ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2020 року
м. Київ
Справа № 911/980/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Сухового В.Г. - головуючого, Берднік І.С., Міщенка І.С.
за участю секретаря судового засідання - Журавльова А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Заступника прокурора Київської області на постанову Північного апеляційного господарського суду від 19.02.2019 (головуючий суддя Чорногуз М.Г., Хрипун О.О., Агрикова О.В.) у справі № 911/980/18
за позовом Заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: 1) Вишгородської районної ради, 2) Комунального закладу Вишгородської районної ради "Вишгородський міжшкільний навчально-виробничий комбінат"
до 1) Вишгородської міської ради, 2) Комунального підприємства "Координаційний центр з будівництва та земельних питань Вишгородської міської ради"
про визнання незаконним та скасування рішення, скасування реєстрації права постійного
Історія справи
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. У травні 2018 року заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури (далі - прокурор) звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Вишгородської районної ради та Комунального закладу Вишгородської районної ради "Вишгородський міжшкільний навчально-виробничий комбінат" (далі - Вишгородський МНВК) до Вишгородської міської ради та Комунального підприємства "Координаційний центр з будівництва та земельних питань Вишгородської міської ради" (далі - КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради") про:
- визнання незаконним та скасування рішення Вишгородської міської ради від 28.11.2016 № 18/24;
- скасування рішення від 11.04.2017, індексний номер 34715307, про державну реєстрацію за КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради" права постійного користування земельною ділянкою площею 0,4397 га з кадастровим номером 3221810100:01:135:6601, яка розташована за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Київська;
- скасування запису в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 19909008 від 05.04.2017 про державну реєстрацію за КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради" права постійного користування земельною ділянкою площею 0,4397 га з кадастровим номером 3221810100:01:135:6601, яка розташована за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Київська.
1.2. В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що оскаржуваним рішенням Вишгородської міської ради незаконно передано в постійне користування Комунального підприємства "КЦБЗП Вишгородської міської ради" спірну земельну ділянку, на якій знаходяться об`єкти, які перебувають у спільній комунальній власності територіальних громад сіл, селища, міста Вишгородського району в особі Вишгородської районної ради та в оперативному управлінні Вишгородського МНВК.
1.3. Крім того, з урахуванням положень статті 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор вказував на порушення інтересів держави та наявність у нього підстав для звернення до суду, оскільки незаконне рішення Вишгородської міської ради позбавляє територіальну громаду правомочностей власника землі, а бездіяльність Вишгородської районної ради та Вишгородського МНВК у вирішенні даного питання, вказує на наявність правових підстав для втручання органів прокуратури шляхом звернення до суду з позовом щодо скасування протиправних рішень органів державної влади.
2. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
2.1. Рішенням Господарського суду Київської області від 17.10.2018 позов задоволено повністю. Визнано незаконним та скасовано рішення Вишгородської міської ради від 28.11.2016 № 18/24 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування КП "Координаційний центр з будівництва та земельних питань Вишгородської міської ради". Скасовано рішення від 11.04.2017, індексний номер 34715307, про державну реєстрацію за Комунальним підприємством "Координаційний центр з будівництва та земельних питань Вишгородської міської ради" права постійного користування земельною ділянкою площею 0,4397 га з кадастровим номером 3221810100:01:135:6601, яка розташована за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Київська. Скасовано запис в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 19909008 від 05.04.2017 про державну реєстрацію за Комунальним підприємством "Координаційний центр з будівництва та земельних питань Вишгородської міської ради" права постійного користування земельною ділянкою площею 0,4397 га з кадастровим номером 3221810100:01:135:6601, яка розташована за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Київська. Стягнуто з Вишгородської міської ради на користь прокуратури Київської області 2 643,00 грн судового збору. Стягнуто з Комунального підприємства "Координаційний центр з будівництва та земельних питань Вишгородської міської ради" на користь прокуратури Київської області 2 643,00 грн судового збору.
2.2. Рішення місцевого господарського суду мотивовано тим, що на земельній ділянці площею 0,4212 га, знаходяться об`єкти нерухомого майна, які на праві спільної комунальної власності належать територіальній громаді сіл, селища, міста Вишгородського району в особі Вишгородської районної ради та перебувають в оперативному управління Вишгородського МНВК, а тому, хоча право користування зазначеною земельною ділянкою у встановлено законом порядку не оформлене, з урахуванням імперативних положень частини 1 статті 377 Цивільного кодексу України, статті 120 Земельного кодексу України, Вишгородська районна рада має законодавчо визначене право на земельну ділянку, на якій розташовані належні їй будівлі.
2.3. При цьому встановивши, що земельна ділянка площею 0,4212 га, яку було передано у тимчасове користування Вишгородського МНВК на підставі рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради народних депутатів від 09.07.1997 № 204, частково розташована в межах земельної ділянки площею 0,4397 га, що надана в постійне користування КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради" на підставі оспорюваного рішення Вишгородської міської ради від 28.11.2016 № 18/24 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування Комунальному підприємству "КЦБЗП Вишгородської міської ради", тому з посиланням на положення пункту 10 частини 2 статті 16, статті 21, частину 1 статті 191, частину 1 статті 316, частину 1статті 321, частину 1 статті 377, частину 1 статті 393 Цивільного кодексу України, статей 120, 125 Земельного кодексу України, суд дійшов висновку, що Вишгородська міська рада, приймаючи оспорюване рішення щодо відведення спірної земельної ділянки в постійне користування КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради", порушила права та законні інтереси територіальних громад сіл, селища, міста Вишгородського району, оскільки відведення вказаної земельної ділянки відбулось без врахування факту розташування на даній земельній ділянці будівель, необхідних для обслуговування Вишгородського МНВК, на які Вишгородською районною радою, відповідно до вимог чинного законодавства, оформлені правовстановлюючі документи.
2.4. Крім того, за висновками суду першої інстанції, відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", скасування рішення Вишгородської міської ради від 28.11.2016 №18/24 є підставою для скасування запису за № 19909008 про право постійного користування земельною ділянкою, внесеного на підставі рішення державного реєстратора Вишгородської міської ради від 11.04.2017.
2.5. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 19.02.2019 рішення Господарського суду Київської області від 17.10.2018 у справі № 911/980/18 скасовано. Залишено без розгляду позовну заяву Заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Вишгородської районної ради та Комунального закладу Вишгородської районної ради "Вишгородський МНВК" до Вишгородської міської ради та КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради" про визнання незаконним та скасування рішення Вишгородської міської ради № 18/24 від 28.11.2016, скасування рішення від 11.04.2017, індексний номер 34715307, про державну реєстрацію за КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради" права постійного користування земельною ділянкою площею 0,4397 га з кадастровим номером 3221810100:01:135:6601, яка розташована за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Київська, скасування запису в Єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 19909008 від 05.04.2017 про державну реєстрацію за КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради" права постійного користування земельною ділянкою площею 0,4397 га з кадастровим номером 3221810100:01:135:6601, яка розташована за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Київська.
2.6. Апеляційний господарський суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції, вказав на те, що прокурор, у порушення статті 23 Закону України "Про прокуратуру", звертаючись до суду в інтересах держави в особі Вишгородської районної ради та Комунального закладу Вишгородської районної ради "Вишгородський МНВК", не обґрунтував наявність підстав для здійснення представництва інтересів саме держави в суді, з урахуванням наявності у матеріалах справи доказів здійснення органом, в інтересах якого звернувся прокурор, самостійного захисту прав та інтересів щодо спірної земельної ділянки у судовому порядку, у зв`язку з чим подану прокурором позовну заяву залишено без розгляду на підставі пункту 1 частини 1 статті 226 ГПК України.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. Заступник прокурора Київської області у поданій до Верховного Суду касаційній скарзі просить постанову Північного апеляційного господарського суду від 19.02.2019 скасувати, і залишити в силі рішення Господарського суду Київської області від 17.10.2018.
Аргументи учасників справи
5. Доводи прокуратури, яка подала касаційну скаргу (узагальнено)
5.1. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, зокрема, статті 1311 Конституції України, статті 23 Закону України "Про прокуратуру", статті 53 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), з посиланням на практику Верховного Суду, викладену у постановах від 08.02.2019 у справі № 915/20/18, від 25.09.2018 у справі 822/238/15, від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, в яких зазначено, що надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де дійсно потрібно.
5.2. Також, прокурором зазначено, що перебування спірної земельної ділянки у комунальній власності Вишгородської районної ради підтверджено дослідженими судом першої інстанції доказами, тому рішення Вишгородської міської ради № 18/24 від 28.11.2016 суперечить принципам земельних відносин в Україні, які закріплені в статті 14 Конституції України, статті 5 Земельного кодексу України, приписам статей 181, 316, 321, 377 Цивільного кодексу України, статей 120, 125 Земельного кодексу України. За таких обставин, прокурор зазначив, що порушення інтересів держави полягає у нехтуванні органами місцевого самоврядування встановлених державою порядку, приписів та обмежень щодо розпорядження земельними ресурсами (стаття 19 Конституції України, стаття 122 Земельного кодексу України), тому звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання повернення спірних земельних ділянок, які були незаконно передані КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради".
6. Позиція інших учасників справи у відзиві на касаційну скаргу
6.1. Відповідач-1 у письмових поясненнях на касаційну скаргу просить відмовити у задоволенні касаційної скарги прокурора, посилаючись на те, що судом апеляційної інстанції в межах доводів та заперечень сторін вірно встановлено обставини справи, за результатами розгляду яких прийнято правильне та законне рішення суду.
6.2. Відповідач-2 у поданому відзиві на касаційну скаргу зазначає про необґрунтованість доводів прокурора, які не були підтверджені належними доказами, і цим обставинам судом першої інстанції не було надано належної правової оцінки, а також запереченням відповідачів щодо відсутності у прокурора підстав для звернення з даним позовом, тому висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного застосування норм матеріального права та прийняття неправильного рішення у даній справі.
6.3. Інші учасники справи не скористалися своїм правом на подання відзиву на касаційну скаргу.
7. Обставини справи встановлені судами
7.1. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 09.07.1997 виконавчим комітетом Вишгородської міської ради народних депутатів прийнято рішення № 204 "Про затвердження матеріалів інвентаризації і надання земельних ділянок підприємствам, організаціям, кооперативам та фізичним особам", пунктом 3 якого затверджено матеріали інвентаризації земельної ділянки Вишгородського МНВК загальною площею 1,2641 га у Київській області, Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Київська, а підпунктом 3.1 вирішено надати Вишгородському МНВК земельну ділянку площею 0,8429 га в постійне користування і 0,4212 га в тимчасове користування на правах оренди терміном до п`яти років. До матеріалів інвентаризації долучено план встановлення меж земельної ділянки Вишгородського МНВК, з якого вбачається, що на земельній ділянці, яка передається у тимчасове користування площею 0,4212 га, також розташовані будівлі Вишгородського МНВК, а саме: гараж площею 0,0378, туалет площею 0,0011 га, інші площею 0,3674 га.
7.2. На підставі рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради народних депутатів від 09.07.1997 № 204 Вишгородським МНВК отримано державний акт на право постійного користування землею серії ІІ--КВ № 003449 на земельну ділянку площею 0,8429 га для розміщення навчально-виробничої бази.
7.3. Згідно з інвентаризаційною справою № 5200968 на будинок 29 по вул. Шкільна м. Вишгород та плану присадибної ділянки з будівлями, на земельній ділянці розташовані наступні будівлі: гараж, позначений літерою "І" - 1980 року побудови; гараж, позначений літерою "Е" - 1974 року побудови; господарська будівля, позначена літерою "Є"; сарай, позначений літерою "Г" - 1970 року побудови; убиральня, позначена літерою "Д" - 1970 року побудови. Вся територія Вишгородського МНВК огороджена парканом з сітки та штахету.
7.4. Вишгородською районною радою прийнято рішення від 23.10.2008 №240-20-V "Про оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна Вишгородського МНВК, що розташований за адресою: Київська область, м. Вишгород, вул. Шкільна, 29, відповідно до пункту 1 якого вирішено оформити право спільної комунальної власності на об`єкти нерухомого майна Вишгородського МНВК, що розташований за адресою: Київська область, м. Вишгород, вул. Шкільна, 29, а саме: навчальне приміщення літера "А" - 418,7 кв. м, навчальне приміщення літера "Б" - 176,7 кв. м, охорона літера "В" - 14,1 кв. м, гараж літера "Е" - 160,3 кв. м, складські приміщення літера "Є" - 50,1 кв. м, гараж літера "І" - 131,0 кв. м, гараж літера "Ї" - 239,3 кв. м, навчальні приміщення літера "Ж" - 337,0 кв. м, за територіальними громадами сіл, селища, міста Вишгородського району в особі Вишгородської районної ради.
7.5. Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САК № 154517 від 03.06.2013, індексний номер 4306423, об`єкт нерухомого майна - Вишгородський МНВК, розташований за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Шкільна, 29, знаходиться у комунальній власності Вишгородської районної ради.
7.6. Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, до складових частин об`єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: Київська область, Вишгородський район, м. Вишгород, вул. Шкільна, 29, відносяться: сарай - літера "Г", убиральня - літера "Д", гараж - літера "Е", господарська будівля - літера "Є", гараж - літера "І".
7.7. Рішенням Вишгородської міської ради від 28.11.2016 № 18/24 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано в постійне користування КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради" земельну ділянку площею 0,4397 га під землями житлової та громадської забудови (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку), що розташована у м. Вишгород, вул. Київська (кадастровий номер 3221810100:01:135:6601), за умови дотримання земельного, містобудівного законодавства та виконання вимог, викладених у пунктах 2-6 даного рішення.
7.8. 11.04.2017 державним реєстратором Вишгородської міської ради на підставі рішення Вишгородської міської ради від 28.11.2016 № 18/24 прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 34715307, на підставі якого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис за № 19909008 про право постійного користування земельною ділянкою площею 0,4397 га з кадастровим номером 3221810100:01:135:6601 за КП "КЦБЗП Вишгородські міської ради".
7.9. За інформацією виконавчого комітету Вишгородської міської ради у листі за №2-28/1907 від 20.11.2017, адресованому заступнику начальника Вишгородського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури, договір оренди земельної ділянки площею 0,4212 га, яка розташована на території м. Вишгород та була надана в користування на підставі рішення виконавчого комітету Вишгородської міської ради народних депутатів від 09.07.1997 № 204 укладено не було. Земельна ділянка площею 0,4212 га, що знаходилась в тимчасовому користуванні Вишгородського МНВК частково розташована в межах земельної ділянки площею 0,4397 га, що надана в постійне користування КП "КЦБЗП Вишгородської міської ради".
7.10. Згідно кадастрового плану, виготовленого інженером-землевпорядником Мельником О.В., який залучався як спеціаліст у кримінальному провадженні № 42017111200000755 при огляді місця події, на земельній ділянці площею 0,4397 га з кадастровим номером 3221810100:01:135:6601 розташовані такі будівлі та споруди: гараж, позначений літерою "І", площею 157,40 кв. м; господарська будівля, позначена літерою "Є", площею 54,80 кв. м; гараж, позначений літерою "Е", площею 176,30 кв. м; убиральня, позначена літерою "Д", площею 14,10 кв. м; сарай, позначений літерою "Г", площею 38,60 кв. м; господарська будівля, позначена літерою "К", площею 36,12 кв. м.
7.11. Підставою позову, за доводами прокурора, стало те, що Вишгородська міська рада, приймаючи рішення № 18/24 від 28.11.2016, порушила права територіальних громад сіл, селища, міста Вишгородського району в особі Вишгородської районної ради, оскільки розпорядилась земельною ділянкою, на якій розміщені об`єкти нерухомості, що перебувають у спільній комунальній власності територіальних громад сіл, селища, міста Вишгородського району та в оперативному управлінні Вишгородського МНВК. Прокурор вказував, що Вишгородська районна рада набула право користування спірною земельною ділянкою як власник об`єктів нерухомого майна, які знаходяться на цій земельній ділянці, та при цьому зазначає, що Вишгородська районна рада є власником об`єктів нерухомого майна та земельних ділянок, на яких воно розташоване в силу імперативних приписів закону.
7.12. За таких обставин, суд першої інстанції погодився з доводами прокуратури задовольнивши позовні вимоги у повному обсязі.
7.13. Апеляційний господарський суд, з урахуванням доводів апеляційної скарги та заперечень, наданих прокуратурою у відзиві на апеляційну скаргу, дійшов висновку, що прокурор звертаючись із позовом в інтересах держави в особі Вишгородської районної ради, яка є органом місцевого самоврядування, не обґрунтував наявності підстав для здійснення такого представництва.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
8. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій
8.1. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто імператив зазначеного конституційного положення встановлює обов`язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу. Як підкреслив Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 01.04.2008 № 4-рп/2008, неухильне додержання органами законодавчої, виконавчої та судової влади Конституції та законів України забезпечує реалізацію принципу поділу влади і є запорукою їх єдності, важливою передумовою стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі.
8.2. Відповідно до статті 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
8.3. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням (частина 2 статті 4 ГПК України).
8.4. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (частина 3 статті 4 ГПК України).
8.5. Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що у випадку, коли держава вступає у цивільні (господарські) правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює цивільні права й обов`язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Отже, поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема у господарських, правовідносинах. Тому у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов`язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах.
8.6. Близькі за змістом висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 20.11.2018 у справі № 5023/10655/11, від 26.02.2019 у справі № 915/478/18 та від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц.
8.7. У судовому процесі, зокрема у господарському, держава бере участь у справі як сторона через відповідний її орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах. Тобто, під час розгляду справи у суді фактичною стороною у спорі є держава, навіть якщо позивач визначив стороною у справі певний орган.
8.8. Подібний за змістом висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц та від 27.02.2019 у справі № 761/3884/18.