ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 420/1627/20
адміністративне провадження № К/9901/14607/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Губської О.А.,
суддів: Білак М.В., Загороднюка А.Г.
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа - Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року, постановлену у складі судді Вовченко О.А. та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2020 року, ухвалену у складі колегії суддів: Градовського Ю.М. (доповідач), Крусяна А.В., Яковлєва О.В.,
І. Суть спору
1. У лютому 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа - Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, в якому просив суд:
1.1 визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 - голови Лиманської РДА Одеської області щодо відсутності контролю у протиправній бездіяльності ОСОБА_2, виконуючої з 19.02.2019 повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області з ненадання у встановлений п`ятнадцятиденний строк (після припинення 13.02.2019 повноважень ОСОБА_5 як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області), до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що призвело до істотного обмеження права сільської територіальної громади на місцеве самоврядування;
1.2. визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_4 - голови Лиманської РДА Одеської області щодо відсутності контролю у протиправній бездіяльності ОСОБА_2, виконуючої з 19.02.2019 повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області з ненадання у встановлений п`ятнадцятиденний строк (після припинення 13.02.2019 повноважень ОСОБА_5 як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області), до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що призвело до істотного обмеження права сільської територіальної громади на місцеве самоврядування;
1.3. визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2, виконуючої з 19.02.2019 повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо ненадання у встановлений п`ятнадцятиденний строк (після припинення 13.02.2019 повноважень ОСОБА_5 як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області), до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що призвело до істотного обмеження права сільської територіальної громади на місцеве самоврядування;
1.4. зобов`язати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, як голову Лиманської РДА Одеської області встановити особистий контроль щодо зобов`язання ОСОБА_2, виконуючої з 19.02.2019 повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, надати до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
1.5. зобов`язати ОСОБА_4, як голову Лиманської РР Одеської області встановити особистий контроль щодо зобов`язання ОСОБА_2, виконуючої з 19.02.2019 повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, надати до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач указує, що Рішенням Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області №340-VII від 13 лютого 2019 року відповідно до пункту 2 частини та частини третьої статті 42, пункту 1 частини третьої статті 50 та частини третьої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи рішення Трояндівської сільської ради "Про дострокове припинення повноважень голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_5 в зв`язку із порушенням Конституції України, законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та не забезпечення здійснення наданих йому повноважень та звільнення ОСОБА_5 з займаної посади" на секретаря цієї ради - ОСОБА_2 покладено виконання повноважень сільського голови та надано право першого підпису, а також зобов`язано звернутися у п`ятнадцятиденний строк до ВРУ з клопотанням про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області. Вважає, що ОСОБА_2 бездіє виконуючи обов`язки голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо ненадання у встановлений п`ятнадцятиденний строк (після припинення 13.02.2019 повноважень ОСОБА_5, як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області) до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, що призвело до істотного обмеження права сільської територіальної громади на місцеве самоврядування.
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року, залишеною без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 06 травня 2020 року позовну заяву повернуто позивачу на підставі ч.2 ст.123, п.1 ч.4 ст.169 КАС України - у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
4. Повертаючи позовну заяву, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивачем пропущено строк звернення з даним позовом до суду, встановлений статтею 122 КАС України, та не зазначено наявності поважних причин пропуску такого строку.
ІІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
5. Не погоджуючись з такими рішеннями суду першої та апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій посилається на неправильне застосування та порушення судами норм матеріального права.
6. У скарзі позивач просить скасувати оскаржувані судові рішення та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду та вирішення в установленому відповідними положеннями КАС України питання про відкриття провадження у справі.
7. Свої вимоги скаржник мотивує тим, що строк, коли позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав неможливо встановити, порушення прав позивач є триваючим по сьогодення, а тому в суду першої інстанції не було правових підстав для повернення поданої позовної заяви, а суд апеляційної інстанції не приділив цьому належної уваги.
8. У відзиві на касаційну скаргу відповідачі вказують на її безпідставність та просять залишити її без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанції - без змін.
ІV. Установлені судами фактичні обставини справи
9. Рішенням Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області №340-VII від 13 лютого 2019 року відповідно до пункту 2 частини та частини третьої статті 42, пункту 1 частини третьої статті 50 та частини третьої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи рішення Трояндівської сільської ради "Про дострокове припинення повноважень голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_5 в зв`язку із порушенням Конституції України, законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та не забезпечення здійснення наданих йому повноважень та звільнення ОСОБА_5 з займаної посади" на секретаря цієї ради - ОСОБА_2 покладено виконання повноважень сільського голови та надано право першого підпису, а також зобов`язано звернутися у п`ятнадцятиденний строк до ВРУ з клопотанням про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
10. Предметом спору у даній справі є оскарження ОСОБА_1 бездіяльності ОСОБА_2, яка виконує обов`язки голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області щодо ненадання у встановлений п`ятнадцятиденний строк (після припинення 13.02.2019 повноважень ОСОБА_5, як голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області) до Верховної Ради України клопотання про призначення позачергових виборів голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області та оскарження бездіяльності ОСОБА_3, як голови Лиманської РДА Одеської області та ОСОБА_4, як голови Лиманської РДА Одеської області щодо відсутності контролю у зазначеній вище бездіяльності ОСОБА_2 .
V. Джерела права й акти їх застосування
11. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить із того, що з метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом підлягають застосуванню правила статті 341 КАС України, відповідно до яких під час розгляду справи в касаційному порядку суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. При цьому, суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підставі позову у суді касаційної інстанції не допускається.
12. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (частини перша, друга статті 55 Конституції України).
13. Частиною п`ятою статті 125 Конституції України визначено, що з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.
14. За визначенням частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
15. У свою чергу, частина перша статті 5 КАС України передбачає право кожної особи в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
16. Строк звернення до адміністративного суду регламентовано статтею 122 КАС України, за приписами частин першої, другої якої, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
17. Законодавче обмеження строку звернення до адміністративного суду обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
18. Установлення законом процесуальних строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
19. Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
20. Право на доступ до суду реалізується на підставах і в порядку, встановлених законом. Процесуальний кодекс установлює обмеження щодо відповідних судових процедур. Зазначені обмеження спрямовані на дотримання оптимального балансу між правом людини на судовий захист і принципами юридичної визначеності, ефективності й оперативності судового процесу.