ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 199/9359/19 (2-а/199/224/19)
провадження № К/9901/13210/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Данилевич Н. А., Шевцової Н. В.,
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до інспектора роти № 2 батальйону № 4 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Князєвої Ванди Миколаївни, Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови щодо адміністративного правопорушення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2020 року, постановлену у складі колегії суддів: Шальєвої В. А. (доповідач), Білак С. В., Олефіренко Н. А.
І. Обставини справи
1. У листопаді 2019 року ОСОБА_1 (надалі також ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до інспектора роти № 2 батальйону № 4 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції Князєвої Ванди Миколаївни (надалі також Інспектор) про скасування постанови щодо адміністративного правопорушення.
2. Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська ухвалою від 6 грудня 2019 року залучив до участі у справі у якості відповідача Управління патрульної поліції у Дніпропетровській області (надалі також УПП).
3. Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська рішенням від 20 грудня 2019 року позов задовольнив частково: скасував оспорювану постанову серії ЕАК № 1742105 від 13 листопада 2019 року про адміністративне правопорушення, винесену Інспектором, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 122 КУпАП і накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425,00 гривень; закрив провадження по справі про адміністративне правопорушення.
4. Рішення ухвалено у без участі сторін (їх представників).
5. Відомості щодо направлення на адресу сторін копії наведеного рішення та її вручення у матеріалах справи відсутні.
6. 23 січня 2020 року УПП подало апеляційну скаргу на вказане рішення, заявивши клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, обґрунтоване тим, що копію оскаржуваного рішення отримано лише 17 січня 2020 року.
7. Суддя Третього апеляційного адміністративного суду ухвалою від 10 лютого 2020 року залишив без руху зазначену апеляційну скаргу та запропонував апелянту протягом 10 днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху усунути недоліки апеляційної скарги, а саме: надати заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, в якій зазначити (поважні) підстави для поновлення строку.
8. Підставою для залишення апеляційної скарги без руху слугувала констатація суддею суду апеляційної інстанції пропуску апелянтом установленого статтею 286 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) строку на апеляційне оскарження та висновок судді про те, що учасники процесу, реалізуючи свої процесуальні права, повинні вимагати у суду видачі повного судового рішення невідкладно після його проголошення, оскільки строк на апеляційне оскарження обчислюється саме з цієї дати.
9. На виконання вказаної ухвали апелянт подав заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, в якій, з-поміж іншого, наголосив на тому, що копію оскарженого рішення суду першої інстанції отримано лише 17 січня 2020 року, а УПП, не зволікаючи, реалізувало своє право на апеляційне оскарження 23 січня 2020 року.
10. Третій апеляційний адміністративний суд ухвалою від 25 лютого 2020 року відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою УПП на згадане рішення Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 20 грудня 2019 року.
11. Мотивуючи таке своє рішення, апеляційний суд зазначив, що апелянт, знаючи про скорочені строки оскарження судових рішень у термінових справах, чекав на отримання рішення суду, не приймаючи жодних заходів чи дій для його своєчасного отримання, що розцінюється судом як неналежна процесуальна поведінка, яка не сприяє терміновому розгляду цієї категорії справ.
ІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
12. УПП, вважаючи ухвалу суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження постановленою з порушенням вимог процесуального закону, подав касаційну скаргу.
13. У касаційній скарзі автор просить скасувати оскаржуване судове рішення та направити справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
14. Верховний Суд ухвалою від 7 серпня 2020 року відкрив касаційне провадження з підстав, передбачених частиною третьою, абзацом другим частини четвертої статті 328 КАС України.
15. Станом на дату касаційного розгляду відзивів на касаційну скаргу не надійшло.
ІІІ. Нормативне регулювання
16. Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
17. Відповідно до частин першої-четвертої статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом..
18. Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи. Цим конституційним положенням кореспондують норми статті 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і статті 13 КАС України.
19. Згідно з частиною першою статті 293 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
20. Статтею 295 КАС України визначено таке:
1. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
2. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
3. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
21. Відповідно до частини третьої статті 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
22. За правилом пункту 4 частини першої статті 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.