Постанова
Іменем України
21 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 511/1678/17
провадження № 61-47297св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
Тітова М. Ю. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Стрільчука В. А.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Роздільнянська районна державна адміністрація Одеської області,
третя особа - ОСОБА_2,
провівши у порядку письмового провадження попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Одеської області від 23 жовтня 2018 року у складі колегії суддів: Таварткіладзе О. М., Заїкіна А. П., Погорєлової С. О.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області (далі - Роздільнянська РДА) та просив скасувати розпорядження Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області № 793/А від 30 травня 2008 року та розпорядження Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області № 204/А від 10 лютого 2009 року.
В обґрунтування позову зазначав, що згідно рішення сесії Роздільнянської міської Ради Роздільнянського району Одеської області від 29 травня 2009 року йому надали дозвіл на вибір та розробку земельної ділянки площею 0,05 га по вулиці без назви в місті Роздільна Роздільнянського району Одеської області з цільовим призначенням "для будівництва житлового будинку". З поданої до суду ОСОБА_2 позовної заяви йому стало відомо, що розпорядженням Роздільнянської РДА ОСОБА_2. надано згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу Роздільнянської міської ради Одеської області, яка поглинула і його ділянку.
Згідно пункту 12 розділу X Перехідних положень ЗК України повноваження щодо передачі у власність земельних ділянок із земель державної власності, що розташовані за межами населених пунктів району, належать районним адміністраціям.
Як вбачається з Генерального плану, затвердженого у 1994 році, виділена йому земельна ділянка знаходиться в межах міста Роздільна.
Відтак розпорядженням Роздільнянської РДА № 793/А від 30 травня 2008 року, яким надано згоду на розробку проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства на території Роздільнянської міської ради в частині надання згоди ОСОБА_2 та № 204/А-2009 від 10 лютого 2009 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства із земель запасу Роздільнянської міської ради (за межами населеного пункту) є незаконними та порушують його права, у зв`язку з чим ОСОБА_1 просив позов задовольнити.
Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанції
Заочним рішенням Роздільнянського районного суду Одеської області від 28 березня 2018 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Скасовано розпорядження Роздільнянської РДА № 793/А від 30 травня 2008 року та розпорядження Роздільнянської РДА № 204/А від 10 лютого 2009 року. Вирішено питання розподілу судових витрат.
Суд першої інстанції виходив з того, що Роздільнянська РДА перевищила свої повноваження і видала незаконне розпорядження щодо земель комунальної власності та незаконно прийняла рішення. Предметом спору є законність розпоряджень РДА, про які йдеться мова, щодо правовідносин, пов`язаних з реалізацією законних прав позивача в сфері земельних відносин.
Відповідно до ЗК України районні державні адміністрації не наділені повноваженнями щодо розпорядження земельними ділянками, які не перебувають у державній власності.
Ухвалою Роздільнянського районного суду Одеської області від 10 травня 2018 року відмовлено у задоволенні заяви Роздільнянської РДА про перегляд заочного рішення у цій справі.
Постановою Апеляційного суду Одеської області від 23 жовтня 2018 року заочне рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 28 березня 2018 року скасовано та ухвалене нове рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що пунктом 12 розділу X "Перехідні положення" ЗК України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з робочою копією генерального плану м. Роздільна, розробленого інститутом "Одесцивільпроект" у 1994 році, спірна земельна ділянка площею 2,0 га розташована за межами м. Роздільна і відноситься до земель запасу Роздільнянської міської ради. З цього генерального плану вбачається, що спірна земельна ділянка в перспективі мала увійти до меж м. Роздільна.
Доказів існування рішення про зміну меж м. Роздільна Одеської області не надано.
Рішенням Роздільнянської міської ради від 02 березня 2012 року № 573 подовжено термін дії генерального плану м. Роздільна, розроблений інститутом "Одесцивільпроект" у 1994 році, на період розроблення (оновлення) генерального плану м. Роздільна.
Оскільки проект землеустрою було погоджено відповідними органами, кожен з яких надав висновок щодо погодження відведення у власність ОСОБА_2 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу на території Роздільнянської міської ради (за межами населених пунктів), у Роздільнянської РДА не було підстав для відмови у погодженні проекту землеустрою.
За таких обставин, Роздільнянська РДА, приймаючи оскаржувані розпорядження, діяла в межах наданих законодавством України повноважень.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги
У липні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати постанову Апеляційного суду Одеської області від 23 жовтня 2018 року і залишити в силі рішення Роздільнянського районного суду Одеської області від 28 березня 2018 року.
В обґрунтування касаційної скарги зазначав, що про незаконність оскаржуваних розпоряджень Роздільнянської РДА свідчить протест прокурора з вимогою скасувати розпорядження Роздільнянської РДА № 204/А від 10 лютого 2009 року, в якому встановлено наявність земельних ділянок площею 0, 004 га та 0, 001 га, які передані в оренду ВАТ "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго", на земельній ділянці ОСОБА_2 . Відтак передача земельної ділянки ОСОБА_2 загрожує енергозабезпеченню м. Роздільна.
Висновок Відділу земельних ресурсів у Роздільнянському районі Одеської області до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,0 га, наданої ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства із земель запасу Роздільнянської міської ради № 18-08-05/3409 від 22 липня 2008 року скасовано начальником Відділу держкомзему у Роздільнянському районі Одеської області 15 листопада 2010 року за вимогою прокурора.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства з земель запасу Роздільнянської міської ради розроблено Одеською регіональною філією Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" на підставі договору № 316-1626 від 22 серпня 2008 року, проте висновки щодо розгляду цього проекту та погодження відведення земельної ділянки датовані більш ранніми датами, ніж складено сам проект.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 22 грудня 2018 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано її матеріали з Роздільнянського районного суду Одеської області.
31 січня 2019 року справа № 511/1678/17 надійшла до Верховного Суду.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Тому у тексті цієї постанови норми ЦПК України наводяться в редакції, яка була чинною станом на 07 лютого 2020 року.
Частиною другою статті 389 ЦПК України встановлено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 409 ЦПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
Згідно з частиною першою статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Суди встановили, що розпорядженням Роздільнянської РДА № 793/А-2008 від 30 травня 2008 року було надано згоду громадянам України на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку загальною площею 3,8429 га ріллі ( ОСОБА_3 - 1,829 га, ОСОБА_2 - 2,00 га), яка надається у власність для введення особистого сільського господарства із земель запасу Роздільнянської міської ради (за межами населеного пункту).
Згідно з договором №316-1626 від 22 серпня 2008 року Одеською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру" був розроблений проект відведення земельної ділянки, який погоджено територіальними органами виконавчої влади, підтверджено висновком відділу земельних ресурсів у Роздільнянському районі Одеської області від 22 липня 2008 року, висновком Роздільнянської міської ради від 25 червня 2008 року, висновком Роздільнянської РДА від 25 червня 2008 року, висновком Державної санітарно-епідеміологічної служби Роздільнянського району від 20 червня 2008 року, висновком Західного сектору охорони навколишнього природного середовища в Одеській області від 23 червня 2008 року, висновком Управлінням охорони об`єктів культурної спадщини від 15 липня 2008 року.