1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду







Постанова

Іменем України


10 вересня 2020 року

м. Київ


справа № 520/13541/18

провадження № 61-11285св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

Тітова М. Ю. (суддя-доповідач), Карпенко С. О., Стрільчука В. А.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Головне управління Національної поліції в Одеській області, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області,


провівши у порядку письмового провадження попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м. Одеси від 12 листопада 2018 року у складі судді Луняченка В. О. та постанову Одеського апеляційного суду від 18 квітня 2019 року у складі колегії суддів: Вадовської Л. М., Ващенко Л. Г., Сєвєрової Є.С.,

ВСТАНОВИВ:


Описова частина


Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі - ГУ НП в Одеській області), Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (далі - ГУ ДКСУ в Одеській області) та просив стягнути за рахунок держави Україна шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України на його користь 5 000 грн на відшкодування моральної шкоди.

В обґрунтування позову зазначав, що 20 червня 2017 року подав до Київського відділу поліції у м. Одесі ГУ НП в Одеській області заяву про скоєне щодо нього та членів його родини кримінального правопорушення, яким їм завдано шкоди в особливо великому розмірі, відповідальність за яке передбачено частиною четвертою статті 190 КК України. В заяві про кримінальне правопорушення зазначено особу, яка скоїла злочин, а також надані копії документів на підтвердження вчиненого кримінального правопорушення.

Подану заяву про скоєне кримінальне правопорушення у встановлений строк не було внесено до ЄРДР, що стало приводом для звернення до Київського районного суду м. Одеси зі скаргою на бездіяльність посадових осіб Київського відділу поліції у м. Одесі ГУ НП в Одеській області.

Ухвалою слідчого судді Київського районного суду міста Одеси від 23 червня 2017 року у справі № 520/7266717 задоволено скаргу на бездіяльність посадових осіб Київського відділу поліції у м. Одесі ГУ НП в Одеській області та зобов`язано посадових осіб Київського відділу поліції у м. Одесі ГУ НП в Одеській області внести до ЄРДР відомості, викладені в його заяві від 20 червня 2017.

Станом на час звернення до суду з цим позовом рішення у справі не прийнято, тобто строк досудового розслідування складає 15 місяців, внаслідок бездіяльності працівників поліції йому заподіяно моральну шкоду, тому ОСОБА_1 просив позов задовольнити.

Короткий зміст рішення судів першої та апеляційної інстанції

Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 12 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного суду від 18 квітня 2019 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що скасування ухвалою слідчого судді процесуальних рішень слідчого, прокурора не є безумовним доказом неправомірності таких процесуальних рішень, дій чи бездіяльності у розумінні статті 1176 ЦК України. Процесуальні рішення, дії, бездіяльність слідчого є предметом оскарження відповідно до правил Кримінального процесуального кодексу. Частиною першою статті 23 ЦК України встановлено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. В той же час, реалізація позивачем свого процесуального права на оскарження рішень, дій, бездіяльності слідчого під час досудового розслідування в межах кримінального провадження не є підставою для відшкодування моральної шкоди, оскільки не є порушенням прав позивача.

Враховуючи вищенаведене суд вважав недоведеним факт заподіяння ОСОБА_1 моральної шкоди та наявності підстав для її відшкодування.

Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги

У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати рішення Київського районного суду м. Одеси від 12 листопада 2018 року і постанову Одеського апеляційного суду від 18 квітня 2019 року та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

В обґрунтування касаційної скарги зазначав, що статтею 56 Конституції України гарантовано право кожного на відшкодування за рахунок держави моральної шкоди, завданої бездіяльністю органів державної влади.

Шкода, завдана фізичній особі бездіяльністю посадової особи органу державної влади при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується на підставі статті 1174 ЦК України незалежно від вини цієї особи.

Незаконною бездіяльністю посадових осіб слідчого відділу ГУ НП в Одеській області йому та його родині завдано моральну шкоду, розмір якої розрахований з урахуванням ступеня бездіяльності, глибини душевних страждань, витраченого часу на захист прав в суді.

Рух справи в суді касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 17 липня 2019 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі та витребувано її матеріали з Київського районного суду м. Одеси.


06 серпня 2019 року справа № 520/13541/18 надійшла до Верховного Суду.





Мотивувальна частина


Позиція Верховного Суду


Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" від 15 січня 2020 року № 460-IX установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Тому у тексті цієї постанови норми ЦПК України наводяться в редакції, яка була чинною станом на 07 лютого 2020 року.

Частиною другою статті 389 ЦПК України встановлено, що підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 409 ЦПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.


Згідно з частиною першою статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Суди встановили, що 20 червня 2017 року ОСОБА_1 подав до Київського відділу поліції у м. Одесі ГУ НП в Одеській області заяву про скоєне щодо нього та членів його родини кримінального правопорушення, яким їм завдано шкоду в особливо великому розмірі, відповідальність за яке передбачено частиною четвертою статті 190 КК України. У заяві про кримінальне правопорушення зазначено особу, яка скоїла злочин, наведені підстави, факти, обґрунтування, а також надані копії документів на підвтердження скоєного кримінального правопорушення.

Подану ОСОБА_1 заяву про кримінальне правопорушення у визначений КПК України строк не було внесено до ЄРДР, що стало приводом для звернення до Київського районного суду м. Одеси зі скаргою на бездіяльність посадових осіб Київського відділу поліції у м. Одесі ГУ НП в Одеській області.

Ухвалою слідчого судді Київського районного суду міста Одеси від 23 червня 2017 року у справі № 520/7266717 задоволено скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність посадових осіб Київського відділу поліції у м. Одесі ГУ НП в Одеській області та зобов`язано посадових осіб Київського відділу поліції у м. Одесі ГУ НП в Одеській області внести до ЄРДР відповідні відомості, викладені в його заяві від 20 червня 2017 року.

Зазначені обставини позивач вважав підставою для відшкодування моральної шкоди.


................
Перейти до повного тексту