ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 825/879/17
адміністративне провадження № К/9901/43626/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Бучик А.Ю.,
суддів Мороз Л.Л., Рибачука А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Крапив`янське" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року у складі колегії суддів: Саприкіної І.В., Карпушової О.В., Кучми А.Ю. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Крапив`янське" до головного спеціаліста відділу контролю з використання та охорони земель у Бахмацькому, Коропському та Сосницькому районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області державного інспектора Ріпи Сергія Миколайовича, Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання дій протиправними та скасування припису, -
УСТАНОВИВ:
ТОВ "Крапив`янське" (надалі по тексту також - позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просило:
визнати протиправними дії головного спеціаліста відділу контролю з використання та охорони земель у Бахмацькому, Коропському та Сосницькому районах Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області державного інспектора Ріпи С.М. щодо складення акту обстеження земельної ділянки від 27.04.2017 № 70/0/92/-17-ДК/9/АП/09/01/-17 та розрахунку розміру шкоди на суму 134 597, 75 грн., винесених щодо позивача;
визнати протиправним та скасувати припис головного спеціаліста відділу контролю з використання та охорони земель у Бахмацькому, Коропському та Сосницькому районах Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області державного інспектора Ріпи С.М. №70/0/92-17-ДК/0002Пр/03/01/-17 від 28.04.2017.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.07.2017 визнано протиправним та скасовано припис головного спеціаліста відділу контролю з використання та охорони земель у Бахмацькому, Борзнянському, Коропському та Сосницькому районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області державного інспектора Ріпи С.М. від 28.04.2017 № 70/0/92-ДК/0002Пр/03/01/-17;
В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року скасовано, постановлено нову про відмову в задоволенні позову.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2017 та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що апеляційний суд вважав, що у позивача на момент перевірки було відсутнє право на користування земельною ділянкою площею 121,6174 га, у зв`язку з чим підтверджується факт її самовільного зайняття. Разом з тим, на думку позивача, такі висновки суду апеляційної інстанції грунтуються на припущеннях, оскільки не встановлено кадастровий номер земельної ділянки, яку начебто самовільно зайняло ТОВ "Крапив`янське", в приписі та в акті перевірки відсутня план-схема земельної ділянки.
Відзиву на касаційну скаргу учасниками справи до суду не подано.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
У ході розгляду справи судами встановлено, що ТОВ "Крапив`янське" зареєстровано як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00.
27.04.2017 на підставі Плану роботи Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Чернігівській області на ІІ квартал 2017 та наказу ГУ Держгеокадастру в Чернігівській області від 25.04.2017 № 70-ДК головним спеціалістом відділу контролю з використання та охорони земель у Бахмацькому, Борзнянському, Коропському та Сосницькому районах Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області здійснено контроль за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності під час використання земель сільськогосподарського призначення державної власності (земель запасу, резервного фонду), як об`єктів перевірки, право на які, виставлено на аукціон, на території Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства за об`єктом-земельної ділянки № 70/0/92-17-ДК/9/АП/09/01/-17 та акт обстеження земельної ділянки № 70/0/92-17-ДК/2/АО/10/01-17.
Перевіркою встановлено самовільне зайняття та використання земельної ділянки (порушення ст.ст. 125, 126 ЗК України), зокрема, зазначено, що ТОВ "Крапив`янське" самовільно зайняло земельну ділянку на території Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області площею 121, 6174 га.
28.04.2017 відповідачем на ім`я директора ТОВ "Крапив`янське" видано припис №70/0/92-17-ДК/0002Пр/03/01/-17 про усунення виявлених порушень, а саме: зобов`язано оформити правовстановлюючі документи на використання земельної ділянки або звільнити самовільно зайняту земельну ділянку.
Також на адресу позивача надійшов розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття позивачем земельної ділянки, в розмірі 134 597, 75 грн.
Не погоджуючись з діями відповідача та вказаним приписом, позивач звернувся до суду за захистом свої прав.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно винесений оскаржуваний припис від 28.04.2017 щодо ТОВ "Крапив`янське".
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову у позові, суд апеляційної інстанції виходив з того, що перевірка позивача була проведена відповідно до вимог та у спосіб, визначений чинним законодавством, відповідачем правомірно встановлено факт зайняття земельної ділянки та порушення вимог ст. 125, 126 ЗК України та ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", а тому оскаржуваний припис скасуванню не підлягає.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Згідно з статтею 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №482 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.
Відповідно до підпункту 25-1 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.