Постанова
Іменем України
16 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 715/1138/18
провадження № 61-12855св19
Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач), Жданової В. С., Ігнатенка В. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
третя особа - Приватне акціонерне товариство "Українська пожежна страхова компанія",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Чернівецького апеляційного суду від 30 травня 2019 року у складі колегії суддів: Владичана А. І., Лисака І. Н., Перепелюк І. Б.,
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У червні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Приватне акціонерне товариство "Українська пожежна страхова компанія" (далі - ПрАТ "Українська пожежна страхова компанія"), про відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки.
На обґрунтування позовних вимог зазначала, що 01 листопада 2015 року поза межами населених пунктів а адміністративно-територіальних межах Глибоцького району Чернівецької області сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля марки "Mercedes-Benz", реєстраційний номерний номер НОМЕР_1, під керуванням водія ОСОБА_4 та автомобіля марки "Ford Transit Cоnnect", реєстраційний номерний знак НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_3, й в салоні якого вона перебувала в якості пасажира. Унаслідок дорожньо-транспортної пригоди їй спричинено тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості, що призвело до тривалого стаціонарного лікування та розладу здоров`я.
За фактом вказаної дорожньо-транспортної пригоди проводилося досудове розслідування кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 286 КК України, яке було закрито у зв`язку зі смертю водія ОСОБА_4 від отриманих травм під час дорожньо-транспортної пригоди.
Автомобіль марки "Ford Transit Cоnnect", реєстраційний номерний знак НОМЕР_2, у якому вона перебувала під час дорожньо-транспортної пригоди належить на праві власності ОСОБА_2, керував автомобілем водій ОСОБА_3, цивільно-правова відповідальність власника вказаного транспортного засобу застрахована у ПрАТ "Українська пожежна страхова компанія" згідно страхового поліса серії АІ № 5115607, до якого вона звернулася із заявою про відшкодування шкоди, проте відповіді не отримала.
Станом на 01 червня 2018 року нею витрачено на лікування 46 557,61 грн, крім того, їй також завдано моральну шкоду, яка полягає у сильному нервовому стресі та важких моральних стражданнях, яку вона оцінює у 150 000 грн.
Вважаючи, що за вказаних обставин, заподіяну їй матеріальну та моральну шкоду мають відшкодувати власник автомобіля марки "Ford Transit Cоnnect", реєстраційний номер НОМЕР_2, у якому вона перебувала під час дорожньо-транспортної пригоди, ОСОБА_2 та водій, який керував вказаним автомобілем під час дорожньо-транспортної пригоди, ОСОБА_3, ОСОБА_1 просила стягнути солідарно з відповідачів на її користь 46 557,41 грн на відшкодуванням майнової шкоди та 150 000 грн на відшкодування моральної шкоди.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 04 лютого 2019 року у складі судді Цуренка В. А. позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 20 121,31 грн на відшкодування майнової шкоди та 5 000 грн на відшкодування моральної шкоди. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідно до вимог частини другої статті 1187, частини другої статті 1188 ЦК України, відповідач ОСОБА_3, який на відповідній правовій підставі керував транспортним засобом, має відшкодувати позивачу завдану їй джерелом підвищеної небезпеки шкоду, незалежно від вини.
Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Чернівецького апеляційного суду від 30 травня 2019 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_3 - ОСОБА_5 задоволено частково. Рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 04 лютого 2019 року скасовано, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що за відсутності відмови страховика відповідачів у виплаті страхового відшкодування, відсутні передбачені законом підстави для відшкодування останніми заподіяної позивачу шкоди.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів
У липні 2019 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати і залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційний суд безпідставно скасував законне і обґрунтоване рішення суду першої інстанції, вийшовши за межі доводів та вимог апеляційної скарги та не врахувавши, що водій ОСОБА_3 відповідає за спричинену їй шкоду, незалежно від наявності його вини.
Ухвалою Верховного Суду від 06 вересня 2019 року відкрито касаційне провадження у цій справі, витребувано її матеріали із суду першої інстанції.
Станом на час розгляду справи Верховним Судом відзив на касаційну скаргу не надходив.
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".
Частиною другою розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За таких обставин розгляд касаційної скарги ОСОБА_1 здійснюється Верховним Судом в порядку та за правилами ЦПК України в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, що діяла до 08 лютого 2020 року.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а постанови суду апеляційної інстанції - без змін.
Фактичні обставини справи встановлені судами
Встановлено, що 01 листопада 2015 року приблизно о 05 годині ранку водій ОСОБА_4 , керуючи автомобілем марки "Mercedes-Benz", реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, рухався по автодорозі М-19 сполученням "Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече" зі сторони міста Чернівці у напрямку смт Глибока. Проїжджаючи 523 км вказаної автодороги, рухаючись поза межами населених пунктів в адміністративно-територіальних межах Глибоцького району Чернівецької області на перевищеній швидкості більше 90 км/год, не врахувавши дорожню обстановку, неправильно застосувавши прийоми керування транспортним засобом, безпідставно здійснив виїзд на смугу зустрічного руху. Повертаючи на свою смугу руху та перебуваючи більшою частиною автомобіля на своїй смузі руху, в безпосередній близькості до горизонтальної дорожньої розмітки 1.1. Правил дорожнього руху "вузька суцільна лінія", ОСОБА_4 допустив зіткнення із зустрічним автомобілем марки "Ford Transit Connect", реєстраційний номерний знак НОМЕР_2, яким керував водій ОСОБА_3, і в салоні якого в якості пасажира перебувала позивач ОСОБА_1 .
Відповідно до висновку СМЕ №52 від 21 січня 2016 року ОСОБА_1 спричинено тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості, як такі, що призвели до тривалого розладу здоров`я. У результаті отриманих тілесних ушкоджень ОСОБА_1 у період з 01 листопада 2015 року по 06 січня 2016 року перебувала на стаціонарному лікуванні в лікарні швидкої медичної допомоги міста Чернівці.
05 квітня 2016 року на підставі рішення лікарської комісії у зв`язку з отриманими травмами під час дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності.
За фактом дорожньо-транспортної пригоди проводилось досудове розслідування кримінального провадження №1201520000000796 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 286 КК України, яке постановою прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування Прокуратури Чернівецької області Романюк І. І. від 30 червня 2017 року закрито на підставі статті110, пункту 5 статті 284 КПК України, у зв`язку з тим, що водій ОСОБА_6 загинув під час дорожньо-транспортної пригоди.
Згідно повідомлення Регіонального Сервісного Центру Міністерства внутрішніх справ України у Чернівецькій області територіального сервісного центру № 7344 автомобіль марки "Ford Transit Connect", реєстраційний номерний знак НОМЕР_2, у якому перебувала позивач на час дорожньо-транспортної пригоди, зареєстрований за відповідачем ОСОБА_2 .
На момент дорожньо-транспортної пригоди, водій ОСОБА_3 керував транспортним засобом на відповідній правовій підставі, в зв`язку з передачею йому права керування ОСОБА_7, який надав йому технічний паспорт на транспортний засіб та страховий поліс.
Цивільно-правова відповідальність власника вказаного транспортного засобу застрахована у ПрАТ "Українська пожежна страхова компанія" згідно страхового поліса серії АІ № 5115607.
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до ПрАТ "Українська пожежна страхова компанія" із заявою про відшкодування шкоди та витрат пов`язаних з ушкодженням здоров`я, які вона отримала унаслідок дорожньо-транспортної пригоди, додавши всі наявні у неї докази.
Письмової відповіді страховика на заяву позивача матеріали справи не містять.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Частиною першою статті 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до частини другої статті 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.