ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 686/10404/17
провадження № 51-776км20
Верховний Суд колегією суддів
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Мазура М. В.,
суддів Марчука О. П., Могильного А. О.,
за участю:
секретаря судового засідання Миколюка Я. О.,
прокурора Круценко Т. В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на ухвалу Хмельницького апеляційного суду від 27 листопада 2019 року, постановлену в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017240100001152, за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя АДРЕСА_1 ), зареєстрованого у АДРЕСА_2, такого, що не має судимостей,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 187 Кримінального кодексу України (далі - КК).
Рух справи, зміст судових рішень і встановлені судами
першої та апеляційної інстанцій обставини
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області надійшов обвинувальний акт у вищевказаному кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 187 КК.
У ході судового розгляду прокурором було складено новий обвинувальний акт зі зміненим обвинуваченням, за яким дії ОСОБА_1 були перекваліфіковані з ч. 1 ст. 187 КК на ч. 2 ст. 186 КК.
За вироком Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26 січня 2018 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 2 ст. 186 КК із застосуванням ст. 69 цього Кодексу до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки. На підставі ст. 2 Закону України "Про амністію у 2016 році" ОСОБА_1 звільнено від відбування призначеного покарання.
Хмельницький апеляційний суд ухвалою від 27 листопада 2018 року скасував вирок місцевого суду і призначив новий розгляд у суді першої інстанції.
Під час нового розгляду кримінального провадження в суді першої інстанції прокурором складено новий обвинувальний акт зі зміненим обвинуваченням, за яким дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 187 КК.
За результатом судового розгляду Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області перекваліфікував дії ОСОБА_1 з ч. 1 ст. 187 на ч. 2 ст. 186 КК і вироком від 22 квітня 2019 року засудив останнього за ч. 2 ст. 186 КК із застосуванням ст. 69 цього Кодексу до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки. На підставі ст. 2 Закону України "Про амністію у 2016 році" ОСОБА_1 звільнено від відбування призначеного покарання.
Згідно з цим вироком ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він за встановлених судом першої інстанції обставин та детально наведених у вироку, 22 лютого 2017 року приблизно о 11:30, перебуваючи в під`їзді № 1 будинку АДРЕСА_3, застосувавши насильство, що не є небезпечним для життя чи здоров`я потерпілої, а саме розпиливши в обличчя ОСОБА_2 сльозогінний газ із невстановленого газового балона, тим самим дезорієнтувавши жінку, вирвав з її рук сумку з майном потерпілої, заподіявши тим самим ОСОБА_2 матеріальної шкоди на загальну суму 2307,37 грн.
Хмельницький апеляційний суд ухвалою від 27 листопада 2019 року залишив вирок місцевого суду щодо ОСОБА_1 без змін.
Вимоги і доводи особи, яка подала касаційну скаргу та заперечення інших учасників провадження
У касаційній скарзі прокурор, посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону та неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, просить скасувати ухвалу апеляційного суду і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Обґрунтовуючи наведене прокурор, указує на те, що з огляду на мотиви скасування попереднього вироку місцевого суду, суд апеляційної інстанції дійшов хибного висновку про те, що при новому розгляді кримінального провадження в суді першої інстанції, місцевий суд був позбавлений можливості застосувати до ОСОБА_1 норму закону про більш тяжке кримінальне правопорушення. Крім того, погодившись із кваліфікацією дій засудженого за ч. 2 ст. 186 КК, апеляційний суд допустив неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність.
У письмових запереченнях на касаційну скаргу прокурора засуджений ОСОБА_1, посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів, просить залишити скаргу без задоволення. Також просить розглянути кримінальне провадження в суді касаційній інстанції без його участі.
Позиції учасників судового засідання
У судовому засіданні прокурор, навівши відповідні пояснення, підтримала касаційну скаргу, просила її задовольнити на підставах, зазначених у цій скарзі.
Іншим учасникам судового провадження було належним чином повідомлено про дату, час та місце касаційного розгляду, однак у судове засідання вони не з`явилися. Клопотань про особисту участь у касаційному розгляді або повідомлень про поважність причин їх неприбуття до Суду від них не надходило.
Мотиви Суду
Згідно зі ст. 438 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) підставами для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність, невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
Відповідно до ч. 2 ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
При цьому при перевірці доводів, наведених у касаційній скарзі, Верховний Суд виходить із фактичних обставин, установлених місцевим та апеляційним судами.
Статтею 370 КПК визначено, що судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
За змістом частин 1 та 3 ст. 337 КПК судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, крім випадків, передбачених цією статтею. З метою ухвалення справедливого судового рішення та захисту прав людини і її основоположних свобод суд має право вийти за межі висунутого обвинувачення, зазначеного в обвинувальному акті, лише в частині зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення, якщо це покращує становище особи, стосовно якої здійснюється кримінальне провадження.
Як зазначалось вище, після скасування апеляційним судом попереднього вироку, прокурором було складено новий обвинувальний акт зі зміненим обвинуваченням, за яким дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 187 КК.