Постанова
Іменем України
07 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 572/479/19
провадження № 61-10848св20
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Синельникова Є. В. (суддя-доповідач), Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Люхчанська сільська рада Сарненського району Рівненської області,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Сарненського районного суду Рівненської області, у складі судді Слободянюка Б. К., від 17 грудня 2019 року та постанову Рівненського апеляційного суду, у складі колегії суддів: Гордійчук С. О., Боймиструк С. В., Шимківа С. С., від 18 червня 2020 року.
Короткий зміст позовних вимог
У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання недійсним та скасування рішення Люхчанської сільської ради Рівненської області за № 515 від 30 березня 2018 року.
Свої вимоги позивач мотивував тим, щовідповідно до договорів дарування майнового паю від 03 травня 2018 року йому на праві власності належить скважина, дві водонапірні башти та насосна станція по АДРЕСА_1 .
Після отримання вказаних об`єктів у власність він звернувся до Люхчанської сільської ради з заявами про оформлення прав на земельну ділянку під вказаними об`єктами нерухомого майна (приватизація та оренда) в межах зони санітарної охорони вказаних об`єктів. Однак, у грудні 2018 року йому стало відомо, що рішенням Люхчанської сільської ради № 515 від 30 березня 2018 року ОСОБА_3 та ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки по АДРЕСА_4 для ведення особистого селянського господарства в межах с. Люхча за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області. Позивач вказав, що при обстеженні зазначених земельних ділянок було встановлено, що вони повністю знаходяться в межах земельної ділянки, що відноситься до першого поясу зони санітарної охорони споруд господарсько-питних водопроводів (скважин, воднапірних башт та насосної станції по АДРЕСА_1 ), належних йому.
Позивач стверджує, що рішення Люхчанської сільської ради Сарненського району № 515 від 30 березня 2018 року суперечить вимогам Земельного кодексу України та Водного кодексу України, а також створюється загроза порушення права власності позивача на споруди та права на земельну ділянку, на якій вказані об`єкти нерухомості розташовані.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Сарненського районного суду Рівненської області від 17 грудня 2019 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач не довів обставин порушення його прав відповідачем, оскільки позивач, отримавши відмову сільської ради в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність або оренду, не оскаржив її в судовому порядку. Відповідач, як орган місцевого самоврядування реалізував власні повноваження відповідно до вимог закону.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Рівненського апеляційного суду від 18 червня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Сарненського районного суду Рівненської області від 17 грудня 2019 року - без зміни.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем не доведено, яке саме суб`єктивне цивільне право (інтерес) було порушене, не визнане чи оспорене, оскільки ОСОБА_1 не являється ні власником, ні землекористувачем спірної земельної ділянки, а також не був власником будівель на час прийняття сільською радою оскаржуваного рішення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення Сарненського районного суду Рівненської області від 17 грудня 2019 року та постанову Рівненського апеляційного суду від 18 червня 2020 року і ухвалити нове рішення про задоволення його позову.
Підставами касаційного оскарження вказаних судових рішень заявник зазначив порушення судами норм матеріального і процесуального права, вказавши, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України), а також не дослідив належним чином зібрані у справі докази (пункт 4 частини другої
статті 389 ЦПК України).
Заявник вважає, що передача спірної земельної ділянки по АДРЕСА_4, яка відноситься до зони санітарної охорони, у власність для ведення особистого селянського господарства суперечить вимогам чинного законодавства України. Використання земельної ділянки для здійснення селянського господарства може призвести до забруднення водних об`єктів та завдати шкоди життю та здоров`ю людей. При вирішенні спору судами оцінено докази однобічно, не на користь позивача.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 27 липня 2020 року відкрито касаційне провадження у справі.
У серпні 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.
Доводи осіб, які подали відзив на касаційну
У поданому відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_3 посилається на те, що судами правильно встановлено обставини справи, надано належну оцінку поданим сторонами доказам, обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем не доведено порушення його прав оскарженим рішенням сільської ради.
У поданому відзиві на касаційну скаргуЛюхчанська сільська рада Сарненського району Рівненської області посилається на те, що оскарженні судові рішення є законними та такими, що винесенні з дотриманням норм процесуального та матеріального права, а касаційна скарга не місить обґрунтованих доводів і є такою, що подана з формальних міркувань.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
ОСОБА_1 на праві власності належить пилорама, яка складається з: пилорами (А-1), підвалу (Пд/А- 1), входу в підвал, насосної станції (а1), скважини (а2), водонапірної башти (а3), водонапірної башти (а4), та знаходиться по АДРЕСА_1 .
Рішенням Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області від 30 березня 2018 року № 515 "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам в межах с. Люхча" надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства в межах с. Люхча за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення на території Люхчанської сільської ради Сарненського району, згідно додатку 1, а саме: ОСОБА_2 орієнтовною площею 0,0729 га, по АДРЕСА_2, ОСОБА_3 орієнтовною площею 0,0977 га, по АДРЕСА_3.
Рішенням Люхчанської сільської ради № 1630 від 19 лютого 2015 року "Про затвердження плану зонування територій с. Люхча Сарненського району Рівненської області" затверджено план зонування території с. Люхча Сарненського району Рівненської області, розроблений державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст імені Ю. М. Білоконя "Дніпроміст" Рівненська філія.
Згідно відповіді Люхчанської сільської ради від 22 січня 2019 року, адресованої ОСОБА_4 на її запит, встановлено, що на сесії Люхчанської сільської ради прийнято рішення від 18 травня 2016 року № 226 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" згідно звернення від 31 березня 2016 року ОСОБА_5 ; зона санітарної охорони земельної ділянки під водонапірними баштами, що знаходяться по АДРЕСА_4 на території господарського двору, становить 30 м, згідно санітарних вимог. Конкретна площа земельної ділянки для обслуговування водонапірних башт не обліковується, господарський двір не функціонує; ОСОБА_1 звертався до Люхчанської сільської ради з заявою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва. Звернення було розглянуто на засіданні сесії Люхчанської сільської ради в його присутності, однак проект рішення "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва" під час голосування не набрав необхідної кількості голосів; ОСОБА_1 звертався до Люхчанської сільської ради з заявою від 03 липня 2018 року про надання в оренду земельної ділянки для обслуговування водонапірної башти, яка була розглянута на сесії сільської ради в присутності заявника, однак проект рішення не набрав необхідної кількості голосів; ОСОБА_1 звертався до Люхчанської сільської ради з заявою від 03 липня 2018 року про надання в оренду земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівлі пилорами, однак під час голосування проект рішення не набрав необхідної кількості голосів; до Люхчанської сільської ради надійшли звернення ОСОБА_3 від 21 березня 2018 року та звернення ОСОБА_2 від 21 березня 2018 року про надання у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Згідно заяви від 03 липня 2018 року ОСОБА_1 звертався до Люхчанської сільської ради щодо надання йому в оренду санітарної зони, яка відмежована згідно генплану с. Люхча, площею 0,2358 га, з подальшим правом викупу для обслуговування водонапірних башт, що знаходяться на землях запасу сільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 .
У відповідності до повідомлення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12 лютого 2019 року, адресованого ОСОБА_1, було розглянуто звернення позивача від 14 січня 2019 року щодо порушення Люхчанською сільською радою Сарненського району Рівненської області вимог земельного законодавства під час прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що розташована по АДРЕСА_4, та повідомлено, що рішенням Люхчанської сільської ради Сарненнського району Рівненської області від 30 березня 2018 року № 515 ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки площею 0,0977 га у власність для ведення особистого селянського господарства в межах с. Люхча за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розроблено ПП "Експерт-Рівне-Земля" та отримано позитивний висновок про погодження проекту. Зазначена ділянка знаходиться в зоні санітарної охорони водонапірної башти, що свідчить про те, що відведення у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,0977 га для ведення особистого господарства не відповідає плану зонування території с. Люхча, а встановлена зона санітарної охорони обмежує використання за таким цільовим призначенням. Станом на день надання відповіді проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення по АДРЕСА_4 не затверджено, рішення про передачу у власність земельної ділянки Люхчанською сільською радою не приймалося.
Згідно повідомлення Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 20 лютого 2019 року, адресованого ОСОБА_1, встановлено, що відведена ОСОБА_3 земельна ділянка згідно проекту землеустрою знаходиться в першому поясі санітарної охорони джерел та об`єктів централізованого питного водопостачання.
Відповідно до відповіді Рівненської філії Дніпромісто від 10 червня 2019 року на адвокатський запит ОСОБА_4, на території АДРЕСА_1 знаходиться існуюча свердловина, що відноситься до зони ІН-2, яка не може бути залучена для ведення сільськогосподарського використання, так як має зону санітарної охорони (30м - перший пояс).
Згідно відповіді Люхчанської сільської ради від 14 червня 2019 року на адвокатський запис ОСОБА_6, водонапірні вежі, які належать на праві власності ОСОБА_1 і перебувають на території Люхчанської сільської ради, не є джерелом водопостачання для мешканців с. Люхча. Свердловина не функціонує і не працює з 2005 року. За дозволом щодо видобування води ОСОБА_1 до сільської ради не звертався, податки за водокористування не сплачував, технічний паспорт на водонапірні вежі в сільський раді відсутні.
Згідно переліку обмежень у використанні земельної ділянки, який підготовлений ПП "Експерт-Рівне-Земля" 06 травня 2018 року в ході складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0977 га у власність ОСОБА_3, встановлено, що для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення по АДРЕСА_4 на території Люхчанської сільської ради на земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) у використанні у вигляді санітарної охорони водонапірної башти.