ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2020 року
м. Київ
Справа № 910/8130/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Могил С.К. - головуючий (доповідач), Мачульський Г.М., Случ О.В.,
за участю секретаря судового засідання Кравчук О.І.,
та представників:
позивача 1: Радзієвського А.М.,
позивача 2: Лишак І.В.,
відповідача 1: Мартьола Д.С.,
відповідача 2: не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.02.2020
та рішення Господарського суду міста Києва від 10.10.2019
у справі № 910/8130/19
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Матейківінвестагро"
до:
1) Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів,
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГЕЛАН ПЛЮС"
про визнання недійсним договору купівлі-продажу активу від 05.06.2019 № 19,
та за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОКРЯЖ"
до:
1) Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГЕЛАН ПЛЮС"
про визнання недійсним договору купівлі-продажу активу від 05.06.2019 № 19,
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Матейківінвестагро" та Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОКРЯЖ" звернулися до Господарського суду міста Києва з позовами до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (надалі - Агентство) та Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГЕЛАН ПЛЮС" про визнання недійсним договору купівлі-продажу активу № 19 від 05.06.2019.
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтовували порушенням Агентством визначених Законом України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" повноважень, що полягає в реалізації належного позивачам майна за відсутності правових підстав для цього.
Під час розгляду вказаних вимог суди попередніх інстанцій встановили, що 18.09.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕРА ГРЕЙН" (зерновий склад) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Матейківінвестагро" (поклажодавець) укладено договір № 24 складського зберігання, за умовами якого поклажодавець зобов`язується передати зерновому складу плоди зернових, зернобобових та олійних культур за заліковою вагою в кількості, яка визначається по фактичній кількості зерна, що надійшло від поклажодавця і засвідчується відповідними складськими документами, а зерновий склад зобов`язується прийняти таке зерно для зберігання на визначених цим договором умовах і в установлений строк повернути його поклажодавцеві або особі, зазначеній ним як одержувач, у стані, передбаченому цим договором та законодавством. На умовах договору № 24 складського зберігання від 18.09.2018 позивач Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Матейківінвестагро" (далі - позивач 1) передав на відповідальне зберігання Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕРА ГРЕЙН" насіння соняшнику у кількості 479900 кг фізичної ваги (470101 кг залікової ваги).
20.09.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕРА ГРЕЙН" (зерновий склад) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОКРЯЖ" (поклажодавець) укладено договір № 25 складського зберігання аналогічного змісту до договору № 24 складського зберігання від 18.09.2018. На умовах договору № 25 складського зберігання від 20.09.2018 поклажедавець передав на відповідальне зберігання зерновому складу сою неочищену у кількості 4715600,00 кг фізичної ваги.
Ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 20.02.2019 за результатами розгляду клопотання заступника начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Генеральної прокуратури України Шевченка А.Г. про накладення арешту у справі № 757/8724/19-к:
- накладено арешт на все майно, а саме: на зернові культури, круп`яні та олійні культури, які перебувають за адресою: Вінницька обл.., Барський р-н, с. Заможне, вул. Вокзальна 26, на території ТОВ "ЕРА ГРЕЙН" в приміщенні, яке належить ТОВ "Складський комплекс "Заможне", заборонивши вчиняти будь-які дії щодо відчуження, розпорядження та користування вказаним майном;
- передано Агентству в управління для реалізації або передачі в управління за договором та у порядку та на умовах, визначених ст.ст. 1, 9, 19-24 Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" зернові культури, круп`яні та олійні культури, які перебувають на території ТОВ "ЕРА ГРЕЙН" в приміщенні, яке належить ТОВ "Складський комплекс "Заможне".
Відповідно до протоколу № 409124 проведення електронних торгів 30.05.2019 з 09:00 год. до 18:00 год. відбулися електронні торги з реалізації майна: зернові культури, круп`яні та олійні культури (реєстраційний номер лота 352543), ціна продажу 8826124,27 грн. Переможцем торгів визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Мегелан Плюс".
За результатами проведених електронних торгів 05.06.2019 між Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Мегелан Плюс" (покупець) укладено договір купівлі-продажу активу № 19, за умовами якого продавець зобов`язався передати, а покупець зобов`язався прийняти активи відповідно до специфікації, що є невід`ємною частиною договору (додаток) і сплатити за них певну грошову суму.
Ухвалами Печерського районного суду міста Києва від 11.06.2019 та від 14.06.2019 скасовано арешт на насіння соняшника некласного врожаю 2018 року в кількості 470 тон 101 кілограм та на зерно сої загальною вагою 2721,261 тон, накладений ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 20.02.2019 у справі №757/8724/19-к.
Вважаючи безпідставною реалізацію Агентством вказаного майна, позивачі звернулись з позовами у даній справі.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 10.10.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 04.02.2020, обидва позови задоволено, визнано недійсним договір купівлі-продажу активу № 19 від 05.06.2019.
За висновками судів обох інстанцій, визначаючи кількість активів для реалізації шляхом проведення електронних торгів, Агентство із взаємодією з органами досудового розслідування мало б визначити доцільність проведення реалізації майна, яке перебувало на території Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕРА ГРЕЙН" з урахуванням правового статусу такого майна та/або наявності власників такого майна.
Зважаючи на те, що спірний договір укладено без жодного обгрунтування Агентством свого рішення про доцільність проведення реалізації активів, а не передачу останніх в управління за договором, тобто безпідставно, та з огляду на порушення вказаним договором прав та інтересів позивачів, суди обох інстанцій дійшли висновків про наявність підстав для визнання спірного договору недійсним.
Не погоджуючись з судовими рішеннями у даній справі, Агентство звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій зазначає про безпідставне застосування судами до спірних правовідносин статей 203, 215 ЦК України та стверджує, що наразі відсутній висновок Верховного Суду щодо вирішення подібних спорів.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.04.2020 касаційне провадження за касаційною скаргою Агентства відкрито на підставі пункту 3 частини 2 статті 287 ГПК України.
У відзивах на касаційну скаргу позивачі стверджують про безпідставність її доводів та про обґрунтованість висновків судів попередніх інстанцій.
Переглянувши в касаційному порядку постанову апеляційного та рішення місцевого господарських судів, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення касаційної скарги з огляду на таке.
Відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
За приписами статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Якщо у зв`язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.