надання разом з ордером копії або витягу із договору про надання правової допомоги для підтвердження повноважень адвоката як представника.
Позиція інших учасників справи
Відсутність відзиву на касаційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду апеляційної інстанції.
Рух справи у суді касаційної інстанції
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Мельник-Томенко Ж. М., суддів Жука А. В., Мартинюк Н. М. ухвалою від 05.03.2020 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
Ухвалою Верховного Суду в складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Мельник-Томенко Ж. М. від 245.09.2020 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими він керувався
Відповідно до частини першої статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
За приписами частини першої статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Згідно з частиною четвертою статті 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
За приписами частин першої та другої статті 26 Закону України від 05.07.2012 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.