1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



16 вересня 2020 року

м. Київ

справа № 820/4486/17

адміністративне провадження № К/9901/2107/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шевцової Н.В.,

суддів: Смоковича М.І., Радишевської О.Р.,

розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції адміністративну справу № 820/4486/17

за позовом ОСОБА_1 до Ради адвокатів Харківської області, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування рішень,

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року, прийняту в складі головуючого судді Старосєльцевої О.В.,

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого судді Зеленського В.В., суддів Чалого І.С., П`янової Я.В.,



УСТАНОВИВ:



І. Короткий зміст позовних вимог

1. 29 вересня 2017 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ради адвокатів Харківської області (далі - відповідач-1), Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області (далі - відповідач-2, КДКА Харківської області), в якому просив:

1.1 визнати протиправною відмову Голови Ради адвокатів Харківської області Гайворонської В.В. щодо вирішення заяви від 18 липня 2017 року про зупинення адвокатської діяльності відповідно до статті 31 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність";

1.2 зобов`язати Раду адвокатів Харківської області вирішити заяву від 18 липня 2017 року про зупинення адвокатської діяльності відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини третьої статті 31 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність";

1.3 визнати протиправним та скасувати рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 22 серпня 2017 року, яким порушена дисциплінарна справа стосовно позивача;

1.4 визнати протиправним та скасувати рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 19 вересня 2017 року, за яким нібито за порушення порядку та строків сплати щорічних внесків на реалізацію повноважень органа адвокатського самоврядування за 2017 рік застосовано щодо позивача дисциплінарне стягнення у вигляді попередження.

2. На обґрунтування позову позивач зазначив, що КДКА Харківської області неправомірно прийняті рішення про порушення стосовно позивача дисциплінарної справи та про застосування до позивача дисциплінарного стягнення, оскільки 30 грудня 2016 року на підставі заяви ОСОБА_1 припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця, тобто, починаючи з 30 грудня 2016 року діяльність, що передбачена Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", ОСОБА_1 не здійснювалась. За таких підстав просив позов задовольнити, а розгляд справи провести за його відсутності.

3. Представник відповідача-1 проти задоволення позову заперечував та зазначив, що позивачем не дотримано порядку подання заяви про зупинення адвокатської діяльності. Окрім того, стверджував, що позивачем не виконано обов`язку, передбаченого підпунктами 2.1, 2.2, 2.5 пункту 2 Положення "Про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування", а саме: адвокатом ОСОБА_1 не було сплачено внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, у зв`язку з чим стосовно позивача було прийнято рішення про направлення подання до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Посилаючись на наведені міркування, вважав позов не обґрунтованим.

4. Представник відповідача-2 проти задоволення позову також заперечував та зазначив, що результати перевірки відомостей за поданням Ради адвокатів Харківської області показали на факт відсутності оплати адвокатом ОСОБА_1 внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2017 рік. Стверджував, що процедура притягнення до відповідальності була неухильно додержана Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією, обставини відносин встановлені КДВ повно, оцінені правильно, норма закону обрана вірно, застосована відповідно до змісту, міра стягнення узгоджується з характером допущеного порушення. Посилаючись на наведені міркування, наголошував на безпідставності заявлених вимог.



ІІ. Установлені судами попередніх інстанцій фактичні обставини справи

5. Відповідно до рішення Харківської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 22 грудня 2006 року №13 ОСОБА_1 видано свідоцтво про зайняття адвокатською діяльністю від 22 грудня 2006 року №1417.

6. Позивач обов`язку по сплаті згаданого внеску протягом січня 2017 року не виконав і лише 18 липня 2017 року склав та направив поштою на адресу Ради адвокатів Харківської області заяву про зупинення адвокатської діяльності.

7. Вказаний факт не сплати внесків було виявлено Радою адвокатів Харківської області при виконанні функцій контролю за додержанням норм закону, тобто саме як суб`єктом владних повноважень, і викладено у поданні від 05 квітня 2017 року №221 яке скеровано для розгляду до КДКА Харківської області.

8. Після одержання названого подання КДКА Харківської області було складено та направлено на адресу позивача лист з приводу надання пояснень стосовно допущеного проступку.

9. Дане звернення було одержано позивачем, про що свідчить надана відповідачем письмова відповідь від 18 липня 2017 року.

10. КДКА Харківської області 22 серпня 2017 року прийнято рішення "Про порушення дисциплінарної справи".

11. Рішенням КДКА Харківської області від 19 вересня 2017 року до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді попередження.

12. Позивач, вважаючи, що КДКА Харківської області було неправомірно прийняті рішення про порушення стосовно нього дисциплінарної справи та про застосування до нього дисциплінарного стягнення, звернувся до суду.



ІІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

13. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року, відмовлено в задоволенні позову.

14. Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшли висновку, що оскаржувані рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

15. Додатково суд апеляційної інстанції зауважив, що факт наявності проступку позивача, як адвоката, по несплаті внеску за 2017 рік внаслідок невиконання рішення органу адвокатського самоврядування, підтверджується матеріалами справи і фактично визнаний позивачем. Обставина припинення реєстрації позивача як фізичної особи - підприємця не звільняє позивача від обов`язку проведення платежу по згаданому внеску протягом січня 2017 року.

15.1. Крім того, обраний Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Харківської області вид дисциплінарного стягнення є найм`якішим з-поміж інших, які зазначені в частиною першою статті 35 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05 липня 2012 року № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI).



ІV. Касаційне оскарження

16. Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу, яка зареєстрована 05 січня 2018 року.

17. У касаційній скарзі позивач зазначає, що суд першої інстанції не повідомив його належним чином про час та місце розгляду справи призначеної на 09 листопада 2017 року.

17.1. Також позивач звертає увагу, що, на його думку, суд першої інстанції помилково застосував до спірних правовідносин приписи рішення Ради адвокатів України від 03 лютого 2017 року № 4, в той же час судом першої інстанції зазначено, що дії позивача щодо несплати внесків є завершеними по настанню 01 лютого 2017 року.

17.2. Крім того, позивач звертає увагу, що він відповідно до рішення Ради адвокатів України від 25 вересня 2015 року № 112 "Про сплату щорічних внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування" звільнений від сплати адвокатських внесків, як інвалід війни другої групи та особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі посвідчення серії НОМЕР_1 .

17.3. Додатково заявник касаційної скарги звертає увагу, що стаття 31 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05 липня 2012 року № 5076-VI не передбачає право зупинення адвокатської діяльності лише за умови дотримання приписів пункту 4.11. Порядку введення Єдиного реєстру адвокатів України, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2012 року № 26.

18. За таких обставин заявник касаційної скарги просить скасувати рішення попередніх інстанцій та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги.

19. 11 січня 2018 року ухвалою Верховного Суду відкрито касаційне провадження та витребувано з Харківського окружного адміністративного суду справу № 820/4486/17.

20. 29 січня 2018 року та 02 лютого 2018 року до Верховного Суду від КДКА Харківської області та Ради адвокатів Харківської області на касаційну скаргу надійшли відзиви, в яких відповідачі спростовуючи доводи касаційної скарги просять залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін.

21. 31 січня 2018 року справа № 820/4486/17 надійшла до Верховного Суду.

22. 06 травня 2020 року на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 06 травня 2020 року № 746/0/78-20 проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями.

23. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено склад суду: головуючого суддю - Шевцову Н.В., суддів - Смоковича М.І., Радишевську О.Р.



V. Релевантні джерела права й акти їхнього застосування

24. За правилами частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

25. 08 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

26. За правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

27. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.

28. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

29. Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

30. Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05 липня 2012 року № 5076-VI.

30.1. Відповідно до статті 46 організаційними формами адвокатського самоврядування є конференція адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рада адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Рада адвокатів України, з`їзд адвокатів України.

30.2. За приписами частин першої та сьомої статті 54 вищим органом адвокатського самоврядування України є з`їзд адвокатів України. З`їзд адвокатів України може прийняти рішення про сплату щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, визначити напрями їх використання та відповідальність за несплату внесків.

30.3.Частиною першою статті 55 визначено, що у період між з`їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України.

30.3.1. Рада адвокатів України, зокрема, забезпечує виконання рішень з`їзду адвокатів України; встановлює розмір та порядок сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, забезпечує їх розподіл і використання (якщо з`їздом адвокатів України прийнято рішення про сплату щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування та визначено напрями їх використання) (пункти 3 та 6 частини четвертої статті 55).

30.4. Приписами частини першої статті 57 установлено, що рішення з`їзду адвокатів України та Ради адвокатів України є обов`язковими для виконання всіма адвокатами.

30.5. Приписами частини першої статті 31 визначено, що право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі:

30.5.1. подання адвокатом заяви про зупинення адвокатської діяльності;

30.5.2. набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно адвоката за вчинення злочину, крім випадку, передбаченого пунктом 6 частини першої статті 32 цього Закону;

30.5.3. накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю;

30.5.4. визнання адвоката за рішенням суду недієздатним або обмежено дієздатним.

30.7. Відповідно до статті 33 адвоката може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених цим Законом.


................
Перейти до повного тексту